Tänään sunnuntaina ja eilen kuului ja oikeastaan tuntui kauhean isoja jysähdyksiä, jotka oli havaittavissa ainakin Variskankaan/Petäisenniskan alueella. Ikkunat helisi talossa ihan kunnolla molemmilla kerroilla. Joku laajempi pamahdus on ollut kun kuulin toiselta henkilöltä, että Puuilon luona asti tuntui maan tärähtävän myös. Onkohan jotain räjäytyksiä tehty vai mikähän lie syy paukkeelle?
Räjäytyksiä?
Anonyymi
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
No kun olisit lukenut tuon toisen ketjun niin olisit saanut vastauksen
Ruska sotaharjoitus meneillään, ilmavoimat lentää yliääninopeudella ja se täällä pamahtelee.
Kantsii lukee ennenku alottaa uuden ketjun. Jookos.
Aina puhutaan että Suomen koululaitos on hyvä, mut koko ajan törmää luku- ja kirjoitustaidottomiin, miten se mahdollista? Balggan, jukurtti, Kaskai, pysgiatri, diagoni jne jne, tälläkin palstalla ihan jatkuvaan.
Ei kannata.
Vastoin yleistä harhaluuloa ilmiö ei kuitenkaan johdu äänen nopeuden ylittymisestä vaan pikemminkin siitä, että kappale etenee yliäänennopeudella. Kun lentokoneen, luodin tai jonkin muun kappaleen nopeus on äänen nopeutta suurempi, sen ympärille muodostuu kartiomainen ääniaaltojen muodostama tihentymä, shokkiaalto. Ilmiö on luonteeltaan samankaltainen kuin veneen tai laivan keula-aalto. Kun shokkiaalto osuu havaitsijan korvaan, se kuullaan pamauksena, samalla tavoin laivan keula-aalto voidaan havaita sen osuessa rantakivikkoon.
Armeijan pojat ovat sunnuntaisin vapaalla ja silloin ei harjoitella. ennen eikä nytkään.
Lue noita ufo palstoja niin ehkä jotain saatat tajuta jostain.
Kuuluisa ufo tutkija on eräällä palstalla juuri tänään kertonut asiat niin kuin ne on.
Ai jaaaa. Se siis oli UFO..
No ufo taas on tunnistamaton lentävä esine, että sikäli määritelmä on oikea , etten minä kyllä sitä nähnyt enkä voinut tunnistaa. Ufoksi jäi.
Heh heh mikä tietoviisas. Armeija on aina harjoitellut myös sunnuntaisin ja harjoittelee nytkin.