G:Nuoret parit

Miten asuvat muut 20-30-vuotiaat pariskunnat? Mitä aiotte tehdä kun on perheenlisäyksen aika? Me vuokralla, 23-vuotiaita opiskelijoita. Pikkuhiljaa suunnittelemassa tulevaisuutta. Olemme miettineet asumisoikeusasuntoa seuraavaksi asumismuodoksi. Laina ei kiinnosta.
163317
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

En ole oikein ikinä ymmärtänyt noita asumisoikeusasuntoja, mikä idea niissä on? Vastike tai asumismaksu on samaa luokkaa tavallisten vuokrien kanssa, mutta silti joutuu pitämään varallisuutta kiinni asumisoikeus-maksussa. SAmat fyrkat voisi sijoittaa paljon tuottavamminkin vaikka osakkeisiin tai rahastoihin. Toki asumisoikeuskämpässä on se turva, ettei tarvitse vasten tahtoaan muuttaa, mutta onko tuo oikeasti kovin merkittävää. Vuokrakämppiä on tällä hetkelläkin tarjolla pilvin pimein, riippuen toki kaupungista.

Äänestä
  • mistä saat halvemman kuukausivuokran kuin aso-asunnoissa on???? tarkoitan helsinkiä!
    edellyttäen,että on käteisellä makssa aso-maksu.

    nimim.utelias

    Äänestä

  • Avopuolison kanssa muutettiin aso-rivarikaksioon siksi, kun haluttiin asua rivitalossa kerrostalon sijaan,myös koiran takia. Talo on rakennettu vuonna -98 ja sijaitsee viihtyisällä asuinalueella. "Vuokra" on edullinen verrattuna vuokrarivareihin ja saman kokoisen kaksion kerrostalosta samalla hinnalla saisi vain ns.huonommilta asuinalueilta. ASO-maksu on melkein maksettu nyt vajaan kahden vuoden asumisen jälkeen ja sen voi käyttää lainan pesämunana. Ei siis tarvita vakuuksia, sitten kun hankitaan oma.
    Isompaan aso-asuntoon emme muuttaisi, koska silloin vuokra käy liian suureksi ja mielummin maksamme omaa.
    Silloin kun hankimme aso-asunnon toinen oli opiskelija,toinen töissä ja oli meille paras vaihtoehto. Ja olemme viihtyneet, asunto hyvässä kunnossa, hyvä äänieristys, ei rettelöitseviä naapureita ja ihanan iso takapiha!

    Äänestä

Vuokralla tyttöystävän kanssa, molemmat 26-vuotiaita. Kiva kämppä meren rannalla, nettotulot noin viisi tonnia kuussa yhteensä. Silti ei mitään kiinnostusta ostaa näillä hinnoilla, mieluummin vietetään rehvakasta elämää muuten ja ostetaan sitten aikanaan oma jos ostetaan. Käytännössä oman osto osunneen kohdalla juuri jälkikasvun ilmaantumisen aikoihin, jos luoja suo.

Älä nyt vaan asoon sorru!

Äänestä
  • Mitä helvattua muka teette työksenne kun teillä on tuollaiset tulot? Me ollaan 28/30-v lakimiespariskunta Helsigistä eikä meillä ole nettotulot viittä tonnia.

    Äänestä

  • Kade kirjoitti:

    Mitä helvattua muka teette työksenne kun teillä on tuollaiset tulot? Me ollaan 28/30-v lakimiespariskunta Helsigistä eikä meillä ole nettotulot viittä tonnia.

    Omituista, usein miespariskunnilla on varsin hyvät tulot.

    Äänestä

  • Kade kirjoitti:

    Mitä helvattua muka teette työksenne kun teillä on tuollaiset tulot? Me ollaan 28/30-v lakimiespariskunta Helsigistä eikä meillä ole nettotulot viittä tonnia.

    Ei tässä nyt mitään ihan ihmeitä tehdä, toinen konsultti, toinen keskijohdossa pörssiyrityksessä.

    Ja heteropari on kylläkin kyseessä.

    Äänestä

ostettiin keskustasta kolmio ja remontti käynnissä. Kaikki uusitaan lattiasta kattoon. Lainanlyhennykset ja yhtiövastike on hieman edullisempaa kuin jos asuisi keskustan kolmiossa vuokralla. Lisäksihän se on koko ajan lyhennysten myötä enemmän oma. Eipähän mene vuokrarahat ns.harakoille. Ja myydessä saattaa jäädä hieman voittoakin -jos hyvin käy. Toivottavasti remppa saadaan pian valmiiksi, koska koko ajna maksamme lyhennyksiä, vuokria ja vastikkeita päällekkäin...

En ole oikein koskaan ymmärtänyt osaomistus- ja asumisoikeusasuntoja....

Äänestä

Ostin juuri kolmannen asuntoni (toinen yhteinen avopuolison kanssa). Rivari 140m2. Ensimmäisen asunnon ostin 19-vuotiaana, joka on nykyään vuokralla. Ennen ensiasunnon ostoa asuin vuoden vuokralla ja joka kuukausi vi...ti suunnattomasti maksaa vuokraa vanhalle kusipäiselle harpulle. Vuokran periminen on huomattavasti mukavampaa vaikkakin se menee vuokrattavan asunnon lainan lyhennykseen,mutta ompahan sekin joskus oma. Toisen asunnon myin, ja kahdessa vuodessa myyntivoittoa 25k€ ja voitoksi kai voi, ainakin vuokralla asumiseen verrattuna, laskea senkin mitä asumisen aikana on ehtinyt lainaa lyhentää.

Olen kyllä ehdottomasti sitä mieltä, että asunnon ostaminen kannattaa jos se vain suinkin on mahdollista, puhutaan sitten mitä tahansa hintakuplista tai korkojen nousuista. Samaa virttä veisattiin parikin vuotta sitten kun edellisen asunnon ostin. Silti asunnon arvo nousi kahdessa vuodessa n.20%.

Tämähän on vain minun,tyhmän duunarin, mielipide. Viisaammat tekee ehkä toisin ja vartoilee sopivaa hetkeä puoli elämäänsä kunnes huomaavat olevansa niin vanhoja, etteivät enää viitsi lainaa ottaa kun viimeiset lyhennykset menisivät eläkkeestä. Mutta jokainenhan asuu niin kuin parhaakseen näkee.

Äänestä

Ostin juuri kolmannen asuntoni (toinen yhteinen avopuolison kanssa). Rivari 140m2. Ensimmäisen asunnon ostin 19-vuotiaana, joka on nykyään vuokralla. Ennen ensiasunnon ostoa asuin vuoden vuokralla ja joka kuukausi vi...ti suunnattomasti maksaa vuokraa vanhalle kusipäiselle harpulle. Vuokran periminen on huomattavasti mukavampaa vaikkakin se menee vuokrattavan asunnon lainan lyhennykseen, mutta ompahan sekin joskus oma. Toisen asunnon myin, ja kahdessa vuodessa myyntivoittoa 25k€ ja voitoksi kai voi, ainakin vuokralla asumiseen verrattuna, laskea senkin mitä asumisen aikana on ehtinyt lainaa lyhentää.

Olen kyllä ehdottomasti sitä mieltä, että asunnon ostaminen kannattaa jos se vain suinkin on mahdollista, puhutaan sitten mitä tahansa hintakuplista tai korkojen nousuista. Samaa virttä veisattiin parikin vuotta sitten kun edellisen asunnon ostin. Silti asunnon arvo nousi kahdessa vuodessa n.20%.

Tämähän on vain minun,tyhmän duunarin, mielipide. Viisaammat tekee ehkä toisin ja vartoilee sopivaa hetkeä puoli elämäänsä kunnes huomaavat olevansa niin vanhoja, etteivät enää viitsi lainaa ottaa kun viimeiset lyhennykset menisivät eläkkeestä. Mutta jokainenhan asuu niin kuin parhaakseen näkee.

