Hyppönen kertoo ms pilve turvattomuudesta

Anonyymi

19

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toi on asiaa!

      • Anonyymi

        Asiaahan se on.


    • Anonyymi

      Hyppönen otti esimerkiksi MS:n pilvipalvelun. Mikään alusta ei ole 100%:sti turvallinen, jos käyttäjät menevät taitavasti tehtyihin kalasteluihin. Onhan vaikka minkä organisaation nimissä lähetetty hyvinin uskottavia huijauksia, ja ihmiset ovat langenneet näihin. Kyse on siitä, että miltä tämä huijaussivu näyttää, jos se on riittävän uskottavan näköinen, niin ei amatööri erota sitä, että onko kyseessä aito tai ei. Mikäli joku kirjautumissivu johonkin palveluun on kaapattu, ja normaalin käyttäjätunnus ja salasana kentän lisäksi onkin ilmaantunut kenttä sähköpostiosoite, niin pikaisesti katsottuna moni ajattelee, että sivua on muutettu. Ensimmäisenä monellekkaan ei tule mieleen, että kyseessä on huijaus.

      • Anonyymi

        Varsinkin isoissa rahan siirroissa kannattaisi varmistaa tilinumero vaikkapa tekstiviestillä tai osittamalla, eikä luottaa sähköpostiin. Pankeillakin tuplavarmistus, kohta varmaan tripla. Hankalaksi menee rikollisten takia. Ennen oli helppoa kun kaikki hoidettiin pankissa, vaivana vain mennä sinne pankkiin.


      • Anonyymi

        Eiköhän tuo Mikrosoft ole tyylipuhdas Impperialistin vakoilualusta !

        Urrkkivat nokiankin salaisuudet ja nokiaa ei enää taida olla. Sen sijaan mikrosoft ryhtyi itse nokiaksi, kännpuolell


    • Missä se ms pilven turvattomuus tuossa oli?

      • Anonyymi

        Lue linkistä!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lue linkistä!

        Ei se osaa.


    • Anonyymi

      Miten "suokaututaan"

      • Anonyymi

        Minä keksin heti ratkaisun suunnattomaan ongelmaasi mutta mulkkuilen minäkin enkä kerro sitä.


    • Anonyymi

      MS Officeen liittyviä asioitahan tuossa lähinnä arvostellaan. Sehän vaikuttaisi olevan mitä mainioin työkalu verkkorikollisille.

      Rehelliset kansalaiset pysykööt siitä loitolla, siis.

      • Anonyymi

        Rehellisilta persaukiset ovat taas turvassa, ei ole mitään mitä huijata.


      • Anonyymi

        Arvostelee lähinnä Officen käyttäjiä.....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Rehellisilta persaukiset ovat taas turvassa, ei ole mitään mitä huijata.

        Hölmöt ottaa vaikka lainaa ja pikavippejä huijareille, pelkät imelät puheet tai nyyhkytarinat riittää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Arvostelee lähinnä Officen käyttäjiä.....

        Ei käyttäjiä ensinkään. Vaan kuinka Officella on viatonta helppo jymäyttää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei käyttäjiä ensinkään. Vaan kuinka Officella on viatonta helppo jymäyttää.

        Ei vieton vaan vakoilee hurjasti, jopa eu koiluissakin kielletty osassa,


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei vieton vaan vakoilee hurjasti, jopa eu koiluissakin kielletty osassa,

        Ei kannata käyttää Ms pilvee tai muutakaan pilveä! Tuloksen tietää että enenmmin täi myöhemmin katastrofi on valmis!!


    • Anonyymi

      pilvi on hieno juttu.

    • Anonyymi

      Pilvien avulla helppo vakoilla käyttäjää, jos käyttää kännykkää tai kännykän modeemia muulla koneella niin ei paljon väliä kun on vakoiltavana koko ajan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      41
      3030
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      44
      2865
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      48
      2483
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      46
      2235
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      24
      2068
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1830
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1739
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      37
      1590
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      45
      1513
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1361
    Aihe