Loputtoman kyllästynyt Gretaan

Anonyymi

On tuota jo saatu aivan liikaakin, autismiset ovat omanlaisiaan ja ei siinä mitään, mutta rummutus asiasta alkaa vaan kyllästyttää.

Niin uskoisin käyvän myös niille "nuorille" jotka ovat asiaa tukeneet, nuori on ollut samanlainen aina.

12

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiva, että teit tämän aloituksen ja jatkat rummutusta.

    • Anonyymi

      Olen samaa mieltä aloittajan kanssa
      ja muutenkin ilmasto ilmasto ja ilmasto
      aina mediassa päällimmäisenä,
      joskus Trump ja Johnson ylittää uutiskynnyksen.

      Ilmastoasiassa ei ihan äkkiä tapahdu mitään.
      Se ei vaadi päivittäin kymmentä uutisoimista !
      Saisi riittää ja Gretasta en halua kuulla yhtään mitään.

    • Anonyymi

      Aihe on nyt maailmanlaajuisesti ns. tapeetilla. Tottakai siitä rummutetaan ja otetaan kaikki irti. Hyvä niin, kaikki mahdolliset ja mahdottomat tahot toivottavasti kuulevat ja tulevat tietoisiksi asiasta.

      Pientä tosissaan ja huolissaan olevaa tyttöä on paljon mukavampi kuunnella kuin sitä jumalatonta joukkoa haukkujia ja arvostelijoita, joka näilläkin sivustoilla pauhaa. Tietämättä ja käsittämättä jutusta oikeasti yhtään mitään. Jos ei tiedä tai kykene ottamaan selvää edes Aspergerista, miten voisi osata käsitellä niin isoa ongelmaa kuin ilmastonmuutos.

      Varsinkaan kun kaikilta ei vieläkään roskat, jätteet ja yli jäävä tavara osu oikeaan osoitteeseen, niille tarkoitettuihin paikkoihin. - Nm. Hän on hyvällä asialla

    • Anonyymi

      Tervejärkisen päähän menee kyllä vähemmälläkin ja nopeasti ilmastomuutos ja sen haitat ja aiheuttajat.

      Tervejärkinen ei tarvitse päivittäistä rummutusta.

      Ehkä hitaasti ajattelevat ja ymmärtävät tarvitsevat jatkuvan rummutuksen ?

      Tervejärkinen on lajitellut roskansa (ilman rummutusta) jo ammoisina aikoina kun erillisiä jäteastoita alkoi tulla.

      Tervejärkinen ei jätä yhtäkään roskaa/romua sinne minne se EI kuulu.

      Tervejärkinen osaa soittaa erilaisiin palveluihin, joista haetaan isommat jätteet,
      mööpelit ym.

      Tervejärkinen osaisi ottaa selvää minne ongelmajäte vietäisiin, jos sellaista tulisi.

    • Anonyymi

      Olet loputtoman kyllästynyt mutta kaikki lehtijutut likasta luet tarkkaan;)

    • Anonyymi

      Turha rummutuksesta on Gretaa syyttää. Kyllä se on media ja nämä palstakirjpittajat, jotka rummuttavat.
      Sai tyttö aikaiseksi sen, että asia on tapetilla.

    • Anonyymi

      Lämpenis ny tääl suomeskii kunnol toi ilma ekana ja sit vasta katteltais?

    • Anonyymi

      Vaikutusvaltaisia tahoja täytyy olla Greta-operoimisen taustalla. Mitä pitempään Greta-ruljanssi pyörii, niin sitä varmemmaksi kiteytyy mielessä koko kuvion etukäteen suunniteltu poliittisuus. Meillä Suomessa ainakin Yleisradio on antaumuksella heittäytynyt Greta-operoimisen toitottimeksi. Lieneekö ideana laittaa luu kurkkuun Perussuomlalaisille ja muille "edistyksen epäilijöille" eli hukutetaan koko julkisuus semmoisen kampanjavyöryn alle, ettei siitä ole poispääsyä muutoin kuin julistautumalla ilmastonmuutosuskovaiuuden lirturgian kannattajaksi. Saa nyt sitten nähdä toimiiko kampanjointi poliittisesti Vihreitten ja SDP:n ja Vasemmistoliiton hyödyksi. Tulevat vaalit sen kertovat. Yksi selkeä päätelmä lienee jo nyt tehtävissä eli mm. Yleisradion toiminta asiassa ei edusta hyvää journalistista toimintapaa.

    • Anonyymi

      Greta on ilmastovouhotukseen kyllästyneiden tehokas salainen ase. Se saa vouhotukseen kyllästyneet tiukentamaan kantaansa sekä saa näkemyksessään hoipertelijoita kyllästymään ilmastovouhotukseen.
      Hyvää työtä. Kiitos Greta!

    • Anonyymi

      Kyllä ilmastonmutoksesta on saanu jo tarpeekseen,
      ei se kuitenkaan meidän ikäkautena muutu yhtään miksikään gtämänkummemmaksi, eikä seuraavankaan sukupolven aikana,

      muuttuu joskus / kuten kautta aikain ilmaston on a i n a muuttununu,
      sitä emme ole näkemässä
      vouhotus pitää loppu ja suhtautua normaalisti
      elää normaalia elämää,

      alkaa jo tympimään jokapäiväinen uutisointi ja hysteria, hah
      ku mitään hätää meillä ei todellakaan ole,

    • Lienenkö kokenut asetelman oikein, kun olen arvionut tiuhimman ilmastonmuutosta käsitelleen uutistykityksen melkoisesti harventuneen Nobelin rauhanpalkinnon jakamispäätöksen jälkeen. Jo aikaisemmin epäilin, että Greta-kampanjoinnin ideana oli ohjailla yleistä mielipidettä ennen muuta Norjassa siihen, että hänelle myönnettäisiin kyseinen rauhanpalkinto. Meidän YLEmme osallistui siihen kampanjointiin silmiinpistävän isolla antaumuksella. Olen havainnut kerrottavan, että Gretan vanhemmat ja yleensä Ruotsi olivat siinä operoinnissa generattorina ja totta kai Suomi-YLE peesasi pää kolmantena jalkana. Varsin vaisua olikin YLE-uutisointi, kun palkinto meni Etopiaan. Oikeastaan hyvä näin, sillä onhan kyseessä nimen omaan rauhanpalkinto eikä kekseliäimmän markkinointiprojektin palkitseminen.

    • Anonyymi

      Täytyisi tietää ilmastosta ennen kun alkaa puhumaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe