Etelä-Suomen ulkomaalaiset taksikuskit

Anonyymi

Teoriassa asiakas voi valita, minkä taksin jonosta valitsee, mutta käytännössä tuo on tehty vaikeaksi. Liian monta kertaa on käynyt niin, että minun valitsemani kuski on sanonut, että pitää valita jonon ensimmäinen kuski. Käyttäisin paljon enemmänkin takseja, mutta tällä nykysysteemillä koko taksiala on kuin villi länsi. Kuka tahansa voi ajaa taksia, osaamatta kunnolla suomea & seutua, missä ajaa.

Viimeisin hämärä kyyti on Helsingistä eiliseltä alkuillalta. Lähtö tapahtui ihan päärautatieaseman edestä. Jonossa näytti olevan aika pitkälle vain ulkolaisia kuskeja, joten siinä saumassa ei juuri edes kannattanut toivoa pääsevänsä suomalaisen taksikyytiin.

Aluksi kuski väitti osaavansa ajaa haluttuun paikkaan, mutta pian selvisi, että tuo oli täyttä puppua. Itse asiassa hän kertoi tuuraavansa kaveria, joka oli sairastunut. Tuossa vaiheessa tuli jo mieleen, että liekö hän ollut edes oikea taksikuski vaiko ihan normi kaduntallaaja, joka vain auttoi kaveriaan. Hänellä ei ollut autossa edes virallista navigaattoria, vaan hän etsi reittiä puhelimensa kautta. Lopulta kuski sanoi: "sinä varmaan osaat neuvoa, minne pitää ajaa?" Joopajoo.

Loppujen lopuksi kuski ajeli ihan turhaan liian pitkän matkan. Kun oltiin pysähdytty paikkaan, missä jäin pois, niin taksamittari oli silti koko ajan päällä ja loppusumma muuttui vielä ihan viime metreillä. Minulla ei kuitenkaan ollut aikaa/mielenkiintoa jäädä kinaamaan loppusummasta, joten hyväksyin vain hiljaa tilanteen. Lisäksi lähimaksaminen ei onnistunut, vaan piti käyttää PIN-koodia. En saanut kuittia, koska kuski ei muka osannut käyttää kuittikonetta. Tuon kokemuksen valossa taisi olla joku pimeä taksi! Oli kyllä ihan viimeinen kerta, kun astun kenenkään ulkolaisen taksisuharin kyytiin!

Minusta on ihan älytöntä, että kantasuomalaisena ja suomea äidinkielenä puhuvana en voi nykysysteemillä varmuudella saada edes ennakkoon taksikeskukseen soittamalla kantasuomalaista ja äidinkielenään suomea puhuvaa taksikuskia. Kyllä tuohon pitäisi saada mahdollisimman pian muutos! Voihan muitakin palveluita ostaessa valita palveluntarjoajan hyvinkin tarkkaan, esim. varatessaan aikaa hierojalle, kampaajalla tai lääkäriin. Miksi sama systeemi ei voisi toimia taksikuviossakin?

2

987

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin ....otetaan vaan se ensimmäinen taksi. Sellainen on tapa ollut Suomenmaassa siitä alkaen kun automobiili tuohon tarkoitukseen valjastettiin 1900 alkutaipaleella.
      Koska sinullakin on varmasti tärkein päämäärä päästä ainoastaan haluamaasi osoitteeseen niin on yksi ja sama löytyykö yhteistä kieltä. Joskus jokaisen on vaan parempi olla ihan hiljaa ja vaikka matkan aikana lukea siitä hienosta kalliista
      älypuhelimesta viimeisimmät uutiset iltapäivälehdistä. Suomi muuttuu muun maailman mukana. Yhä harvemmin ratista löytyy kanta-suomalainen ,koska suomalaiset eivät halua tehdä taksikuljettajan työtä, koska se työ ei lyö leiville eli ei pääse kunnon tienasteihin kiinni. No onhan meillä yksi miljönääri joka ajaa taksia ihan vain harrastuksena... niin harrastuksena kun on mukava jutella asiakkaiden kanssa.

    • Anonyymi

      Onneksi nykyään myös kuljettaja saa valita asiakkaansa, eikä siitä pidä pahastua, jos ohjataan etummaiseen autoon. Sehän on kohteliaampaa kuin ravintolan ovella, jossa sanotaan: Ei tänään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      80
      2923
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      28
      2637
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2451
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2124
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1642
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1403
    7. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      29
      1138
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1072
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      15
      866
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      112
      853
    Aihe