Loputtoman kyllästynyt Gretaan

Anonyymi

On tuota jo saatu aivan liikaakin, autismiset ovat omanlaisiaan ja ei siinä mitään, mutta rummutus asiasta alkaa vaan kyllästyttää.

Niin uskoisin käyvän myös niille "nuorille" jotka ovat asiaa tukeneet, nuori on ollut samanlainen aina.

12

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiva, että teit tämän aloituksen ja jatkat rummutusta.

    • Anonyymi

      Olen samaa mieltä aloittajan kanssa
      ja muutenkin ilmasto ilmasto ja ilmasto
      aina mediassa päällimmäisenä,
      joskus Trump ja Johnson ylittää uutiskynnyksen.

      Ilmastoasiassa ei ihan äkkiä tapahdu mitään.
      Se ei vaadi päivittäin kymmentä uutisoimista !
      Saisi riittää ja Gretasta en halua kuulla yhtään mitään.

    • Anonyymi

      Aihe on nyt maailmanlaajuisesti ns. tapeetilla. Tottakai siitä rummutetaan ja otetaan kaikki irti. Hyvä niin, kaikki mahdolliset ja mahdottomat tahot toivottavasti kuulevat ja tulevat tietoisiksi asiasta.

      Pientä tosissaan ja huolissaan olevaa tyttöä on paljon mukavampi kuunnella kuin sitä jumalatonta joukkoa haukkujia ja arvostelijoita, joka näilläkin sivustoilla pauhaa. Tietämättä ja käsittämättä jutusta oikeasti yhtään mitään. Jos ei tiedä tai kykene ottamaan selvää edes Aspergerista, miten voisi osata käsitellä niin isoa ongelmaa kuin ilmastonmuutos.

      Varsinkaan kun kaikilta ei vieläkään roskat, jätteet ja yli jäävä tavara osu oikeaan osoitteeseen, niille tarkoitettuihin paikkoihin. - Nm. Hän on hyvällä asialla

    • Anonyymi

      Tervejärkisen päähän menee kyllä vähemmälläkin ja nopeasti ilmastomuutos ja sen haitat ja aiheuttajat.

      Tervejärkinen ei tarvitse päivittäistä rummutusta.

      Ehkä hitaasti ajattelevat ja ymmärtävät tarvitsevat jatkuvan rummutuksen ?

      Tervejärkinen on lajitellut roskansa (ilman rummutusta) jo ammoisina aikoina kun erillisiä jäteastoita alkoi tulla.

      Tervejärkinen ei jätä yhtäkään roskaa/romua sinne minne se EI kuulu.

      Tervejärkinen osaa soittaa erilaisiin palveluihin, joista haetaan isommat jätteet,
      mööpelit ym.

      Tervejärkinen osaisi ottaa selvää minne ongelmajäte vietäisiin, jos sellaista tulisi.

    • Anonyymi

      Olet loputtoman kyllästynyt mutta kaikki lehtijutut likasta luet tarkkaan;)

    • Anonyymi

      Turha rummutuksesta on Gretaa syyttää. Kyllä se on media ja nämä palstakirjpittajat, jotka rummuttavat.
      Sai tyttö aikaiseksi sen, että asia on tapetilla.

    • Anonyymi

      Lämpenis ny tääl suomeskii kunnol toi ilma ekana ja sit vasta katteltais?

    • Anonyymi

      Vaikutusvaltaisia tahoja täytyy olla Greta-operoimisen taustalla. Mitä pitempään Greta-ruljanssi pyörii, niin sitä varmemmaksi kiteytyy mielessä koko kuvion etukäteen suunniteltu poliittisuus. Meillä Suomessa ainakin Yleisradio on antaumuksella heittäytynyt Greta-operoimisen toitottimeksi. Lieneekö ideana laittaa luu kurkkuun Perussuomlalaisille ja muille "edistyksen epäilijöille" eli hukutetaan koko julkisuus semmoisen kampanjavyöryn alle, ettei siitä ole poispääsyä muutoin kuin julistautumalla ilmastonmuutosuskovaiuuden lirturgian kannattajaksi. Saa nyt sitten nähdä toimiiko kampanjointi poliittisesti Vihreitten ja SDP:n ja Vasemmistoliiton hyödyksi. Tulevat vaalit sen kertovat. Yksi selkeä päätelmä lienee jo nyt tehtävissä eli mm. Yleisradion toiminta asiassa ei edusta hyvää journalistista toimintapaa.

    • Anonyymi

      Greta on ilmastovouhotukseen kyllästyneiden tehokas salainen ase. Se saa vouhotukseen kyllästyneet tiukentamaan kantaansa sekä saa näkemyksessään hoipertelijoita kyllästymään ilmastovouhotukseen.
      Hyvää työtä. Kiitos Greta!

    • Anonyymi

      Kyllä ilmastonmutoksesta on saanu jo tarpeekseen,
      ei se kuitenkaan meidän ikäkautena muutu yhtään miksikään gtämänkummemmaksi, eikä seuraavankaan sukupolven aikana,

      muuttuu joskus / kuten kautta aikain ilmaston on a i n a muuttununu,
      sitä emme ole näkemässä
      vouhotus pitää loppu ja suhtautua normaalisti
      elää normaalia elämää,

      alkaa jo tympimään jokapäiväinen uutisointi ja hysteria, hah
      ku mitään hätää meillä ei todellakaan ole,

    • Lienenkö kokenut asetelman oikein, kun olen arvionut tiuhimman ilmastonmuutosta käsitelleen uutistykityksen melkoisesti harventuneen Nobelin rauhanpalkinnon jakamispäätöksen jälkeen. Jo aikaisemmin epäilin, että Greta-kampanjoinnin ideana oli ohjailla yleistä mielipidettä ennen muuta Norjassa siihen, että hänelle myönnettäisiin kyseinen rauhanpalkinto. Meidän YLEmme osallistui siihen kampanjointiin silmiinpistävän isolla antaumuksella. Olen havainnut kerrottavan, että Gretan vanhemmat ja yleensä Ruotsi olivat siinä operoinnissa generattorina ja totta kai Suomi-YLE peesasi pää kolmantena jalkana. Varsin vaisua olikin YLE-uutisointi, kun palkinto meni Etopiaan. Oikeastaan hyvä näin, sillä onhan kyseessä nimen omaan rauhanpalkinto eikä kekseliäimmän markkinointiprojektin palkitseminen.

    • Anonyymi

      Täytyisi tietää ilmastosta ennen kun alkaa puhumaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      190
      2671
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      33
      2285
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      207
      2259
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      270
      1752
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      147
      1379
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1224
    7. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1188
    8. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1072
    9. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      1040
    10. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      84
      957
    Aihe