Huomenna päätetään siis uudesta keskustavisiosta. Sari Rautio sai jo viimeksi tahtona läpi kieroin menetelmin valehtelemalla, kun lupasi että, jos yksityistä rahaa ei toriparkille löydy, ei toriparkkia rakenneta ja silti kun sitä ei löytynyt, vedätys vain jatkuu.
Jos valtuusto päättää nyt siis huomenna hyväksyä keskustavision, vetoaa Rautio varmuudella joulukuussa toriparkista päätettäessä, että tehän hyväksyitte jo keskustavision johon sisältyy myös toripakin rakentaminen.
Jos valtuusto päättää nyt siis huomenna hyväksyä keskustavision, vetoaa Rautio varmuudella joulukuussa toriparkista päätettäessä, että tehän hyväksyitte jo keskustavision johon sisältyy myös toripakin rakentaminen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Reska &kävelykadut ittuun, ruutukaava-alueen kadut kaksisuuntaisiksi ja pysäköinti ilmaiseksi kiekkorajoitteella. Taivaanrannan maalarien visioista tuloksena täystuho.
Avaaja on tuttu patologinen valehtelija ja persu
Eikö uuden keskustavision edellytyksenä mainittu juurikin keskitetty pysäköinti, ja Rambollin selvityksessä(100 000e), toriparkki oli kaiketi ainut mahdollinen ratkaisu keskitettyyn pysäköintiin keskustassa. Rautio ja kumppanit ovat punoneet tästä niin ovelan juonen, että toriparkki on jo käytännössä syötetty väkisin valtuustolle. Ensin valehdeltiin yksityisen rahoituksen osuus hankkeesta ja nyt pakotetaan valtuusto hyväksymään hanke demokratiaa halveksuen, juonitellen ja Rambolilta tilaustyönä ostettua selvitystä hyväksi käyttäen.
Röyhkeää toimintaa toriparkkihörhöiltä
Samaa mieltä persut suuria hörhöjä.
Huonon hallinnon päivystäjä käy taistoon vaikka hampaat irvessä ilman mitään perusteita, kun niitä ei voi löytää. Voin sanoa, että jos muu valtuusto sallii toriparkki-kusetuksen mennä läpi, seuraavissa vaaleissa putoaa todella moni valtuutettu pois. Tämän kyllä kansa muistaa, ketkä pettivät lupauksensa.
Kun toriparkki on valmis näyttää maailma aivan erilaiselta kuin tänään. Sähköautoja, mutta niitäkin vähemmän kuin autoja yhteensä tänään. Ei kauppakeskuksia. Toteutumiseen menee se 8-10 vuotta. Täysin turha hanke, joka sälytetään kokonaan veronmaksajien maksettavaksi. Toriparkki ei vedä uusia asukkaita Hämeenlinnaan.
Toriparkki on parin keskustakiinteistön autopaikkoja varten. Rakentakoon omalla rahalla autopaikkansa omalle tontilleen, niinhän muutkin tekevät!
Oman rahan haltijat eivät sijoita maan alle.
Paljon järkevämpiä vaihtoehtoja on esitetty useita. Lieneekö halpuus syynä, kun ei oteta edes harkintaan.
Hienostelu käy liian kalliiksi maalaiskaupungille.
Paikkakunta tunnetaan suuruudenhulluudestaan.
Olisikohan Sari Rautio, sinunkin aika kerrankin ottaa järki käteen ja miettiä tämä asia uudelleen. 20 mijoonan budjettivaje, koko ajan paukahtelee lisää homekouluja entisten kylkeen ja entisetkin parkkitalot puoli tyhjillään. Ajattele kerrankin asiaa järjellä, äläkä hattaroilla, niinkuin yleensä.
Onko Sartsalla tai muilla luottamushenkilöillä paljonkin sukulaisia/tuttuja töissä näissä konsulenttiyhtiöissä ja muissa hyödynsaajissa? Muualla selvitettäisiin jääviysseikatkin.
Tee taas rikosilmoitus niin me kaupunkilaiset pääsemme nauramaan persuhönö.
Osuikin arkaan paikkaan...
Niin osui. Persut saisi hävetä.
Jääviys tuntematonta Tavastehusissa.
Ei voi itse ajatella kun on jo isojen poikien talutushihnassa
Yritä päästä eroon pulu ja ajatella itse.
Kiinnitti huomiota, että tovereilla Filatov ja Koskinen ei nytkään ollut valtuuston kokouksessa mitään sanottavaa?