Kyrilliset riittää trollimääritelmään?

Anonyymi

https://www.verkkouutiset.fi/vladimir-putinin-kakkosmiehen-salattu-jattiomaisuus-paljastui/

"Vladimir Volfovich" arvosteli negatiiviseen sävyyn Putinin lähipiiriin liittyvää juttua.
Katsokaapa mitä tyypille suomalaiset vastaa! Usko on "erehtymätön"!

Onko kyseessä petos?
Erittäin tuttuun tyyliin Vladimiri näyttäisi puhuvan suomea...
En tiedä mitään muuta suomalaista mediasivustoa, joka ei olisi niin pahasti täyttynyt Venäjävastaisesta väestä. Johtuukohan sivuston Kokoomuspohjaisuudesta vai mistä?

3

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006254531.html

      Näköjään riittää jo pelkkä Venäjään viittaava nimikin, ellei kirjottaja ole sama!

      "Igor"
      Trump on luotettava ja hyvä.
      (ps. huomatkaa nimimerkki, antaisiko venäläinen itsestään noin selvää vihjettä mustamaalatakseen maataan, koska kaikki tietävät Trumpin omaavan huonon maineen epäluotettavuutensa takia?)

      "oma maa mansikka"
      Varmasti sinun "Igor" mielestä ja aika monen Vladimirin, Sergein, Dmitrin, Mihailin, Jurin jne. mielestä. Olisi kuitenkin hyvä, jos USA:n presidentti ajaisi USA:n etuja.

      Sama mies? Jos näin törkeällä ja irvokkaalla tavalla suomalainen trolli pyrkii vakuuttamaan suomalaisia venäjän trolleista tms.?

    • Anonyymi

      https://www.verkkouutiset.fi/kremlin-tavoite-on-neuvostoliitto-2-0/

      Onko Tero Kanne venäjämielisten mustamaalaukseen tarkoitettu syötti?
      Lustig näyttäisi tarttuneen syöttiin.

      Onko ihmisillä mitään käsitystä infosodasta? Asiat eivät aina ole sitä, miltä näyttävät...
      Luulisi jokaisella armeijan käyneellä olevan tiedossa mitä on "vihollisen harhaanjohtaminen".

    • Anonyymi

      https://www.verkkouutiset.fi/venajan-ja-pohjois-korean-valtion-mediat-yhteistyohon/

      Mitä tarvitaan, että tuonkaltaiset jo rankemman ulkopuolisen vaikutuksen alaiset mielipiteet ovat päässeet valloilleen? On vaikea uskoa, että Kivinen todella seuraisi P.Korean uutisia niin, että voisi seisoa sanojensa takana.
      Nuo ukot tuskin tietävät montako mediaa Venäjällä edes toimii, ja todennäköisesti he eivät seuraa Venäjän uutisia, koska muuten pystyisivät tuomaan julki niissä mahdollisesti esiintyviä selkeitä valheuutisia.
      Millainen auktoriteetti tarvitaan, että tällainen tulos saadaan? Pelkkä uutisten lukeminen, ja leimaavien esikuvien omaksuminen? Puuttuukohan medianlukutaito kokonaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      264
      2404
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      71
      2383
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1568
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      43
      1406
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe