Ääninäyttelijän työt

Anonyymi

Miten Suomessa pääsee ääninäyttelijäksi?

5

735

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      valtaosalla ääninäyttelijöistä on näyttelijätausta tai joku muu julkisen esiintymisen meriitti.Esimerkiksi laulajia löytyy. Jotain sellaista tuttua puheääntä jota ihmiset ovat entuudestansa kuulleet. Audiokirjojen luentaa tai voiceovereita mainoksissa.

    • Anonyymi

      Mistä Ääninäyttelijän töitä voi hakea?

      • Anonyymi

        Eduskunnasta, kaikki hakijat palkataan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eduskunnasta, kaikki hakijat palkataan.

        Kansanedustajat toimivat mielellään ääninäyttelijöinä.


    • Anonyymi

      suomessa on montakin äänitysstudiota. Dubbaukset sun muut äänitykset toimialana. Johonkin sellaiseen yhteyttä jos tykkää että omalla äänellä on jonkinsorttista myyntiarvoa. Ensin kannattaa opetella tekemään minuutin esittely/puhe/laulu/luku äänite ja tarjota haluamallensa studiolle referenssiksi. Jokaisella on oma yksisöllinen äänensä. Periaatteessa studiot ovat kiinnostuneita laajasta repertuaarista eri puhetyylejä. Lasten animaatioihin varmaan parhaita ovat erilaiset heleät äänet. Raskaat hitaat sepelimylly bassot sopivat kenties muun tyyppisiin äänityksiin. Se miksi näyttelijät ovat suosittuja perustuu ammattiosaamiseen kontrolloida omaa ääntä. Periaatteessa kuka tahansa voi tarjota omaa puhettansa äänistystudioille arviointiin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2225
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      800
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      766
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      625
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe