Hei!
Minua huolestuttaa kovasti tällä hetkellä lapsille kaadettava ilmastohuoli. Juuri äskenkin katsoin kovasti huolestuneena, kun hyvin nuoret lapset ja nuoret "lakkoilevat" uutislähetyksessä ja huutavat ilmastoahdistuksessaan erilaisia aikuisten sloganeita.
Onko ilmastohysteriaan nyt otettu aseeksi laspet ja nuoremme? Ilmastosta pitää olla huolissaan aikuisten ja miettiä kestävän kehityksen kannalta parempia ratkaisuja, mutta en pysty näkemään mitenkään, että leikki-ikäisen lapsen pitäisi murehtia maailman menoa ja miettiä tuhoutuuko tämä maapallo joskus tuhansien vuosien päästä vai ei. Ei lapsella ole vielä edes pelimerkkejä käsitellä tuollaista asiaa ja asettaa niitä omaan mittakaavaansa.
Lasten ja nuorten pitäisi miettiä mielestäni lasten asioita. Siitä ei voi hyvä lopputulos tulla, jos lapset legojen ja barbien sijaan lähtee murehtimaan aikuisten ihmisten asioita. Uskallan väittää, että tuon tien lopputuloksen on paljon mielenterveysongelmia, kun lähdetään ahdistumaan oikein kunnolla.
Toivoisin aikuisilta vastuuta tekemiseen. On sitten henkilökohtaisesti sitä tai tätä mieltä ilmastosta ylipäätään. Lasten niskaan sitä murehtimista ei saa kaataa!
Ilmastoahdistus
Anonyymi
1
268
Vastaukset
- Anonyymi
Tästä tehdään nyt ihan muotiasia, mikä on huono juttu. Nuo lapset ei välttämättä edes ymmärrä, miksi tuolla ovat,menevät vaan lauman mukana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja613474Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1375402Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1985059SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei654127"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste873531Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1093038HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.122763Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan342452Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2742048Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan121521