Tämä on siis minun mielipiteeni ja varmasti tulee olemaan ikuisuusaihe kun meitä ihmisiä mahtuu niin moneen junaan.
Erityisesti minua häiritsee, ahdistaa, ihmiset jotka eivät voi suvaita normaalin elämisen ääniä!
P*skalla käynti sallitaan, vessanpöntön veto sallitaan, suihkussa käyminen sallitaan ja niin edelleen mutta musiikin kuuntelu ja tv-katselu on SYNTI!
Mikä siinä naapurin musiikinkuuntelussa ja tv-katselussa niin paljon ärsyttää jos se on siis kohtuuden rajoissa eli ei kuuntele musiikkia tai katso tv hiljaisuusaikaan, max 3h päivässä ja normaalin puheen voimakkuudella? sekö ärsyttää kun musiikki tai tv ohjelma ei ole sun makuusi, että sinun pitäisi saada päättää mitä naapurikin tekee kun olethan rapun kuningas tai kuningatar!?
Mitä jos menisit itseesi. Ensinnäkin missään kerrostalossa äänieristys ei ole niin hyvä etteikö naapurista kuuluisi mitään ääniä, kerrostaloasunnot kun ovat rakennettu kiinni toisiinsa niin kuuluu pakostikkin naapurista ääniä ja ymmärrät varmaan että jos vessanpöntön vetokin kuuluu seinän takaa niin sillon kuuluu myös musiikki ja tv-katselu vaikka sitä tekisi normaalin puheen voimakkuudella.
En tykkää yhtään tästä meiningistä kerrostaloissa, että ihminen yritetään omassa kodissaan ahdistaa nurkkaan ja elämään hissunkissun elämää hiiviskellen! Mitä liikkuu sinun päässäsi joka et voi suvaita sillon tällöin naapurista kuuluvaa musiikin tai tv:n ääntä ja osoitat siitä kaikenlisäksi idioottimaisesti mieltäsi? Mielestäni kerrostalossa on sallittu myös elämän mukavuudet eli musiikin kuuntelu ja tv katsominen, eikä ne pelkästään ole omakotitalojen yksinoikeus. Joten koita nyt tajuta että kerta kerrostalossa kuuluu seinän läpi vessanpöntön vetokin niin kuuluu myös musiikki ja tv katselu, elä itse ja anna muiden elää, älä nipota turhista ja osoita varsinkaan idioottimaisesti mieltäsi alkamalla kiusaamaan naapuria!
Perustelisitko miksi kerrostalossa ei saa kuulua naapurista ääniä?
16
102
Vastaukset
- Anonyymi
Kuulokkeilla ei ole kenenkään myöskään pakko pilata kuuloaan, kuulokkeet eivät ole terveelliset kun siinä musiikki tulee suoraan korvaan ja kuulokkeet päässä on myös hankala tanssia, joten jos kykenet kerrostalossa hyväksymään vessanpöntön vetämisen äänet niin yritä olla sen verran suvaitsevainen että hyväksyt myös musiikin ja tv:n kuuntelusta lähtevät äänet koska on normaalia että ihminen viihdyttää itseään musiikilla ja tv katselulla!
- Anonyymi
Jokaisella on oikeus häiriöttömään asumiseen, kenelläkään ei ole oikeutta häiritä naapureitaan.
- Anonyymi
Se ei ole mitään häiriköintiä kuuntelee musiikkia tai katsoo tv normaalin puheen voimakkuudella sillon kun ei ole hiljaisuusaika. Jos tälläsestä häiriintyy niin vika on häiriintyjän omassa päässä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se ei ole mitään häiriköintiä kuuntelee musiikkia tai katsoo tv normaalin puheen voimakkuudella sillon kun ei ole hiljaisuusaika. Jos tälläsestä häiriintyy niin vika on häiriintyjän omassa päässä.
Jos haluaa tanssia, niin sitä varten on ravintoloita...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos haluaa tanssia, niin sitä varten on ravintoloita...
Kyllä kotonaan saa myös tanssia, ei ole pakko mennä juopuneiden keskelle hillumaan ääliö!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se ei ole mitään häiriköintiä kuuntelee musiikkia tai katsoo tv normaalin puheen voimakkuudella sillon kun ei ole hiljaisuusaika. Jos tälläsestä häiriintyy niin vika on häiriintyjän omassa päässä.
Normaali puhe ei häiritse ketään. Jorata saat niin paljon kuin haluat, mutta naapureita et saa häiritä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Normaali puhe ei häiritse ketään. Jorata saat niin paljon kuin haluat, mutta naapureita et saa häiritä.
En minä haluaisi edes kuunnella naapurin normaalia puhetta oman kotini puolella, mutta pakko on koska kerrostalossa asutaan ja en viitsi valittaa pienistä. Onko häiriintyjä aina oikeassa, jos on kovin v*ttumainen ihminen niin sitähän voi keksiä häiriintyvänsä tästä ja tuosta, onko se sitten kiva kun kielletään kerrostaloeläjiltä kaikki viihdykkeet eli musiikki ja tv.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se ei ole mitään häiriköintiä kuuntelee musiikkia tai katsoo tv normaalin puheen voimakkuudella sillon kun ei ole hiljaisuusaika. Jos tälläsestä häiriintyy niin vika on häiriintyjän omassa päässä.
asia on kysytty kahdestakin eri lakitoimistosta, ja se ei mene noin kun väität. siis jos oikein rosikseen asti mennään. jos ärsytät naapuria riittävän kauan,eikä isännöitsijä puutu, sinne rosikseen mennään lopulta.
- Anonyymi
perustele aloittaja miksi olet tehnyt tämän turha aloituksen ?
- Anonyymi
se haluais meluta ja muutenkin tehdä mitä tykkää ja kuitenkin asua kerrostalossa. lisäks se on ihan vitun itsekäs.
- Anonyymi
Kaakatus, älämölö ja käkätys eivät ole puhettakaan. Kävi aika mitä tahansa.
- Anonyymi
ja rakkien räkötys ei ole mitään normaalia elämisen ääntä samoin kun kantapääkävely ja siivotessa lattian klooffaus ja hakkaus
- Anonyymi
Kerrostalossa pitää huomioida naapurit 24/7. Ei mitään häiritseviä kolinoita,paiskomisia ja muutenkin liikutaan asiallisesti. Täyspäisellä nämä menee luonnostaan eli huomioiden naapurit 24/7😉
- Anonyymi
juuri näin👍 ei ole täyspäisillä näiden asioiden kanssa ongelmia
- Anonyymi
Siksi, että jokaisella ihmisellä on oikeus kotirauhaan. Sinun kaltaiset itsekkäät paskiaiset eivät vaan sitä käsitä. Kun on lusikalla annettu, ei voi kauhalla vaatia.
- Anonyymi
Ei ole kotirauhasta tietoakaan, kun kellarikerroksessa äänitysstudio jossa bändit käyvät levyttämässä musiikkiaan. Rummutus ja muut soittoäänet kuuluvat asuntoon varsinkin iltaisin ja viikonloppuisin. Ei oikein hermo lepäää jatkuvassa jytkeessä mutta isännöisijän mukaan ääniä ei kuulu ja asia on aikoinaan tutkittu, joten valittamisesta ei ole hyötyä. On se hienoa että näin saadaan kerrostalon asukkaita terrorisoida ja melu vaan pitää kestää. Joten jatkan asumista verenpaine koholla ja pinna kireällä, kun ei ole vara muuttaa poiskaan asunnosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst25114379Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1483867PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1283732Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1661539En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O211504Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3721496Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn491286Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var81071Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok45948En pystynyt vaan vastaamaan...
Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔104829