Esikoisilla toimintaa

Esikoiset ry on vihdoinkin kunnostautunut. Tulevassa valtakunnallisessa nuortenillassa musiikki taitaa viedä pääosan.. Mynämäessä esiinnyttiin musiikin parissa oikein kauniisti. Oli jopa saarnamieskin esiintymässä. Hienoa!
61160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 61

Vanhimmat

Pääasia kuiteskii lienee, ettei helvilää eikä immosta siellä vilahtanut.
Mutta ompa sulla ihmeelliset jutum aiheet

Äänestä

Koitin katsella nettisivuiltamme, mitään tällaista en havainnut? Mistä tällainen tieto/kokemus on peräisin?

Äänestä
  • Essulessujen valeuutistoimituksen tekosia tuollaiset.

    Äänestä



Se taitaa olla Hämeenlinnassa tuo nuortenilta. Aika erikoisia lauluja sillä lauletaan. Näkyy esikoiset ry sivuilta. Tapahtumista.

Äänestä
  • Väärä nimi on esikoilla, ei ole mitään tekemistä tälläsellä touhulla kristillisyyden kanssa. Mukamas vanhassa pysyminen oli yksi pointti eroamiselle. TÄMÄ touhu on vasta alkusoittoa... Usko pois.
    Hah Hoh huh huh

    Äänestä

Minua ainakin surettaa sellainen sanojen viskely, joka on pesiytynyt näille palstoille. Minulla on ollut pitkä yhteinen historia yhtenäisessä Esikoislestadiolaisuudessa, siksi en haluaisi nähdä holtitonta kirjoittelua. Toivoisin, että kummassakin porukassa alettaisi rakentamaan seurakuntaa Kristus-kalliolle niin, että oma syntisyys aiheuttaisi enimmät purkaukset, kun toisten syntien tunnustamisesta ei ole mitään hyötyä.

Äänestä
  • ERISEURAA KARTA!!!!!

    Äänestä

  • Tuossa ei ole mitään syntiä, mitä näimme täällä pilkattavan. 🤔 Omavanhurskaus on juuri tuollainen touhuaja.

    Äänestä

  • vaitovainen kirjoitti:

    Tuossa ei ole mitään syntiä, mitä näimme täällä pilkattavan. 🤔 Omavanhurskaus on juuri tuollainen touhuaja.

    Sellaista mitä omavanhurskauteensa luottava valehtelija väitti, ei nettisivullamme ole. 😉

    Äänestä

  • vaitovainen kirjoitti:

    Tuossa ei ole mitään syntiä, mitä näimme täällä pilkattavan. 🤔 Omavanhurskaus on juuri tuollainen touhuaja.

    Siinä tapauksessa omavanhurskauden äiti on vaito~Nainen

    Äänestä

  • vihne, sinä tiedät varmasti kuka tämä Jukka Luoma on. Onko hän Aaron poika, vai pojanpoika? En muista nähneeni näitä Suikkilassa käydessäni. Luomat ovat laulumiehiä. Aaro oli hyvä laulaja, poika on ollut lukkari ja pojanpoika on nyt lukkarina.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    vihne, sinä tiedät varmasti kuka tämä Jukka Luoma on. Onko hän Aaron poika, vai pojanpoika? En muista nähneeni näitä Suikkilassa käydessäni. Luomat ovat laulumiehiä. Aaro oli hyvä laulaja, poika on ollut lukkari ja pojanpoika on nyt lukkarina.

    Pojanpoika. Ei kai siinä mitään salaista ole, kun ilmoitus ja tilaisuuskin olivat julkisia. En kuitenkaan toivo mitään revittelyä tiedon tiimoilta.

    Äänestä

  • Juuri näin Vihne!

    Äänestä

  • Kiitos Vihne, toit minunkin murheen tuossa esille. Mieluummin lukisi ja kuulisi todistusta omasta uskosta ja taisteluista täällä ajassa Jumalan lapsena kuin heittoja ja huhuja toisten uskosta ja sen vioista.
    Kun itsensä Jumalan Sanan jälkeen tuntee, tulee minulle ainakin kysymys sydämelle, kuuluuko todellakin tällaiselle Jumalan armo? Ei silloin tule mieleen kenenkään muun synnit ja viat, vaan oma pelastuminen täysin armosta saa sydämen laulamaan kiitosta Herralle Jeesukselle.

    Äänestä

Valtaosa+tänne+kirjoittavista+ei+ole+uskovia,+tarkoitus+on+nimenomaan+pitää+yllä+tätä+halveksuntaa+ja+vihaopuhemeininkiä,+mitä+jo+ainakin+15+vuotta+on+pidetty.+Niin+...+hyvä+kysymys,+pitääkö+meidän+puhua+omasta+uskostamme,+ja+omista+aikaansaannoksistamme,+(joilla+kukaan+ei+voi+vaikuttaa+pelastukseensa+pilkun+vertaa),+Vai+pitääkö+puhua+koko+ajan+hänestä,+joka+on+tie,+Jeesuksesta+Kristuksesta.+Hänestä+joka+teki+kaiken+valmiiksi+jo+2000+vuotta+sitten+ja+odottaa+nyt+ainoastaan+sitä,+että+me+otamme+nämä+Jumalan+lupaukset+USKOSSA+LAHJANA+VASTAAN,+jotka+Jeesuksessa+Kristuksessa+ovat+täytetyt+viimeistä+pilkkua+ja+pistettä+myöten.Kysymys+on+siitä,+luotammeko+ihmisen+tekoihin,+vai+luotammeko+100%:sti+Jumalan+tekoon.+Kristuksessa+uskon+kautta+vanhurskautettuina+Jumalan+lapsina+meillä+on+kaikki+mahdollisuudet,+kunhan+muistamme+aina+sen,+kenen+omaisuutta+olemme+ja+kenessä+olemme+pelastetut.++Kenelle+kaikki+kiitos,+kunnia+ja+ylistys+kuuluvat.+😉+Hallelujaa!

Äänestä

Mikäli jotakin väitetään, kirjoitetaan joistakin tilaisuuksista, niin siitä on oltava tänne kopioitu dokumentti. Silloin meillä on tosiasiat joiden valossa esitetyt väitteet tutkitaan.

Valheenpuhujat nimittäin vääntelevät kaikki pilkka- ja valhevistinsä, omaan korvasyyhyynsä.

Joku reppana esikoislestadiolaisista saattaa olla näiden vihaviestien takana, tai sitten kysymys on taitavasti rakennetusta provokaatiosta, ihan joltakin muulta taholta. Esikoislestadiolaisissa suurin osa on fiksuja ihmisiä, jotka eivät taatusti käy täällä ulosteella. 🤦‍♂️

Äänestä
  • Kitarat esiin.

    Äänestä

  • ...käy täällä ulosteella.
    Kuten eräs, sekä yöllä että päivällä.

    Äänestä


  • Anonyymi kirjoitti:

    https://www.esikoiset.fi/
    Tapahtumakalenteri.

    Tämä on vähän samaa meininkii kun kohtaamispaikassa Jovilla josku.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tämä on vähän samaa meininkii kun kohtaamispaikassa Jovilla josku.

    Ei tuossa ohjelmassa ole mitään väärää. 👍

    Äänestä

  • vaitovainen kirjoitti:

    Ei tuossa ohjelmassa ole mitään väärää. 👍

    Kitarat esiin.

    Äänestä

Mikään soitin, tai niillä soittaminen ei ole syntiä. Omavanhurskaus perkele on kekseliäs touhuaja. 😉

Äänestä

Mistähän johtuu, että ilmoitus valtakunnallisesta nuorten tapahtumasta Hämeenlinnassa on poistettu verkkosivulta? Eikö kestänyt päivän valoa vai minkähän sensuurin sakset siellä leikkaa???

Äänestä
  • Ymmärsivät varmasti, että pikkasen liian pitkälle..., lihan himo, silmäin pyyntö, elämän korkeus jne

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ymmärsivät varmasti, että pikkasen liian pitkälle..., lihan himo, silmäin pyyntö, elämän korkeus jne

    kuka ne määrittelee nuo kohteet näille lihan pyynteille ym elämisen korkeudelle?

    kuuluuko kiiltävä auto niihin ollenkaan, taikka kaikenlainen muu krääsä jota on ihmsten elämiset täynnä!

    Äänestä

Mulla on ilmoitus. Voin lisätä sen tähän. Sopiihan se Eskarilaisille.

Äänestä

Kuka tietää, onko Hml nuorten tilaisuus peruttu vai mikä on homman nimi?

Äänestä
  • Kokonaan hävisi teidot tuosta tilaisuudesta. Eikö enää ollutkaan avointa kaikki toiminta. Salataanko jotain. Vai eikö kaikki ollutkaan niin vapaata. Jos vaikka jollakin olisi alkanut isän koti kutsumaan. Ei tuollaisella toiminnalla Vaan ole siunausta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kokonaan hävisi teidot tuosta tilaisuudesta. Eikö enää ollutkaan avointa kaikki toiminta. Salataanko jotain. Vai eikö kaikki ollutkaan niin vapaata. Jos vaikka jollakin olisi alkanut isän koti kutsumaan. Ei tuollaisella toiminnalla Vaan ole siunausta.

    Sinäkö olet omasta mielestäsi siunauksista päättävä taho? 🤔
    Kaikkia tuo leipä elättää! 😂

    Äänestä

Valtakunnallinen nuortentapahtuma Hämeenlinnassa
16.11.2019 klo 15:00

VALTAKUNNALLINEN NUORTENTAPAHTUMA

Aika la 16.11.2019 klo 15-21

Paikka Keskusseurakuntatalo Hämeenlinnan-Vanajan evl.srk
Osoite Rauhankatu 14 13100 Hämeenlinna

OHJELMA....
......
.....,

Äänestä
  • Kitarat esiin

    Äänestä

Ohjelma näytti kyllä kaikelta muulta kuin ”vanha”, jossa väittävät pysyvänsä. Se, että ilmoitus poistettiin verkkosivulta kertoo aika paljon porukan tulevaisuudesta.

Äänestä
  • Mitä me teemme A. Iisaksonin lakihenkisellä ihmispelvonnan perinteillä, ja uskolla erehtymättömiin ukkoihin ruotsinlapissa? Sanalla sanoen, uskomalla Kristuksen evankeliumin sijasta ihmisten keksimiin sääntöviidakoihin ja vapaita Jumamalan lapsia sitoviin ihmisoppeihin.

    Nuortenillan ohjelmisto tulee varmasti "valtakunnallisiin", kun tuo ajankohta lähestyy. Nythän se oli etukäteen Hämeenlinnan paikallisosaston sivulla.

    Jos olisin nuori ja olisin kiinnostunut, osallistumaan yähän tapahtumaan, soittaisin asiasta tietäville henkilöille. Kyllä tällä on ihan luonnollinen selitys olemassa.

    Panettelevat sonnan jauhajat kyttäävät kuin fariseukset Jeesusta, mistä saisivat syitä panetella ja valehdella Esikoiset ry:n toiminnasta netissä. 🤔

    Tällaisella toiminnallako luulette pelastuvanne kadotuksesta.? Tämähän todistaa koko maailmalle, miten rajoittunutta ja epätervettä uskonnollisuutenne on Jumalan sanan valossa.

    Äänestä

  • vaitovainen kirjoitti:

    Mitä me teemme A. Iisaksonin lakihenkisellä ihmispelvonnan perinteillä, ja uskolla erehtymättömiin ukkoihin ruotsinlapissa? Sanalla sanoen, uskomalla Kristuksen evankeliumin sijasta ihmisten keksimiin sääntöviidakoihin ja vapaita Jumamalan lapsia sitoviin ihmisoppeihin.

    Nuortenillan ohjelmisto tulee varmasti "valtakunnallisiin", kun tuo ajankohta lähestyy. Nythän se oli etukäteen Hämeenlinnan paikallisosaston sivulla.

    Jos olisin nuori ja olisin kiinnostunut, osallistumaan yähän tapahtumaan, soittaisin asiasta tietäville henkilöille. Kyllä tällä on ihan luonnollinen selitys olemassa.

    Panettelevat sonnan jauhajat kyttäävät kuin fariseukset Jeesusta, mistä saisivat syitä panetella ja valehdella Esikoiset ry:n toiminnasta netissä. 🤔

    Tällaisella toiminnallako luulette pelastuvanne kadotuksesta.? Tämähän todistaa koko maailmalle, miten rajoittunutta ja epätervettä uskonnollisuutenne on Jumalan sanan valossa.

    Minuu vaan ihmetyttää nämät Niin sanotut esikoiset RYn porukka Eli niin sanotut kristikunnan vihervasemmisto laiset.
    Hehän mainostaneet jatkavansa Esikoislestaadiolaista perinnettä En ainakaan minä muista että yksikään saarnaaja olis aikaisemmin konsertoinut tai laulukuorosaa esiintulynyt Muutaman muistan ketkä joutuivat kyllä hölmöiltyään aulukuoroon
    Taisi siellä kuuluisassa Hämeenlinnassa joku kitarakerho käydä ettoollistakin jakamassa jossain Toksovassa ennen kun alkoivat sitäkin boikotoimaan

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Minuu vaan ihmetyttää nämät Niin sanotut esikoiset RYn porukka Eli niin sanotut kristikunnan vihervasemmisto laiset.
    Hehän mainostaneet jatkavansa Esikoislestaadiolaista perinnettä En ainakaan minä muista että yksikään saarnaaja olis aikaisemmin konsertoinut tai laulukuorosaa esiintulynyt Muutaman muistan ketkä joutuivat kyllä hölmöiltyään aulukuoroon
    Taisi siellä kuuluisassa Hämeenlinnassa joku kitarakerho käydä ettoollistakin jakamassa jossain Toksovassa ennen kun alkoivat sitäkin boikotoimaan

    TOKSOVAN TULI ON SAMMUNUT!

    Äänestä

Karavaani kulkee ja koirat haukkuu.
Jotkut saavat väärällä pohjalla lepäävään uskoonsa voimaa elämällä toisten syntejä täällä julkisesti. Ikävintä on kuitenkin se, että ainoakaan tässä ketjussa mainittu syyte Esikoisia kohtaan, ainoakaan synniksi kuviteltu asia ei ole syntiä Raamatun valossa. Jeesuksen ajan juutalaisilla oli kyllä Tooran lisäksi pitkä liuta isien perinnäissääntöjä, joiden toteuttamista valvottiin myös muiden osalta tarkkaan. Siitähän Jeesustakin paheksuttiin, kun hän "söi syntisten kanssa.." ja teki montaa muutakin asiaa, jotka olivat kauhistus sen ajan hyville uskovaisille. Jeesus oli kuitenkin synnitön.
Ajat eivät ole muuttuneet ihmisen suhteen, sen näkee tällä palstalla. Vanhempi veli nostaa päätään koko ajan. Jos vaikka Esikoisten saarnaaja laulaa virsiä ja hengellisiä lauluja kuorossa ja urkujen tai pianon säestämänä, on siihen vaikea löytää kieltävää perustetta Raamatusta. Jos vaikka joku ajattelisi kuorossa laulamisen tapahtuvan maailman kunnian tavoittelun tähden, niin ollaan kyllä aika metsässä. Maailma ei anna kunniaa tänä päivänä kristinuskon sanomalle ja virsille, päin vastoin.
Esikoislestadiolaisuudessa(kin) Jumalan kunniaa ja suuruutta ylistetään seuroissa monin erilaisin lahjoin sanoilla. Siinä ei ole eroa, jos Jumalan kunniaa ylistetään yhdessä laulamalla monin erilaisin lahjoin, vaikka säestämällä pianolla tai uruilla. Raamattu on täynnä Jumalan ylistystä lauluin ja soittimin, eivät ne jääneet vanhaan liittoon. Jumala elää edelleen. Se millä motiivilla itse kukin asiaa tekee, ei ole toisten tehtävä arvostella. Seuroissa on seurakunnalle annettu tehtäväksi arvioida puhuttua sanaa Raamatun valossa, samoin pitää arvioida laulettuja virsiä ja lauluja kuoronkin osalta. Jos puhutusta tai lauletusta löytyy Raamatun sanoma ja sana, ollaan oikealla tiellä. Jos ei, niin ollaan ihmisen tiellä.

Äänestä
  • Juupa juu ja pimeys senkun lisääntyy Kitarat kainaloon vaan ja konsetoimaan Siltala ja Purtanenkin Olis se koominen näky Vosi sanoa että oikein Esikoisten SIELUJEN VELJET KITARA ESIIN KUORO
    Uskomatonta Mikään muu ei ole syntiä Eskareille kuIn Lapin vanhimmat ja sakramenttien toimittaminen omille seurakuntalaisille He he
    Eikö niin että papit piispat saarnaajat ja opetuslapsetkin kulkivat ja konsertoimassa kitarat kainalossa VOI MIKÄ PIMEY S

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Juupa juu ja pimeys senkun lisääntyy Kitarat kainaloon vaan ja konsetoimaan Siltala ja Purtanenkin Olis se koominen näky Vosi sanoa että oikein Esikoisten SIELUJEN VELJET KITARA ESIIN KUORO
    Uskomatonta Mikään muu ei ole syntiä Eskareille kuIn Lapin vanhimmat ja sakramenttien toimittaminen omille seurakuntalaisille He he
    Eikö niin että papit piispat saarnaajat ja opetuslapsetkin kulkivat ja konsertoimassa kitarat kainalossa VOI MIKÄ PIMEY S

    Miksi valehtelet julkisesti esikoisista? Eikö valehteleminen ole sinulle syntiä? 🤔

    Esikoisten tilaisuuksissa ei mikään ole syntiä. Syntiä on sensijaan valehdella että näissä tilaisuuksissa tehtäisiin syntiä. Näkee millainen piru tuo omanavnhurskaus on ja orjansa samanlaisia omien syntiensä kieltäjiä, Kristuksen ja Jumalan armon kieltäjiä. Eikä mitään häpyä ole valehtelussa! 😢

    Äänestä

  • vaitovainen kirjoitti:

    Miksi valehtelet julkisesti esikoisista? Eikö valehteleminen ole sinulle syntiä? 🤔

    Esikoisten tilaisuuksissa ei mikään ole syntiä. Syntiä on sensijaan valehdella että näissä tilaisuuksissa tehtäisiin syntiä. Näkee millainen piru tuo omanavnhurskaus on ja orjansa samanlaisia omien syntiensä kieltäjiä, Kristuksen ja Jumalan armon kieltäjiä. Eikä mitään häpyä ole valehtelussa! 😢

    Mitään olla valehdeltu Toi eskari eriseura on syntiä ja koko vitsi Omanvanhuskausko teit ajaa toreille ja tulille konsertoimaan saarnaajianne myöden

    Äänestä

Jos onkin huilut mukana, mitäs siihen sanot?

Äänestä

Mikään soitin ei ole syntiä. 👍

Äänestä
  • Kaiva hanurikin esiin

    Äänestä

  • Pääsisit vihdoin saarnaamaan niih.

    Äänestä

Pimeyteen eksyt, jos et tutki Raamattua, voitko laittaa tähän löytämäsi Raamatunpaikan jossa Evankelijointi kielletään laulamalla, Toreilla ja Turuilla. Tai että se olisi omanvanhurskauden aikaan saamaa työtä?

Äänestä
  • Eihän ihminen omavanhurskas olisi jos hän tuntisi tilansa oikein. Kun tuollaiseen lapsesta saakka oppii, niin tarvitaan Jumalan voima ja Sana jotta tuosta tilasta voi vähitellen päästä irti. Tiedän tämän ihan tarkkaan omasta elämästäni, kuinka tiukassa kasvatuskristillisyys on.

    Esikoislestadiolaisuudessa on paljon vilpittömiä kristittyjä ja on myös oikeata opetusta. Väärä seurakuntaoppi ja monet ihmisopit, joita puhujat jatkuvasti lietsovat, saa aikaan paljon pahaa.

    Eristäytyminen toisista kristityistä, joka on nykyjohdon aikana muuttunut aivan totaaliksi, ei tiedä hyvää omassa liemessään muhivalle ryhmälle.

    Totuus on, etteivät he itse ymmärrä mitä he tekevät. Vastuunkantajat on lapsista asti kasvatettu siihen, että vain me pelastumme ja muut ovat väärässä. Jumalan sana on pilkottu pieniin osiin Raamattua ei opiskella laajemmin, ja nämäkin mitä luetaan, tulkitaan aina isiltä perittyihin raameihin.
    "Vain meillä, siis (tässä kristillisyydessä, on asuvainen Pyhä Henki". Tämä usko pitää siinä liikkeessä yllä näitä Jumalan sanan vastaisia ihmisoppeja.

    Äänestä

  • vaitovainen kirjoitti:

    Eihän ihminen omavanhurskas olisi jos hän tuntisi tilansa oikein. Kun tuollaiseen lapsesta saakka oppii, niin tarvitaan Jumalan voima ja Sana jotta tuosta tilasta voi vähitellen päästä irti. Tiedän tämän ihan tarkkaan omasta elämästäni, kuinka tiukassa kasvatuskristillisyys on.

    Esikoislestadiolaisuudessa on paljon vilpittömiä kristittyjä ja on myös oikeata opetusta. Väärä seurakuntaoppi ja monet ihmisopit, joita puhujat jatkuvasti lietsovat, saa aikaan paljon pahaa.

    Eristäytyminen toisista kristityistä, joka on nykyjohdon aikana muuttunut aivan totaaliksi, ei tiedä hyvää omassa liemessään muhivalle ryhmälle.

    Totuus on, etteivät he itse ymmärrä mitä he tekevät. Vastuunkantajat on lapsista asti kasvatettu siihen, että vain me pelastumme ja muut ovat väärässä. Jumalan sana on pilkottu pieniin osiin Raamattua ei opiskella laajemmin, ja nämäkin mitä luetaan, tulkitaan aina isiltä perittyihin raameihin.
    "Vain meillä, siis (tässä kristillisyydessä, on asuvainen Pyhä Henki". Tämä usko pitää siinä liikkeessä yllä näitä Jumalan sanan vastaisia ihmisoppeja.

    Totuus on, että et ymmärrä puhuvasi pöljän kieltä!

    Äänestä

  • vaitovainen kirjoitti:

    Eihän ihminen omavanhurskas olisi jos hän tuntisi tilansa oikein. Kun tuollaiseen lapsesta saakka oppii, niin tarvitaan Jumalan voima ja Sana jotta tuosta tilasta voi vähitellen päästä irti. Tiedän tämän ihan tarkkaan omasta elämästäni, kuinka tiukassa kasvatuskristillisyys on.

    Esikoislestadiolaisuudessa on paljon vilpittömiä kristittyjä ja on myös oikeata opetusta. Väärä seurakuntaoppi ja monet ihmisopit, joita puhujat jatkuvasti lietsovat, saa aikaan paljon pahaa.

    Eristäytyminen toisista kristityistä, joka on nykyjohdon aikana muuttunut aivan totaaliksi, ei tiedä hyvää omassa liemessään muhivalle ryhmälle.

    Totuus on, etteivät he itse ymmärrä mitä he tekevät. Vastuunkantajat on lapsista asti kasvatettu siihen, että vain me pelastumme ja muut ovat väärässä. Jumalan sana on pilkottu pieniin osiin Raamattua ei opiskella laajemmin, ja nämäkin mitä luetaan, tulkitaan aina isiltä perittyihin raameihin.
    "Vain meillä, siis (tässä kristillisyydessä, on asuvainen Pyhä Henki". Tämä usko pitää siinä liikkeessä yllä näitä Jumalan sanan vastaisia ihmisoppeja.

    Sulla on vaitonainen menny kuppi iha nurin!

    Äänestä

  • vaitovainen kirjoitti:

    Eihän ihminen omavanhurskas olisi jos hän tuntisi tilansa oikein. Kun tuollaiseen lapsesta saakka oppii, niin tarvitaan Jumalan voima ja Sana jotta tuosta tilasta voi vähitellen päästä irti. Tiedän tämän ihan tarkkaan omasta elämästäni, kuinka tiukassa kasvatuskristillisyys on.

    Esikoislestadiolaisuudessa on paljon vilpittömiä kristittyjä ja on myös oikeata opetusta. Väärä seurakuntaoppi ja monet ihmisopit, joita puhujat jatkuvasti lietsovat, saa aikaan paljon pahaa.

    Eristäytyminen toisista kristityistä, joka on nykyjohdon aikana muuttunut aivan totaaliksi, ei tiedä hyvää omassa liemessään muhivalle ryhmälle.

    Totuus on, etteivät he itse ymmärrä mitä he tekevät. Vastuunkantajat on lapsista asti kasvatettu siihen, että vain me pelastumme ja muut ovat väärässä. Jumalan sana on pilkottu pieniin osiin Raamattua ei opiskella laajemmin, ja nämäkin mitä luetaan, tulkitaan aina isiltä perittyihin raameihin.
    "Vain meillä, siis (tässä kristillisyydessä, on asuvainen Pyhä Henki". Tämä usko pitää siinä liikkeessä yllä näitä Jumalan sanan vastaisia ihmisoppeja.

    Vaitsun "moposta" on käämit palaneet.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vaitsun "moposta" on käämit palaneet.

    Onneks on viikonloppuna Hesassa isot seurat jossa on sellaiset veljet jotka käämivät "vaitsulle" uuden Puolan vanhan palaneen tilalle,saadaan siitäkin kelpo hemmo vielä vuosiks!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onneks on viikonloppuna Hesassa isot seurat jossa on sellaiset veljet jotka käämivät "vaitsulle" uuden Puolan vanhan palaneen tilalle,saadaan siitäkin kelpo hemmo vielä vuosiks!

    Onkohan Helsingin lesta"mopo"jengillä liiat uskot "veljiin", jotka tulevat perinnehöpinää taas vihassaan kaikkia kristityjä kohtaan "selittänmään".

    Vain tämä "Esikoislestadiolaiset ry" on ainoa oikea uskonto. Vain minun ja tämän saarnakaverini kautta kukaan voi päästä taivaan valtakuntaan.

    Mieti nyt mopopoika palaneine Puolinesi (pitäisi kyllä kirjoittaa pienellä) mitä tuli tänne lauottua niistä veljien käämijätaidoista.

    Äänestä

Outoahan se on kristinuskon kieli heille, joilla omavanhurskaus, (= itse tehty vanhurskaus) on autuuden perustuksena. 👍😉

Äänestä
  • Tulkeehan oranssi lappuset taas Hesan ruksalle viikonloppuna Viimekerrasta onkin jo aikaa Oli ihan hauska päivä EN OLE SIT MIESMUISTIIN SAANUT NAURAA NIIN MAKOISASTI KU SILLOIN YLIM VUOSIKOKOUKSESSA
    Olis kiva taas haastella ainakin sitä säälittävää kuorosaarnaajaa

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tulkeehan oranssi lappuset taas Hesan ruksalle viikonloppuna Viimekerrasta onkin jo aikaa Oli ihan hauska päivä EN OLE SIT MIESMUISTIIN SAANUT NAURAA NIIN MAKOISASTI KU SILLOIN YLIM VUOSIKOKOUKSESSA
    Olis kiva taas haastella ainakin sitä säälittävää kuorosaarnaajaa

    Rukoushuoneelle kitaraa ei tarvitse ottaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Rukoushuoneelle kitaraa ei tarvitse ottaa.

    Jaa ja miksi ei tarvi ottaa?

    yritä nyt selittää edes miksi ei kitaraa voi ottaa ruksalle!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Rukoushuoneelle kitaraa ei tarvitse ottaa.

    Juu, koska kitara on synti. Mutta toisaalta voisihan tekosyntiäkin sitten saarnan jälkeen pyytää anteeksi? Mikä etei, eikö sen niin toimisi? Miksi se kitara on pahempi kuin kaikki kärsimättömyydet ja epäilyksen ja kaikki viat ja synnit, jotka saa heti vaan kun pyytää anteeksi. Miksei sitä kitaraa, jos se niin kiinnostaa kuitenkin?

    Äänestä

luin kamalaluonto -sarjaa iltasanom. ja arvatkaapas kuka tuli mieleen kun karhu oikein maistelee kuinka hienoa on kun tietää ihan kaiken !

Äänestä
  • vaitovainen kaiketi???

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Esikoiset ry on vihdoinkin kunnostautunut. Tulevassa valtakunnallisessa nuortenillassa musiikki taitaa viedä pääosan.. Mynämäessä esiinnyttiin musiikin parissa oikein kauniisti. Oli jopa saarnamieskin esiintymässä. Hienoa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu