On todella rasittavaa lukea ja käydä päivätyössä samalla...onkohan moinen ihan turhaa..illalla ei jaksa lukea enää, viikonloput menevät palautuessa..onko muita samalaisia
"hulluja"..olettko ratkaisseet asian jäämällä pois töistä?
"hulluja"..olettko ratkaisseet asian jäämällä pois töistä?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kuuluin viime vuonna tuohon kastiin.
Olin koulussa ja lisäksi töissä ja näiden lisäksi yritin lukea pääsykokeisiin. Tuloksena tästä oli loppuunpalaminen ja mistöön ei tullut mitään.
Viime vuodesta oppineena jäin töistä pois tammikuussa ja aloin taas lukea pääsykokeisiin ja paremmin on mennyt. Stressistä ei tietoakaan! Välillä houkutus nukkua pidempää ja tehdä kaikkea muuta kuin lukea on suuri, mutta silti olen tyytyväinen päätökseeni.
Ja en väitä etteikö joku pystyisi käymään koulussa/töissä ja lukea samalla, mutta minulle se ei sopinut, joten asiattomat luuseri-kommentit voi jättää pois. Kiitos. :)
itse lopetin tällä viikolla työt juuri syystä ettei lukemisesta töiden jälkeen tahtonut tulla mitään. nyt helpottunut olo kun on aikaa lukea, vaikkakin rahatilanne kiristyy.
Millä ihmeellä nämä vain lukemaan heittäytyneet ihmiset elävät? Olisihan tuo ihanteellista, mutta jos aion vuokrani maksaa, ei parane töistä jättäytyä.
Vai oletteko sitten niin nuoria, että asutte vielä kotona vanhempien elätettävänä? Ja tuo ei ollut mitään keljuilua, vaan asiallinen kysymys epäonnistuneessa muodossa. =O)
En nyt jaksa muotoilla enempää...
Kyllä sitä pärjää.
Kelalta saa asumistukee n. 250 € ja sitten työttömyyspäivärahaa n. 370 € (verojen jälkeen) eli summa on ennemmän kuin opintotuki ja tosiaan jos oikeen tiukkaa tulee niin sitten sossunluukulle ja minulla ainakin se onni että voin pyytään vanhemmilta tarvittaessa rahaa. Mutta ONNEKSI ei ole vielä sossunluukulta tai vanhemmilta tarvinnut nöyränä mennä rahaa pyytämään.
Ja tietenkin olihan sitä pieniä säästöjä jo ennestään, kun töitä on kuitenkin tehty.
Itse pänttään töitteen ohessa. Viikolla teen töitä 8-16, ja sen jälkeen menen suoraan viereiseen kirjastoon jossa pänttään 2 tuntia (16-18). Viikonloppuisin luen 7h/päivä, joten hitaan varmasti lukeminen etenee. Kesäkuussa jättäydyn 3 viikoksi pois töistä (kesäloma) lukemisen vuoksi. Sellainen on mun sotasuunnitelma. Kaikki tekee tavallaan, tämä sopii mulle, ehkä jollekulle toiselle ei sovi.
Heippa,
mäkin käyn töissä ma-pe 8-16. Iltaisin luen 1h-4h, miten pystyn/jaksan, tosin perjantaina on yleensä ihan turha edes ýrittää lukea, ja viikonloppuna pyrin lukemaan enemmän. Viime vuonna tein samoin. Välillä tökkii pahasti, mutta sitten pidän hyvällä omalla tunnolla vapaata - lukeminen menee aivan hukkaan mikäli ei pysty keskittymään. Ja lukemisessa ei todellakaan merkkaa määrä vaan laatu. Tottakai on eri viivalla jos ei tarvitse käydä töissä, mutta esim. itselläni ei muuta mahdollisuutta ole. Tsemppiä kaikille työssäkäyville ja panostetaan laatuun eikä määrään!!
En ole ratkaissut jäämällä töistä pois, koska se yksinkertaisesti ei ole edes vaihtoehtojen listalla. Töissä on pakko käydä, jos aikoo elää jollain. Olisin toki onneni kukkuloilla, jos vain suinkin voisin lukea "työkseni", eli tehdä sitä 8 tuntia päivässä töiden sijaan. Tasan ei käy onnen lahjat. En silti ole likimainkaan luovuttamassa. Kyllähän tämä vaatii valtavaa motivaatiota (uskallan jopa väittää, että enemmän, kuin jos en kävisi töissä) että kaiken jaksaa, mutta se on vaan päätettävä että tämä kevät uhrataan pääsykokeille.
Ei tässä kauheesti mitään muuta sosiaalista elämää todella ole, mutta se on kuitenkin vaan yksi kevät koko minun loppuelämässäni.
Töiden jälkeen pari tuntia aivojen lepuuttamista ja sitten kirjojen kimppuun muutamaksi tunniksi. Viikonloppuina ehtii lukea enemmän, vähintään yksi vapaapäivä tosin pitää olla viikossa.
Thank god, ettei tartte olla töissä! Olin kyllä vielä tammikuun, mutta laskin että sossusta saa enemmän. Jätin siis työt, ja aloin lukulomalle. Nyt kun tahti vaan kiristyy, niin ei yksinkertasesti jaksais enää töitäkin vielä tähän päälle! Viimeset kolme viikkoa oon oikeestaan lukenut töikseni, 6-8 tuntia päivässä.
Sanon minä vaan että voi prkls, jos ei opiskelupaikka irtoo!
Juu, töissä käydään ja samalla luetaan...
Ihan tarpeeks rankkaa!!! Mutta pakkohan se on töissä käydä...
Pari viikkoo tässä luettu ja ihan hyvin oon jaksanu, mut ku sain just kasvatustieteen appron tehtyy, ni oli vähän vaikee saada itteesä niskasta kiinni ja alottaa...
Mut saakos kysellä mihin pääsykokeisiin luette?
Monta kirjaa on luettavana?
Ite luen okl:n pääsykokeisiin ja yks kirja luettavana...
Ei helvata!
Pakko kai se on tarttuu ittiään niskasta kiinni! porukka vetäää 8 tunnin lukupäivää..niinkö..?! Taitaa tällä menolla miulla jäähän koulupaikka haaveeksi.. :D
*Painattaa sataa kahtakymppiä kirjojen ääreen*