ollaan lähdössä viikoksi lomalle, mietin että pärjäisköhän sen viikon kotona.Jos laittaa erittäin paljon kuivamuonaa ja ison pullon vettä ym.mulla on 2 gerbiiliä ja iso häkki, 70cm pitkä ja 50 leveä.eli tilaa on touhuta ym.onko kellään kokemusta?
pärjääköhän
gerbut loman ajan
4309
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mitään eläintä ei kyllä viikoksi pitäisi yksin jättää. Etkö saisi jotain tuttavaa käymään edes kerran pari vaihtamassa veden ja lisäämässä pahvia ja ruokaa?
Nopea homma, onnistuu tietämättömältäkin :)
Gerbiilisi ovat varmasti tottuneet siihen että joku aina leikittää ja päästää jaloittelemaan (mielellään päivittäin). Ne varmasti ihmettelisivät jos yhtäkkiä kaikkialla on aivan hiljaista ja tutut ihmiset ovat "hyljänneet lauman pari pientä jäsentä".
Ihanteellisinta olisi jos joku luotetava tuttu voisi ottaa gerbusi hoitoon. Niiden ei ole välttämätöntä päästä jaloittelemaan viikon aikana kun on noinkin iso häkki ja ruuan lisääminen sekä veden vaihtaminen ei todellakaan vaadi paljoa. Ja varmasti muutaman (esim) salaatinlehden palasen antaminen ei tuota ongelmia.
Olisiko mummola lähettyvillä tai onko hyvä ystäväsi kiinnostunut tutustumaan gerbiileihin? Älä kuitenkaan anna gerbiilejäsi sellaiselle joka pelkää jyrsijöitä sillä silloin luotettavallekkin ihmiselle voi tulla ongelmia hoitaa eläimiäsi.
Keksit varmasti jotain, jollet jo ole! ;)
ei sen hoitajan tarvii käydä kuin pari kertaa hoitamassa gerbiilejä. gerbut pärjää mainiosti viikonlopun yksin, mutta viikko on jo pitkä aika. me ollaan tosin tehty silleen et jos ollaan viikonloppu jossain matkalla, niin gerbut on yksin kotona, mutta jos pidempään niin gerbut "matka-häkkiin" ja menoksi :) en edes muista milloin me oltais hommattu joku hoitamaan gerbiilejä loman ajan :) ja vanhin (ja ainoa tällä hetkellä :( , on jo 5 vuotias.
Viikko on pitkä aika, etkä voi jättää gerbiilejäsi yksin niin pitkäksi aikaa. Meillä käy aina joku ruokkimassa ja juoksuttamassa joku, ehkä viikon aikana n. 3-4 kertaa. En tiedä onko se vähän turhan usein, mutta kesäisin ainakin käy vaihtamassa vettä useammin, koska on kuuma. Silloin pitää myös lisätä jotain tekemistä niille, koska ainakin minun gerbiilini kyllästyvät samaan asiaan hetkeksi, ja alkavat tehdä jotain, mitä ei tarvitsisi tehdä. Esim. purra reunoissa olevaa silikonia. Sinulla on ihan hyvän kokoinen terraario, jossa on tilaa tehdä sitä ja tätä. Jos sinulla on pahvirullia, jotka on paksumpia kuin ne normaalit wc:n pahvirullat. Niissä riittää järsimistä ja tekemistä. No, toivottavasti et jätä gerbiilejäsi aivan yksin.