Lapsen kotiopetus noin puolen vuoden ajan

Anonyymi

Hei.

Lapseni on 6-vuotias, eli espanjalaisittain pitäisi jo mennä kouluun. Nyt on kuitenkin niin, että kyseessä on erityislapsi, eikä tarkoituksenamme ole olla Espanjassa muutamaa kuukautta kauempaa. Olemme lähdössä Fuengirolaan marraskuussa, ja takaisin kotiin viimeistään ensi kesäksi.

Mielestäni on itsestäänselvää, ettei lasta laiteta yhtäkkiä ummikkona espanjankieliseen kouluun, kun kerran kyseessä on väliaikainen, muutaman kuukauden pituinen asuminen Espanjassa. Eihän se ole millään tavalla lapsen etu.
Suomalainen koulu ei ole vaihtoehto, koska lapsi ei ikinä ole asunut Suomessa, eikä meillä siis ole suomalaista osoitetta, mikä on vaatimus, jotta kouluun pääsee.

Olen tilannut eskarin kirjat ja materiaalit, jotka aiomme ottaa mukaan ja pitää kotiopetusta.

On kuitenkin ilmeisesti niin, että Espanjassa on 6-vuotiailla koulupakko? Mutta miten tuo nyt käytännössä menee, jos tulemme sinne puoleksi vuodeksi? Käyvätkö kaikki 5-6-vuotiaat, Suomessa ei-vielä-koululaiset koulua reissun aikana?

Onko täällä joku, jolla on ollut samantyyppinen tilanne, ja on päätynyt pitämään kotiopetusta muutaman kuukauden ajan? Onko tullut keneltäkään kysymyksiä, onko tullut jotain ongelmia paikallisten viranomaisten kanssa?

8

428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei kannata kirjautua Espanjaan asukkaaksi. Säännöt sanovat jotain muuta, mutta ei niitä siellä mitenkään valvota. Vuokraatte vaan asunnon ja hoidatte ne asiat kunnolla.
      Otatte pitkät matkavakuutukset koko perheelle.
      Elätte siivosti ettekä törttöile siten että joudutte poliisin kanssa tekemisiin. Silloin EHKÄ selvitetään maassaolon edellytykset.
      Suomalaiset oleskelevat eri pituisia jaksoja Espanjassa eikä siellä ketään kiinnosta kunnon ihmisten maassa oleskelu.
      Espanjan elinkeinoelämä kiittää teitä ja siinä se on.
      Ei myöskään kannata kirjautua ulos Suomesta, ei edes Kelalle ilmoitusta.
      Itsellä kokemusta vuoden jaksosta 20 vuotta sitten ja sen jälkeen ulkomaalaisten osuus Espanjassa ainakin tuplaantunut.

      • Anonyymi

        Uuno lue provoaloitus.

        Ovat lähdössä ja palaavat kotiin, mutta lapsi ei ole koskaan asunut suomessa.
        Saapuvat kotiin mutta ei ole suomalaista osoitetta kodille.

        Lapsen oppivelvollisuus perustuu lapsen kotimaan säännöksiin, jotka noilla tiedoin ei ole suomi eikä espanja.


      • Anonyymi

        AP täällä. No, ei todellakaan ole tarkoitus poliisin kanssa joutua tekemisiin. Ainoat mahdolliset tilanteet voisivat olla, jos joudumme johonkin onnettomuuteen, rikoksen uhriksi tai jos joku naapuri soittaa poliisit lasten pitämän ajoittaisen metelin takia. Mutta täällä kyllä paikallisetkin ovat äänekkäitä, enkä tiedä harrastavatko espanjalaiset samanlaista kiusantekoa, kuin suomalaiset?

        Mutta käytännössä, olisiko maassa olo laillista, jos poistuisimme maasta ensimmäisten kolmen kuukauden sisällä johonkin toiseen maahan vaikka viikoksi, ja sitten taas palaisimme Espanjaan loppuajaksi? Jos haluaisi pelata varman päälle?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uuno lue provoaloitus.

        Ovat lähdössä ja palaavat kotiin, mutta lapsi ei ole koskaan asunut suomessa.
        Saapuvat kotiin mutta ei ole suomalaista osoitetta kodille.

        Lapsen oppivelvollisuus perustuu lapsen kotimaan säännöksiin, jotka noilla tiedoin ei ole suomi eikä espanja.

        AP täällä. Lapsen kotimaassa on täysin hyväksytty oppivelvollisuus, ei mitään koulupakkoa. Lisäksi koulu alkaa lapsen kotimaassa vasta 7-vuotiaana, ei 6-vuotiaana, kuten Espanjassa. Siksikin tuntuisi erittäin hullunkuriselta laittaa lapsi marraskuusta eteenpäin paikalliseen kouluun, kun ei oman maan mukaan ole vielä edes koululainen. Ei huvittaisi ns. rikkoa lakia, mutta käytännössä lapsen espanjalaista ykkösluokkaa käyminen olisi minun mielestäni negatiivista kaikkien osapuolten kannalta, eikä siitä hyötyisi kukaan, ja vähiten lapsi!


    • Anonyymi

      Aivan turhaa mennä kolmen kuukauden jälkeen johonkin toiseen maahan viikoksi. Kukaan ei ole kiinostunut teistä siellä Espanjassa, ellette ole kansainvälisiä rikollisia.

      • Anonyymi

        AP täällä. No, eipä tuonne Portugaliin pitkä matka olisi. Tiedätkö, että olisiko kuitenkin käytännössä niin, että voisimme silloin oleskella toiset 3 kk täysin laillisesti? Vaikka käytännössähän kai noista 3 kk:n ylityksistä ei saa edes sakkoa, eikä EU-kansalaisia voi esim. karkoittaa sillä perusteella maasta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        AP täällä. No, eipä tuonne Portugaliin pitkä matka olisi. Tiedätkö, että olisiko kuitenkin käytännössä niin, että voisimme silloin oleskella toiset 3 kk täysin laillisesti? Vaikka käytännössähän kai noista 3 kk:n ylityksistä ei saa edes sakkoa, eikä EU-kansalaisia voi esim. karkoittaa sillä perusteella maasta.

        Vielä kerran. Ei sitä kolmen kuukauden eikä edes kuuden kuukauden sääntöä kukaan valvo!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vielä kerran. Ei sitä kolmen kuukauden eikä edes kuuden kuukauden sääntöä kukaan valvo!

        AP täällä. Mikä on kuuden kuukauden sääntö?


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      45
      3393
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      69
      3181
    3. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      30
      2925
    4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      159
      2728
    5. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2219
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      11
      2119
    7. Kirjotan ikävää ulos

      Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run
      Ikävä
      14
      1658
    8. Sinä se vaan jaksat

      Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et
      Ikävä
      23
      1507
    9. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      3
      1377
    10. iltalehden uutinen poistettiin?

      Jämsässä koulussa rikosepäily avustaja juu
      Jämsä
      15
      1316
    Aihe