Resmed climate control ja kuiva suu

Anonyymi

Hei, minulla on Resmed autoset 10 - cpap-laite, lisäksi on lämmitetty letku. Ongelmani on suun kuivuminen karrelle yön aikana.

Kun käytän tavallista, lämmittämätöntä letkua, suu kuivuu asetuksella 7, mutta asetuksella 8 ei kuivu, mutta maskista alkaa tippumaan tiivistynyttä vettä, johon herään.

Hankin lämmitetyn letkun, koska ajattelin, että climate control hoitaisi ongelmani automaattisesti, mutta eipä hoidakaan. Automaattiasetuksia on nimittäin vain tasan 1, joka itselleni on aivan liian kuiva. Olisi hyvä, jos automaattiasetuksenkin voisi valita muutaman eri kosteustason välillä.

No nyt kokeilen tavallisen letkun päälle vetoketjulla varustettua letkun lämmitintä ensi yönä. Ongelmani on ainakin climate controlissa se, että jos valitsen manuaalisesti asetuksista suositellun 27 astetta C, niin maskiin tulee niin ällöttävän kuumaa ilmaa, etten pysty nukkumaan. Mieluiten hengittäisin nukkuessani viileätä mutta kosteata ilmaa. Ymmärrän toki, ettei viileä ilma sido yhtä paljon kosteutta kuin lämmin, mutta ei lämpimän höyrynkään hengittäminen herkkua ole.

Paras asetus on tähän asti ollut normaali lämmittämätön letku ja koteusasetus 8, sillä nukun noin 4 tuntia ennen kuin vesi alkaa tippumaan maskiin. Sen 4 tunnin ajan ilma on sopivan viileääja kosteaa. Kun vain saisi jollakin muulla konstilla kosteuden eliminoitua kuin ilmaa lämmittämällä.

Niin ja se piti vielä sanoa, että Resmed Autoset 10 - laitteessa on liian pieni vesisäiliö, se riittää noin 6 tunnin uniin, vaikka maski on ihan tiivis. Minulla on 2 vesisäiliötä, ja vaihdan säiliötä yöllä lennossa, mutta unet se katkaisee ikävästi ja joskus on vaikeaa saada uudestaan unen päästä kiinni. Muotoilu on ilmeisesti tehnyt tepposet, kun vesisäiliö on jäänyt liian pieneksi.

2

4474

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itselläni on sama tuo laite, mutta ei kuitenkaan vaivaa sun kuivumisesta. Sen sijaan nenäsieraimet ovat toisinaan hellänä (käytän siis sierainmaskia)

    • Anonyymi

      Sain jonkinlaisen avun, kun otin lämmitetyn letkun pois ja vaihdoin takaisin tavallisen muoviletkun ja siihen päälle pujotin perinteisen vetoketjullisen letkunlämmittimen. Kosteusasetuksella 7 suu kuivuu hiukan, mutta nyt vedenjuonti illalla ennen nukkumaanmenoa riittää, eikä suu kuivu kovin pahasti.

      - Aloittaja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7929
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      31
      3126
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      382
      2198
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1760
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      147
      1583
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1421
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1229
    8. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1228
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1152
    10. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      18
      1112
    Aihe