Eli loppuviikosta on edessä lähtö seuraavalle Thaimaan matkalleni ja matka tulee eroamaan edellisistä reissuistani sillä, että nyt vuokraan ensimmäistä kertaa Thaimaassa kaksipyöräisen sijasta auton (kuten olen jo aikaisemmin asiasta maininnut).
Kaksipyöräisillähän olen vuosien varrella liikkunut Thaimaassa hyvinkin paljon ja tottunut mielestäni suhteellisen hyvin Thaimaan (hieman kaaoottiseenkin) liikenteeseen ja liikennekulttuuriin. Nyt on vain hieman alkanut mietityttämään, että onko liikenteessä jotain sellaisia asioita (liikennesääntöjä, käytäntöjä yms.) joita olisi hyvä ottaa huomioon nimenomaan autolla liikkuessa, joita ei ole joutunut kaksipyöräisellä noudattamaan/oppimaan/huomioimaan?
Auto on vuokrattuna viikoksi, ajopaikkana on Pohjois-Thaimaa ja kilometrejä tulee varmastikkin luokkaa 1200-1500km. tuon viikon aikana.
Liikenteen eroavaisuudet Thaimaassa, auto vs. mp
1
85
Vastaukset
- Anonyymi
Kaupunkiliikenteessä Santtu muista aina, että melkoisella varmuudella sinun vierelläsi on kaksipyöräinen, eli älä tee äkkinäisiä "sivuohjauksia", joita muuten vaikka ihan refleksinomaisesti tekisit väistäen renkaan osumisen kuoppaan tai johonkin, vaikka pieneen pahvilaatikkoon.
Jos olet tulossa ensimmäisenä punaisiin valoihin, niin pysähdy riittävän ajoissa, silloin annat mopoille tilan edessäsi johon ne joka tapauksessa tulevat, näin ne on mieluummin edessäsi kuin vieressäsi.
Muista aina vilkku kaistaa vaihtaessasi ajoissa.
Jos sulla on videokamera kojelaudan päälle, niin käytä sitä, voi olla hyödyksi jos joku ei osaa vastaohjausta ym.
Todella mukavaa matkaa Teille oikeaan Thaimaahan, nauttikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1247684
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t414431törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/413932Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu4092056Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi731667- 321487
- 351478
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1891221Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121148Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:121073