purin vanhan uunin pois tieltä ja säilytin putsatut tiilet tallessa aloin muuraaman poskikanavilla varustettua uunia itse ja käytin vanhat luukut työssä ja vanhat tillet, sen mitä jouduin ostamaan eli saviuunilaastit,tulenkestävän lakivalumassan sekä tulikivien muuraamiseen tarkoitetun aineen, villat yms pientä. hinta jäi reilusti alle 400e. tein tiilerin ohjeiden mukaan uunin.
tarkoitus olisi vetää laasti vielä päälle sekä se lasikuituverkko ja sen jälkeen pintaveto.
uuni vetää hyvin kun koepoltin sitä.
kysymyksiä?
tein itse varaavan takan ja säästin
5
181
Vastaukset
- Anonyymi
Hieno juttu jos osaa. Nykyään ihmiset on kädettömiä eli voivat pelkästään ihmetellä.
Saitko ok talossa. Mites piippu?
- Anonyymi
Mieki purin vanhan DX-Corollan, ostin vähän lisäpeltiä ja pari lisäakkua. Pikkuisen hitsailin ja lisäakuilla sain autosta hybridin. Eipä tarvinnut ostaa uutta autoa, kun päivitin vanhaa...
- Anonyymi
Missä päästö jankkaaja on? Se taitaa olla tuo sama joka höpöttää autosta. Onneksi et ostanu tulikiveä kun oisit joutunut sen maalaamaan.
- Anonyymi
Eikös se maalattava takka ollut Nordpeis, eikä Tulikivi? Nordpeisin takat ovat kalliita betonirenkaita, jotka joudut vieläpä itse pensselillä maalaamaan. Moniko meistä muuten ostaa esim. auton ilman maalia ja vetää pensselillä itse maalin pintaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 437387
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543673Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu473546- 623298
- 512984
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/512882Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342799Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302474IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1881847- 471541