Männät

Voiko moottoripyörään vaihtaa pelkästään männänrenkaat vai pitääkö pytyt samalla hoonata/porata? Jos voi, mitkä ovat hyödyt? Kuinka paljon kilometrejä kyykyn moottori kestää, (600-900 cc3) ennen kuin se on ajankohtaista?
4694
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Moottorin kesto riippuu täysin huollosta ja sen käytöstä. Mutta jos ajat paljon pitkiä matkoja etkä vain parin kilsan kauppamatkoja niin kyllä nykypäivän moottorit kestää 150 000 ja ylikin ilman että tarvii tehdä yhtään mitään, mutta jos taas ajat vain niitä lyhkäsiä matkoja jolloin moottori ei kerkiä lämpiämään käyntilämpöönsä niin tottakai reilusti vähemmän vrt. sama juttu kuin autoissa.

Äänestä

Voi vaihtaa ja pytyt pitää hoonata. Hyödyt on näennäisiä, pelkkä männänrengasremontti on enempi sellaista tekohengitystä. Käytännössä koneessa on niin paljon muutakin kuluvaa, jotta jos niinku itselle teet, niin tee kerralla kunnolla. Myyntiremontti on tietty asia erikseen.

2-t kone on vähän toinen juttu ja sellainen kannattaa ehkä kerran rengastaakin.

Äänestä

Sanoisin, että turhaan ei kannata uusia yhtään osaa moottoriin. Paremmissa korjauskirjoissa on kerrottu kulumisrajat moottorin kuluville osille.

Ja konetta ei kannata edes avata pelkän uteliaisuuden takia. Kannattaa tehdä vaikkapa sylintereiden ohivuotomittaus ja seurailla myös öljyn kulutusta ennenkuin harkitsee isompaa remppaa. Ja jos olet ostopalvelujen varassa, niin silloinkin vois olla pyörän vaihto paljon järkevämpi ratkaisu.

Ei se sylintereiden kevyt hoonauskaan ole huono ratkaisu jos ovat muuten vielä mitoissaan. Sen pystyy itsekin helposti tekemään.

Tarvii kyllä aika kasan erilaisia tarkkuusmittavälineitä, joilla voi mittailla sadasosa millin mittaeroja moottorin osista.

Äänestä

Jos sylinteri ei ole kulunut (selviää mittaamalla) ja moottori syö öljyä, niin saatta olla että öljyrengas on pikeentynyt eikä toimi enää. Tämä on usein seurausta kovasta käytöstä ja huolimattomasta huollosta.

Männänrenkaat voivat myös kuoleentua, jos moottori on päässy käymään liian kuumana. Tällaista tapahtuu lähinnä ilmajäähdytteisissä moottoreissa (= ei nykykyykyissä :). Silloin männänrenkaien vaihto ja hoonaus on aivan riittävä korjaus.

Soikeaksi tai urille kulunut sylinteri pitää aina porata takaisin oikeaan muotoonsa. Jos öljynkulutus ja paineet ovat OK niin mottia ei kannata mennä availemaan. Pieni öljynkulutus saattaa loppua vaihtamalla erityyppiseen/-merkkiseen öljyyn.

Kyllä nykypyörillä pitäisi pystyä ajamaan siviilikäytössä satku ilman suurempia kulumisesta aiheutuvia ongelmia.

--Hanski ja enska

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja renkaat kirjoitti:

Voiko moottoripyörään vaihtaa pelkästään männänrenkaat vai pitääkö pytyt samalla hoonata/porata? Jos voi, mitkä ovat hyödyt? Kuinka paljon kilometrejä kyykyn moottori kestää, (600-900 cc3) ennen kuin se on ajankohtaista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu