Innokas kukko

beyza

Innokas kukko

Isäntä hankki kanalaansa uuden kukon. Vanha ei ollut oikein jaksanut enää hoitaa tehtäviään ja niinpä se sai - sitkeänä kuin anturanahka - luovuttaa hahmonsa kukkokeiton aineiksi.

Mutta uusi kukko oli monin verroin vetreämpi kuin isäntä olisi osannut kuvitellakaan. Jo tulopäivänä se oli hoitanut koko monisatapäisen kanatarhan ja pistänyt kotkottajat herran nuhteeseen. Vielä ennen päivän hiipumista se oli ehtinyt hoitaa ankkalammikonkin naaraspuoliset kuin sivutöinään.

Seuraavana aamuna isäntä kuuli kalkkunatarhasta kaameaa meteliä ja mennessään ottamaan metakan syistä selvää, totesi kukkonsa jahtaavan naaraskalkkunoita, jotka yrittivät - onnistumatta - karkuun aivan henkensä edestä.

Sen jälkeen kukko siirtyi hanhitarhaan ja sama meteli sielläkin. Hanhiemot yrittivät karkuun, minkä kankeilta jaloiltaan kerkesivät, mutta eihän se onnistunut.

Taas seuraavana aamuna isäntä nousi aamuvarhaisilla nähdäkseen, mitä kukko sinä aamuna touhusi, mutta pihamaa oli hiljainen, äänetön.

Kukko makasi keskellä pihaa elotonna.
- Kukkoparka, isäntä sanoi emännälle aamukahviaan hörppiessään, arvasinhan, että vaikka se olikin tavalista vetreämpi, niin liika on liikaa. Eihän yksi kukko voi tuollaista urakkaa hoitaa saamatta vahinkoa itselleen. Kuolleena se nyt tuolla makaa, mutta hyvin se hommat hoiti, niin kauan kuin hoiti. Emäntä oli samaa mieltä.

Ennen töihin lähtöänsä isäntä vilkaisi taivaalle poutasäätä arvioidakseen ja silloin hän huomasi kanahaukan kaartelevan pihamaan yläpuolella aamupaistia tavoitellen.

- Et sinä havukanperkule ainakaan kanoja vie, isäntä manasi, ryntäsi sisään ja haki haulikkonsa tuvanseinältä. Tuon kukon voisitkin ottaa, mutta eläviin kanoihin et koske, isäntä mutisi ja kohotti haulikon poskelleen.

Mutta sitten hän päättikin napata kukonraadon kainaloonsa ja kumartui sen ylle nostaakseen sen syliinsä. Kukko raotti toisen silmänsä:
- Psst! se kuiskasi. Älä pelota havukkaa. Anna sen laskeutua vaan, se on naarashaukka.

0

716

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

        Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
        Arvot ja etiikka
        40
        11724
      2. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

        Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
        Maailman menoa
        33
        4669
      3. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

        nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
        Maailman menoa
        251
        2827
      4. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

        Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
        Maailman menoa
        144
        2594
      5. Kuvaile kaivattusi

        ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
        Ikävä
        112
        1672
      6. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

        Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
        Tv-sarjat
        14
        1051
      7. 40 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke

        Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.
        Maailman menoa
        209
        852
      8. Et olisi niin epävarma,

        olisit varmempi, ihastuisin suhun enemmän...
        Ikävä
        82
        830
      9. En luota sinuun

        en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv
        Ikävä
        61
        745
      10. Puualan yrittäjä

        Kuka mahtaa olla? Eikö tuhkaa saa levittää metsään?
        Kauhava
        10
        728
      Aihe