Missä kannattaa käydä?

.........

Olen viikon päästä lähdössä työmatkalle Hollantiin ja Amsterdamissa olisi tarkoitus viettää sitten vapaa viikonloppu. Eli, avoimin mielin kyselen, mitkä ovat kokemuksen arvoisia asioita ja paikkoja Damissa? (Yövyn keskustassa.)

4

1311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ......

      Millainen lämpötila siellä on tähän aikaan vuodesta? Joko tulppaanit kukkii?:)

      • Sarah

        Ainakin ensi viikoksi tanne on luvattu n. 20 astetta:) eli ihan mukavasti! Mukavaa reissua!
        Lueskele noita alempia viestejä, ehkä saat niistä jotain vinkkejä matkaasi.


    • Anni

      Keukenhofin kukkapuisto www.keukenhof.com on upea paikka käydä juuri tähän aikaan. Sipulikasveja ääretön määrä. Tutki www-sivusto.

      Aukeaa 24.3 ja Amsterdamista järjestetään valmiita bussimatkoja suoraan ao paikkaan (puoli päivää).

    • Tii

      Ehdoton on kanavaristeily, kannattaa käydä! Risteilyalukset pysähtyvät eri nähtävyyksissä, matkaa voi jatkaa samalla aluksella tai odottaa saman yhtiön seuraavaa.

      Jos pidät museoista, van Gogh-museo on paras, Anne Frankin museoon on aina pitkät jonot.Itse museo on pieni, sen kiertämiseen ei tarvitse kuin puoli tuntia. Sain vihjeen, että ennen sulkemisaikaa voisi päästä lyhyemmällä jonotuksella sisään.

      Hauska museo ja kokemus on Heiniken Experience, jos on vähääkään kiinnostunut oluesta. Merimuseo on myös hyvä.

      Kanavan rantoja pitkin vaeltelu on minusta aurinkoisena päivänä parhainta huvia, kauniita kanavataloja. Sunnuntaina on lähellä kukkatoria taidetori. Samalta alueelta kanavan takaa löytyy mielenkiintoisia antiikkikauppoja, niitä on hauska koluta. Museoaukion lähellä olevalla aukiolla on kiva istuksia kahvilassa ja katsella ihmisiä. Rembrand-aukiolla myös lämpimänä päivänä.

      Lähellä punaisten lyhtyjen aluetta on myös mukavia kahviloita ja pubeja.

      Minä kyllä keskittyisin viikonlopun aikana Amsterdamiin ja jättäisin retket muualle toiseen kertaan. Damissa on paljon katseltavaa ja kuljeskeltavaa, turha poukkoilla muualle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2531
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1423
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      943
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      105
      804
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      36
      800
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      783
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      716
    Aihe