Weiss ring - lasiaisen samentuma silmässä

Anonyymi

Pari päivää sitten huomasin, että vasemman silmässäni liikkuu katseen mukana pyöreä iso läpinäkyvä kalvomainen samentuma, joka häiritsee tosi paljon. Kooltaan noin 5 sentin kolikon kokoinen.

Kävin silmälääkärin tutkimuksessa tänään, ja lääköri sanoi, että kyseessä on Weiss rengas lasiaisperäinen löydös, joka johtuu lasiaisen irtautumisesta,
ilmeisesti näköhermon alueelta. Se oli mikroskooppitutkimuksessa nähtävissä lasiaisessa näköhermon edessä.

Lääkätin mukaan sen pitäisi kadota puolen vuoden kuluessa, hetkeä myöhemmin sanoi, että 2-3 kuukauden kuluessa.

Lääkäri tulosti mukaani englanninkielisen artikkelin What is a Weiss Ring Floater, varmaan löytyy Googlesta myös. Artikkelin mukaan sitä voidaan hoitaa myös laseroimalla, joka onnistuu 95 %:ssa tapauksista.

Onko kellään muulla havaittu tällaista ilmiötä lasiaisessa ja onko se poistunut itsestään?

1

5198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vanha ketju mutta kommentoidaan kuitenkin kun on aivan samanlaisia kokemuksia kuin aloittajalla.

      Noin kuukausi sitten näkökenttään ilmestyi läpinäkyvä rinkula jota ihmettelin ja sitä googletettuani ymmärsin että lasiainen on irronnut vasemmasta silmästä.
      Ensi alkuun en edes huomannut mitään langanpätkiä näkökentässä kun tuo rengas oli niin hallitseva asia mutta kun keskityin paremmin niin olihan siellä noita lankojakin mutta lähinnä kuitenkin näkökentän laitamilla niin ettei niistä haittaa juuri ole.

      Viikko niiden ilmestymisen jälkeen varasin ajan silmälääkärille koska on mahdollista että lasiainen irtautuessaan vetää irti myös verkkokalvon.
      Näin ei ollut käynyt mikä luonnollisesti oli suuri helpotus.
      Silmälääkäri antoi myös nimen tuolle rinkulalle, Weissin rengas aivan niikuin aloittaja kertoikin ja miksi se on pyöreä eikä lankamainen niinkuin muut näkökentässä leijailevat roskat.

      Kun kysyin häipyykö rinkula aikaa myöten pois niin silmälääkäri kommentoi kyllä mutta siinä menee kuukausia, voi mennä vuosikin.
      Vasen silmä josta lasiainen siis irtosi myös sykkii joskus omituisesti, ilmeisesti sydämen sykkeen tahdissa.

      Anyway jään nyt odottamaan poistuuko tuo rinkula ja jos muistan voin tänne kommentoida asiasta jos siitä vaikka olisi hyötyä jollekulle muullekin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      243
      4629
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      76
      3065
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2473
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    5. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1753
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      80
      1456
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1285
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      948
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe