..hiipiä kotiinsa lapsiaan hoitamaan.Millaisen kuvan antaa yh.äiti jolla ei ole omat lapset ensimmäisenä.Väritön ja sanaton,sekä ei mitään empatiakykyä.Toinen itkee vieressä mutta Anulla ei mitään kiinnostusta lohduttaa.Uskon että Helmerinkin energiat palautuvat kun ei tarvitse tuota hiirulaista öitään hipsutella.
Anun aika..
Anonyymi
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kieltämättä argumenttisi aiheuttaa ristiriitaisia tunteita. Tulisiko siis yh-äidin vain hengata lastensa kanssa, vai saada elämältään lisäksi jotain muutakin? Helmeri olisi aivan mahtava isäpuoli Anun lapsille, sitä tuskin kukaan voi kiistää?
Jos on yh.äiti,on takuuvarmaa että taloudessa on vain yksi vanhempi.Lapsuus on lyhyt aika,ja tuolloin lapset tarvitsevat turvallista kasvuympäristöä.Luullakseni tuolla Anulla on kyllä aikaa ryypätä/etsiä miestä ilman että tulee Bb-taloon.Helmeristä hyvä isäpuoli?Vai olisiko että Helmeristä hyvä alistettava?Maksaja. No,kateutta en kyllä koe suhteessa Anuun,myötähäpeää kyllä.
Enemmän mua huolettaa Anun puolialaston oleskelu talossa ja ne bileet, missä Anu oli täysin lärvät. On siinä lapsilla häpeä.
Lasten täytyy oppia, että äiditkin ovat naisia, joilla on muitakin tarpeita. En ymmärrä Anun dissaajia. Ulkonäkökateus?
Anulla on yleisimmin päällä samanlainen surullinen ja toivonsamenettäneen tuijotus kuin Aleksis Kivellä, siinä ainoassa kuvassa joka hänestä kai on tehty
Jokainen äiti olipa yh tai ei, tarvitsee omaa aikaa. Pariskuntakin tarvitsee omaa yhteistä aikaa.
Monen viikon, jopa kuukausien mittainen asuminen BB-talossa on kuitenkin jo överit. Jos äiti jättää pienet lapset pitkäksi aikaa ihan vain höpö-höpö -julkisuuden ja tv:ssä riekkumisen takia, ei sitä mielestäni voida perustella äidin oikeudella omaan aikaan.
Normaalin äidinvaiston omaava nainen ei tuollaista edes harkitsisi, sillä ikävä lapsiin, huoli heistä ja erossaolemisen tuska sen estäisi, varsinkin kun lapsiin ei voi olla edes millään tavalla yhteydessä. Poissa silmistä, poissa mielestä - ei toimi rakastavalla äidillä, ei varsinkaan jos lapset ovat pieniä (esim. 4 ja 8v) ja iässä jolloin äitiä tarvitaan monessakin elämänalueen asiassa.
Riittääkö lapsille tieto, että äiti on BB-talossa? Pieni lapsi ei edes tiedä mitä se tarkoittaa. Riittääkö lapsille, että iltaisin ehkä voi katsella äidin valokuvaa ilman mahdollisuutta edes jutella puhelimessa tai skypettää? Riittääkö lapsille, että äitiä ehkä voi katsella tv:stä tai netistä, ja ymmärtääkö lapsi näkemänsä vai menee entistä enemmän hämilleen?
Lapsilla on varmasti valtava ikävä, ahdistus ja jopa pelko. Pienille lapsille asian nimeltä BB käsittäminen ei ole sama kuin meille aikuisille. Me tiedämme, että tyypit sieltä vielä kotiinsa menevät, mutta kuinka lapsi sen ymmärtää vai ymmärtääkö? Joutuvatko lapset ehkä kiusatuiksi tai saavat kuulla vitsejä uudesta isäpuolesta? Ei voi tietää. Minun on vaikea ymmärtää, että joku jättää lapsensa pitkäksi aikaa vain BB-talon takia. Jos Rouva tarvitsi omaa aikaa, niin viikon tai jopa kahden etelänloma olisi ollut parempi vaihtoehto lasten kannalta.
Anu veks ihan siksi ettei naisessa ole mitään draivia. Ja en nyt lähtisi kadehtimaan hänen ulkonäköäkään.
Meikattuna todella kaunis, ilman meikkiä ihan perusmuikkeli, ehkä turhan tiukan näköinen ilmeeltään.