Silloin tällöin näkee erilaisia osto ilmoituksia,joissa mainsotetaan:"Ostamme kultaa ja hopeaa."Miten luotettavia tälläiset firmat ovat? Eikös se yksikin firma,joka paljon mainosti mm.tv:sä sellaista pussia,jossa postittaa myytäväksi tarkoitetut korut ja rahat olisi saanut omalle pankkitilille,mennyt konkkaan vai joutuko muutoin lopettamaan toimintansa ja mitä tapahtuu koruissa oleville korukiville timantteille.
Vanhojen korujen hyötykäyttö
1
227
Vastaukset
Onhan noita ostotarjoajia. En kyllä itse halua käyttää mitään postifirmaa, oli sitten luotettava tai ei.
Joskus ostajat kiertelevät paikkakunnilla ja ilmoittavat etukäteen lehdessä ajankohdan, milloin ovat tulossa johonkin liikkeeseen.
Liikkeet ilmoittavat omilla nettisivuillaan romukullan ja romuhopean kulloisenkin grammahinnan. Timanteilla ja korukivillä ei tiettävästi ole tässä kohden mitään arvoa, ne irrotetaan ja annetaan takaisin. (on sitten toinen juttu, mitä niillä itse enää tekee)
Minusta luotettavin on K A Rasmussen Helsingissä. Olen kerran asioinut siellä ja silloin ainakin hintavertailu antoi sieltä parhaan hinnan. Hinnathan vaihtelevat, joskus ne ovat korkeammalla, joskus alemmalla, kannattaa vähän seurata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä931968Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2801790Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3091597Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1901481Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931061- 511017
- 56987
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56978- 67954
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40941