Vieläkö Keuruu on jonnekkin 90-luvun lama-aikaan jumittunut toukohousujen valtakunta? Serkuksien keskenään tekemät lapset viettävät tiistain ja sunnuntain välisen yön grillijonossa makkaraperunat rinnuksilla tapellen siitä kenen Valmetissa on isoimmat takarenkaat.
Kaupungin parhaimman näköinen tyttökin on kuin viagran vasta-aine, eikä naapurikunnista parempia löydy.
Postinkantajaa jahdataan kirveen kanssa ja uloskäynti kolmannesta kerroksesta pihalle käy nopeammin parvekkeen kautta.
Kuvaputkitelevisioissa pauhaa ostos-tv ja Nokian "kolmekakskymppiä" räplätään sormet verillä, jotta aromipesä saadaan heti huomiseksi tilattua kotiovelle toimitettuna.
Uusi kauppakeskuskin tuntuu varmaan hienolta siihen asti, kunnes heinähatut MegaMarketin kahvion kätköistä marssivat sinne nappiverkkareissaan kumisaappaat tömisten luomaan latotanssien tunnelmaa.
Olisiko aika herätä 2010-luvulle?
Keuruu nykyään
35
2623
Vastaukset
- Anonyymi
Nappiverkkarit on nykyään taas muotia.
- Anonyymi
Hauska kirjoitus! Vois verrata moneen muuhunkin Suomen pikku kuntaan.
- Anonyymi
Kuullostaa ihan etelän viher uusavuttoman kateelliselta
hätä huudolta
kehän sisällähän ei asu muita kuin sukurutsan tuottamia
aivopieruja
Keuruullakin on huonot puolensa
mutta asiat on kuitenkin 10-1 paremmin kuin tuolla
kehän sivu kylässä- Anonyymi
Huutonaurua tyhmälle juntille. Mene takaisin pilkkimään kun talvi tulee, juntti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Huutonaurua tyhmälle juntille. Mene takaisin pilkkimään kun talvi tulee, juntti.
Niin mennäänkin, lähiruoka... Luulisi kelpaavan teille vihreillekkin.
- Anonyymi
Tässä hyvä lääke epätoivoon: Kun keuruulaisuus tuntuu liian vaikealta, tee rangasmatka Pihlajavesi-Haapamäki-lomahotelli-varuskunta.
Tämä taajama tuntuu sen jälkeen paljon kodikkaammalta, kunhan et enää poikkea Kivelään tai Ketvelniemeen. - Anonyymi
Kylähän se viduttaa kun keuruun giggolo vei vaimon :) tsempistä vaan alottajalle, keuruu rules. Mula 25cm dikki
- Anonyymi
Taitaa nämä "keuruun giggolot" olla niitä entisen vokin asukkaita :)
- Anonyymi
Päästään sekasin olevia rottia ja sekakäyttäjiä koko sakki.
- Anonyymi
Näin on.
- Anonyymi
Keskustelu alkaa Pihlajaveden ala-asteen jatkosta!
https://www.suurkeuruu.fi/a/de08ba66-24ac-4095-8bcc-0771e82b1637?c=1537784399031 - Anonyymi
Keuruulle lama on vasta tulossa.
- Anonyymi
Onko Keuruulla elämää Resiinarallien jälkeen?
https://elonet.finna.fi/Record/kavi.elonet_elokuva_683380 - Anonyymi
Täällähän riittää elämää ja sitä oikeata elämää
"vetelä" suomi kun täyttyy alholisteista
tiällä me nautimme pontikkata ja nauramme Liin ja Huaviston
tekosille ja joulukirkkoonkin voi mennä ilman että
pojottellee betoni possuja- Anonyymi
Keuruulla löytyy kaikki mitä hyvään asumiseen tarvitaan!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Keuruulla löytyy kaikki mitä hyvään asumiseen tarvitaan!
Keuruulla on kova puute päivällä leivästä, yöllä lihasta.
- Anonyymi
Vieläkö Keuruunketku on hengissä?
- Anonyymi
Poikkirata resiinarallia varten.
https://www.suurkeuruu.fi/a/78873984-37df-4ad2-a277-d6c8d5dd0c7e?c=1537784399031- Anonyymi
"Toiminimi PLO & Co:n" unelma elää jokavuotisista Resiinaralleista Haapamäen ja Keuruun kautta, koska Pori - Vladivostok -luotijuna/tavaraliikennerata näyttää vihdoinkin valmistuvan. Höyryveturipuisto ravintoloineen ja tanssipaviljonkeineen on valmiina suurta avajaisjuhlaa varten. Keuruun Matkailu voi jälleen valmistautua kasarin ja ysärin hulluihin vuosiin.
https://www.youtube.com/watch?v=QZV9ZYIXdrM
- Anonyymi
Iltakävelyllä kirjastonrannassa: https://www.suurkeuruu.fi/a/ef1a2cf0-dad3-4c25-b823-738e48d28ace?c=1537784399031
- Anonyymi
Asemaravintola avajaisjuhliin ehdottomasti auki!
- Anonyymi
Todella hauska kirjoitus. Mutta en ole viimeksi Keuruulla käydessäni noita ilmiöitä huomannut tai ennenkään.
- Anonyymi
Kertoo persujen järjenjuoksusta.
- Anonyymi
Keuruu on hyvä paikka jos tykkää huumeista ja ihmisvihasta
- Anonyymi
Mitä serkumpaa sitä herkumpaa. Vanha Keurismi-sanonta.
- Anonyymi
Keuristilaisuus näkyy katukuvassa, liike-elämässä, tiedotusvälineessä ja paikallispolitiikassa.
- Anonyymi
Kyllä näin on kuten aloittaja kertoo.
- Anonyymi
Näin Hämäläis-Pohjanmaalais-Keuruulaisena parhaat höyrytet lihapiirakat kahdella nakilla kaikilla mausteilla saatiin Hilkan nakkikiosta. Ja mitä naisiin tulee... Kannattaisiko puhdistaa silmälasit?
- Anonyymi
Minä otin aina kuuman koiran (eng. hot dok) kahdella nakilla kun olin riiuureissulta palaamassa. Olivat hyviä ja Hilkan palvelu mainiota. Riiuu tuotti tulosta ja nyt on jo 52 vuotta syöty saman pöydän ääressä.
- Anonyymi
Kahdella nakilla😁
- Anonyymi
Väkivaltarikollisuus kukoistaa Keuruulla. Mitähän noilla on taustalla?
https://www.suurkeuruu.fi/uutiset/art-2000010246697.html - Anonyymi
Pitäisiköhän nyt kuitenkin piipahtaa vaikkapa kirjastossa. Saada luettavaksi vaikkapa Keuruun joulut aiemmilta vuosilta. Tyttö keuruun kirkossa?
- Anonyymi
Täällä kaikki hyvin. Onkohan siellä?
- Anonyymi
Tämä Haapamäen serkku, joka kirjoittaa paikallislehteen omia tarinoitaan melkein joka viikko, sillä niitä hauskoja tarinoita riittää.
- Anonyymi
I been stackin mä oon niinku kävelevä otto pistol packing ei täs otos oo nostoo.
En oo Fifty mut silti get rich or die trying on ain ollu motto. Allblack bemmis ne koittaa nappaa mua niinku tupac älä oo mun opp sä et haluu olla new packk..
-Keuruu Hoodi filosofi
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986178KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602673Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072098Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071808- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811290- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331068