https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000006262088.html
Paras tapa suokautua on olla käyttämättä sitä ollenkaan!
Hyppönen kertoo ms pilve turvattomuudesta
19
97
Vastaukset 19
- Anonyymi
Toi on asiaa!
- Anonyymi
Asiaahan se on.
- Anonyymi
Hyppönen otti esimerkiksi MS:n pilvipalvelun. Mikään alusta ei ole 100%:sti turvallinen, jos käyttäjät menevät taitavasti tehtyihin kalasteluihin. Onhan vaikka minkä organisaation nimissä lähetetty hyvinin uskottavia huijauksia, ja ihmiset ovat langenneet näihin. Kyse on siitä, että miltä tämä huijaussivu näyttää, jos se on riittävän uskottavan näköinen, niin ei amatööri erota sitä, että onko kyseessä aito tai ei. Mikäli joku kirjautumissivu johonkin palveluun on kaapattu, ja normaalin käyttäjätunnus ja salasana kentän lisäksi onkin ilmaantunut kenttä sähköpostiosoite, niin pikaisesti katsottuna moni ajattelee, että sivua on muutettu. Ensimmäisenä monellekkaan ei tule mieleen, että kyseessä on huijaus.
- Anonyymi
Varsinkin isoissa rahan siirroissa kannattaisi varmistaa tilinumero vaikkapa tekstiviestillä tai osittamalla, eikä luottaa sähköpostiin. Pankeillakin tuplavarmistus, kohta varmaan tripla. Hankalaksi menee rikollisten takia. Ennen oli helppoa kun kaikki hoidettiin pankissa, vaivana vain mennä sinne pankkiin.
- Anonyymi
Eiköhän tuo Mikrosoft ole tyylipuhdas Impperialistin vakoilualusta !
Urrkkivat nokiankin salaisuudet ja nokiaa ei enää taida olla. Sen sijaan mikrosoft ryhtyi itse nokiaksi, kännpuolell
Missä se ms pilven turvattomuus tuossa oli?
- Anonyymi
Lue linkistä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lue linkistä!
Ei se osaa.
- Anonyymi
Miten "suokaututaan"
- Anonyymi
Minä keksin heti ratkaisun suunnattomaan ongelmaasi mutta mulkkuilen minäkin enkä kerro sitä.
- Anonyymi
MS Officeen liittyviä asioitahan tuossa lähinnä arvostellaan. Sehän vaikuttaisi olevan mitä mainioin työkalu verkkorikollisille.
Rehelliset kansalaiset pysykööt siitä loitolla, siis.- Anonyymi
Rehellisilta persaukiset ovat taas turvassa, ei ole mitään mitä huijata.
- Anonyymi
Arvostelee lähinnä Officen käyttäjiä.....
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rehellisilta persaukiset ovat taas turvassa, ei ole mitään mitä huijata.
Hölmöt ottaa vaikka lainaa ja pikavippejä huijareille, pelkät imelät puheet tai nyyhkytarinat riittää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Arvostelee lähinnä Officen käyttäjiä.....
Ei käyttäjiä ensinkään. Vaan kuinka Officella on viatonta helppo jymäyttää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei käyttäjiä ensinkään. Vaan kuinka Officella on viatonta helppo jymäyttää.
Ei vieton vaan vakoilee hurjasti, jopa eu koiluissakin kielletty osassa,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei vieton vaan vakoilee hurjasti, jopa eu koiluissakin kielletty osassa,
Ei kannata käyttää Ms pilvee tai muutakaan pilveä! Tuloksen tietää että enenmmin täi myöhemmin katastrofi on valmis!!
- Anonyymi
pilvi on hieno juttu.
- Anonyymi
Pilvien avulla helppo vakoilla käyttäjää, jos käyttää kännykkää tai kännykän modeemia muulla koneella niin ei paljon väliä kun on vakoiltavana koko ajan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html6141600Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44867Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl485739Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll12711- 45652
- 41614
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30556- 32523
Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37510Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE160494