Ääninäyttelijän työt

Anonyymi

Miten Suomessa pääsee ääninäyttelijäksi?

5

697

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      valtaosalla ääninäyttelijöistä on näyttelijätausta tai joku muu julkisen esiintymisen meriitti.Esimerkiksi laulajia löytyy. Jotain sellaista tuttua puheääntä jota ihmiset ovat entuudestansa kuulleet. Audiokirjojen luentaa tai voiceovereita mainoksissa.

    • Anonyymi

      Mistä Ääninäyttelijän töitä voi hakea?

      • Anonyymi

        Eduskunnasta, kaikki hakijat palkataan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eduskunnasta, kaikki hakijat palkataan.

        Kansanedustajat toimivat mielellään ääninäyttelijöinä.


    • Anonyymi

      suomessa on montakin äänitysstudiota. Dubbaukset sun muut äänitykset toimialana. Johonkin sellaiseen yhteyttä jos tykkää että omalla äänellä on jonkinsorttista myyntiarvoa. Ensin kannattaa opetella tekemään minuutin esittely/puhe/laulu/luku äänite ja tarjota haluamallensa studiolle referenssiksi. Jokaisella on oma yksisöllinen äänensä. Periaatteessa studiot ovat kiinnostuneita laajasta repertuaarista eri puhetyylejä. Lasten animaatioihin varmaan parhaita ovat erilaiset heleät äänet. Raskaat hitaat sepelimylly bassot sopivat kenties muun tyyppisiin äänityksiin. Se miksi näyttelijät ovat suosittuja perustuu ammattiosaamiseen kontrolloida omaa ääntä. Periaatteessa kuka tahansa voi tarjota omaa puhettansa äänistystudioille arviointiin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7520
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2946
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1659
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1163
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      77
      853
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe