Innokas kukko
Isäntä hankki kanalaansa uuden kukon. Vanha ei ollut oikein jaksanut enää hoitaa tehtäviään ja niinpä se sai - sitkeänä kuin anturanahka - luovuttaa hahmonsa kukkokeiton aineiksi.
Mutta uusi kukko oli monin verroin vetreämpi kuin isäntä olisi osannut kuvitellakaan. Jo tulopäivänä se oli hoitanut koko monisatapäisen kanatarhan ja pistänyt kotkottajat herran nuhteeseen. Vielä ennen päivän hiipumista se oli ehtinyt hoitaa ankkalammikonkin naaraspuoliset kuin sivutöinään.
Seuraavana aamuna isäntä kuuli kalkkunatarhasta kaameaa meteliä ja mennessään ottamaan metakan syistä selvää, totesi kukkonsa jahtaavan naaraskalkkunoita, jotka yrittivät - onnistumatta - karkuun aivan henkensä edestä.
Sen jälkeen kukko siirtyi hanhitarhaan ja sama meteli sielläkin. Hanhiemot yrittivät karkuun, minkä kankeilta jaloiltaan kerkesivät, mutta eihän se onnistunut.
Taas seuraavana aamuna isäntä nousi aamuvarhaisilla nähdäkseen, mitä kukko sinä aamuna touhusi, mutta pihamaa oli hiljainen, äänetön.
Kukko makasi keskellä pihaa elotonna.
- Kukkoparka, isäntä sanoi emännälle aamukahviaan hörppiessään, arvasinhan, että vaikka se olikin tavalista vetreämpi, niin liika on liikaa. Eihän yksi kukko voi tuollaista urakkaa hoitaa saamatta vahinkoa itselleen. Kuolleena se nyt tuolla makaa, mutta hyvin se hommat hoiti, niin kauan kuin hoiti. Emäntä oli samaa mieltä.
Ennen töihin lähtöänsä isäntä vilkaisi taivaalle poutasäätä arvioidakseen ja silloin hän huomasi kanahaukan kaartelevan pihamaan yläpuolella aamupaistia tavoitellen.
- Et sinä havukanperkule ainakaan kanoja vie, isäntä manasi, ryntäsi sisään ja haki haulikkonsa tuvanseinältä. Tuon kukon voisitkin ottaa, mutta eläviin kanoihin et koske, isäntä mutisi ja kohotti haulikon poskelleen.
Mutta sitten hän päättikin napata kukonraadon kainaloonsa ja kumartui sen ylle nostaakseen sen syliinsä. Kukko raotti toisen silmänsä:
- Psst! se kuiskasi. Älä pelota havukkaa. Anna sen laskeutua vaan, se on naarashaukka.
Innokas kukko
beyza
0
704
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1153107Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from972503Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä532358Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276872289Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen71996Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue211561- 831307
Taas alkoi soidinmenot.
Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis81300- 691117
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘1191084