Äänestä

lipsahti oikein tuplana...

Äänestä

fiksu. Mielestäni se on täyttä huijausta. Mieluummin vuokralla kuin aso.

Äänestä

Omakotitalossa 180as neliötä kokonaisala 260m2. Rakennettu (itse)v.2000.
Itse olen 30v insinööri ja emäntä on 26v ja viimeiset 6v ollut kotiäitinä. Lapsia on 2.
Sijoitusasuntoja 2kpl. toinen aivan uudesta kerrostalosta, toinen vanhemmasta puutalosta yhteensä 72m2.
2 autoa -00 ja -04.
senttiäkään ei olla perintöä saatu, eivätkä vanhemmat ole edes takaajiksi lähteneet, saatikka muuten auttaneet.

Lainaa on jäljellä reilu 200 kiloeuroa.

Tuossa iässä oltiin aika lailla samassa tilanteessa. Koulu lopuillaan, ensimmäinen lapsi tulossa ja omaisuutena pari kattilaa ja tuulen huuhtoma perse, sekä 7000e opintolainoja.
Pääsin onneksi heti töihin. Ja kun oli rakennushommista kokemusta, päätin rakentaa oman. Vakuudet saatiin riittämään, kun laskettiin mukaan oman työn osuus rakentamisessa. No kun kämppä oli valmis ja budjetti alitettu. Niin vakuudet riittivät vielä vanhaan sijoitusyksiöön. No sittemmin ovat asuntojen hinnat nousseet ja lainoja lyhennetty.
Nyt ei tule vakuuksissa heti seinä vastaan ja ostettiin sijoitusasunto aivan uudesta talosta.

Äänestä
  • on lähteekö vanhemmat takaajiksi. Eihän se ole sinulta pois eikä vanhemmilta pois jos vanhemmat kirjottaa nimen lappuihin ja sinä hoidat maksuasiat niinkuin pitääkin!!! joku kehumisen aihe?? Kiinnostaisi tietää mistä olette vakuudet saaneet (ensiasunto) jos ette vanhemmilta/perheiltänne ja perintöäkään ei ole ilmaantunut.

    Itse olen 20 ja avopuoliso 21. Ostettiin omakotitalo 140m2, 2 autoa(Huom. UUDENKARHEA VOLVO) jos tässä kehumaan ruvetaan. Lainaa on paljon mutta ne on melkeen sinun iässä maksettu näillä kuukausierillä pois jos ei tarvitse uutta hakea. Säästöjä ei yhtään, vanhemmilta ei yhtään, mutta takaajat kuitenkin.

    Äänestä

Ehkä suhtauduin sinisilmäisesti pankin aso-hehkutukseen...Näytti kuitenkin siltä, että asoissa vastike oli sama/pienempi kuin nykyisessä opiskelija-asunnossamme vuokra. Lainaa emme tarvitsisi, vaan meillä olisi säästössä se about 15%. Käsittääkseni sen saisi takaisin pois muuttaessa, jolloin voisi olla säästössä jo isompi pääoma. Kovin isoa lainaa emme ole valmiita ottamaan, ja tällä hetkellä asuntojen hinnat ovat niin pilvissä ettei ostaminen tule kuuloonkaan.

Äänestä
  • aso on ok. sijoituksen saa takaisin rakennuskustannusindeksillä korotettuna.

    nyt menee vastikkeeseen 500 euroa, vuokralla varmaan samanlaisesta huoneistosta saisi maksaa 750 eur..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nainen1981 kirjoitti:

Miten asuvat muut 20-30-vuotiaat pariskunnat? Mitä aiotte tehdä kun on perheenlisäyksen aika? Me vuokralla, 23-vuotiaita opiskelijoita. Pikkuhiljaa suunnittelemassa tulevaisuutta. Olemme miettineet asumisoikeusasuntoa seuraavaksi asumismuodoksi. Laina ei kiinnosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu