Hävetkää!!

Milloin yliopistoissa aletaan opettamaan opettajia opettamaan koululaisille käytöstapoja? Minua hävettäisi olla opettaja/rehtori joka sallii urosoppilaiden pitää hattua ja/tai huppua päässään koululuokassa, jopa ruokalassa syödessään. Ei kaikkia valtameren takaisen junttikansan pöljyyksiä sentään Suomessa pitäisi matkia.
Ps. Lerskan vanha viisaus: Ajatelkaa omilla aivoillanne!

3

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tavat ovat vain perittyjä perinnekäytäntöjä. Tavat muuttuvat ajan saatossa uusiin tapoihin. Kyllä pipo, lippis ja huppukin voi olla oppitunnilla päässä niin miehellä kuin myös pojalla. On seurattava aktiivisesti aikaansa. Ei saa jäädä kiinni vanhoihin pysähtyneisiin uskomuksiin. Ikiaikaisesti Fetsi,turbaani,kipa,kruunu, ghutra jne. ovat olleet miesten päähineitä sekä sisätiloissa että ulkosalla. Ei ole mitään noloa pitää lippistä päässä tunnilla. Jokaisen on seurattava aikaansa. Ahdasmielinen opettaja menköön luokan nurkkaan paljaspäin häppeemään aasinlakki päässänsä. Huppu päässä tunnilla istuminen edesauttaa opiskelua, kun sivusta tulevat häiriöäänet eivät kiusaa. Focus on silloin naulittuna taulussa ja opettajassa. Kuulo terävöityy kun huppu kaappaa paremmin opettajan hiljaisenkin puheen. Peukalosääntönä todettakoon vielä että huppupäisyys parantaa oppillaan arvosanoja luokkaa 10-20 prosenttia.

      • Sääliksi käy nykyisiä opettajia, jos tuohon on menty. Kävin aikoinaan 15v. eri kouluja, eikä vahingossa kertaakaan oppilailla ollut hattu päässä luokkahuonessa, vaan se jätettiin käytävään naulakkoon, niinkuin muutkin päällysvaatteet. Parantaisiko kahareisin oleva karvahattu; esim. Koivistolainen arvosanoja 30- jopa 50prosenttia. Voi taivahan takoja.Seuraavaksi paljon sanoja, joita ei julkaista.


    • Anonyymi

      Missä ovat koululaisten vanhemmat ja koti? Miksei käytöstapoja opeteta kotona? Se on kodin ja vanhempien tehtävä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      177
      4161
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      82
      2701
    3. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      126
      2193
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      72
      2159
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2011
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      18
      1916
    7. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1763
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      82
      1747
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      1743
    10. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      12
      1547
    Aihe