Ja muut suuret remontit? Talosta joutuu evakkoon, järjestetäänkö siksi aikaa uusi asunto? Entä kuka maksaa itse remontin eli esim. Hason kaikki asukkaat maksavat vai vain ne joitten talo remontoidaan?
Eihän niitä vielä ole tulossa mutta 15 vuoden kuluttua vanhimmassa taloissa aletaan tekemään. Ei kiva jos eläkkeellä ollessa isketään hirmulasku kouraan.
Eihän niitä vielä ole tulossa mutta 15 vuoden kuluttua vanhimmassa taloissa aletaan tekemään. Ei kiva jos eläkkeellä ollessa isketään hirmulasku kouraan.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Asukkaat maksavat itse remontit. Ei kai sitä rahaa taivaasta tipu. Kun joka toisessa asumisoikeustalossa alkaa remontti, vastikkeet nousevat satoja euroja.
Huoleni on lähinnä se että jos maksan uudesta/uudehkosta kaksiosta 35 tonnia niin joudunko 15-20 vuoden kuluttua osallistumaan vanhojen asuntojen putkiremonttien maksamiseen, niitä remonttilaskuja ei tasata kaikkien kesken? HASO:n asuntoa olen hakemassa, muut ei kelpaa.
Hason+Asukkaan+käsikirjassa+on+sivulla+6+seuraava+teksti:
"Pääoma-+ja+tonttikulujen
jyvitysjärjestelmä
Asumisoikeustalojen+pääoma-+ja+tonttikulut+(noin
70+%+vastikkeesta)+tasataan+ns.+pisteytysjärjestelmän
perusteella+kohteiden+kesken.+Tasattavia+kustannuksia
ovat+pääoma-+ja+tonttikulut.
Tavanomaisia+hoitokustannuksia+(noin+30+%+vastikkeesta)+ei+tasoiteta+kohteiden+kesken,+vaan+jokainen
kohde+vastaa+niistä+itse."
Eli+sanoisin,+että+putkiremonttien+kustannukset+tullaan+jakamaan+Hason+kohteiden+kesken.+Putkiremonttia+varten+otetaan+iso+laina,+joten+se+on+mielestäni+pääomakulu.++Ehkäpä+sitten+uusien+kohteiden+rakennuskustannuksiakin+tasoitetaan+kohteiden+kesken.
"Eli sanoisin, että putkiremonttien kustannukset tullaan jakamaan Hason kohteiden kesken. "
Eli ensin maksat uudesta/uudehkosta asunnosta kymmeniä tuhansia, sitten joudut vielä maksamaan vanhojen talojen remontit. Silloin kannattaa ostaa vanhasta talosta, saa halvemmalla ja muut osallistuvat vielä tuleviin remonttikuluihin.
Eiköhän noilla tasoituksilla pyritä jonkinmoiseen oikeudenmukaisuuteen vastikkeiden suhteen. Ettei yhdessäkään kohteessa olisi kohtuuttoman kallista tai halpaa suhteessa sen tasoon verrattuna muihin kohteisiin. Veikkaan, että kun joku vanha Hason kohde on maksanut rakentamiseensa otetun ARA-lainan pois, niin se ei pääse viettämään kissanpäiviä maksamalla vain hoitokulunsa, vaan sen vastikkeissa maksetaan muiden kohteiden pääomakuluja. Siis vanha kohdekin maksaa muiden kohteiden rakennus- ja remonttikuluja.
Tarkemmin kun ajattelin, niin ehkäpä sittenkin putkiremontoitu kohde maksaa itse remonttiinsa otetun lainan. Onhan kohde siinä vaiheessa jo maksanut rakentamiseensa otetun lainan ja kulut pysyvät kohtuullisina.
Tästä
Opas asumisoikeusasuntojen käyttövastikkeiden määritykseen
ASO-oppaassa käsitellään ja ohjeistetaan käyttövastikkeen sisältöä ja määrittämistä sekä muita siihen liittyviä seikkoja. Opas koskee vain arava- tai korkotukilainalla rahoitetun asumisoikeustalon käyttövastiketta.
Hyviä kysymyksiä. En tiedä, mutta melko varma olen että Haso tasaa putkiremontin tyyliset kustannukset. Samoin muita pääomakustannuksia. Hiljattainhan tuli joku lakimuutos jonka johdosta uusissa ARA-lainoissa on lyhyempi maksuaika (ja suurempi kuukausierä), ja Disankallion asumisoikeusmaksut ja varsinkin käyttövastikkeet olivat alustavasti paljon korkeammat kuin aiemmissa kohteissa, mutta sitten Haso laski ne normaalitasolleen - varmaankin taustalla oli joku tasauspäätös. Muut yhtiöthän perustelevat rahastustaan koko maan kattavalla kustannusten tasauksella.
Olisi kiva tietää Hason käyttövastikkeiden määräytymisestä, mutta tällaista tietoa ei taida olla saatavilla.
Saattaa olla, että putkiremonttien rahoituksesta tai käytännön järjestelyistä ei ole vielä edes tehty päätöstä. Jos jotain veikkaan niin tulee käymään niin että asukkaat joutuvat itse hankkimaan ja maksamaan evakkoasunnon ja muutot, mutta välttyvät sentään Hasonsa käyttövastikkeelta sen ajan osalta kun eivät siinä voi asua. Remonttilainat varmaankin tasataan ainakin jos uudiskohteiden lainojakin tasataan.
Mitä vastikkeiden nousuun tulee niin toisaalta ne alkuperäiset ARA-lainat koko ajan pienenevät, ja putkiremontin aikoihin kyseisen kohteen alkuperäinen ARA-laina on varmaan jo kokonaan maksettu, eli ei uusista lainoista välttämättä korotuspainetta tule. Enemmän huolestuttaa uutta lakia seuraavien uudis-Hasojen määrän kasvu.
Miksi+sinä+maksaisit+putkiremontin?+Ethän+sinä+omista+asunnosta+kuin+15%+ja+yleensähän+putkistot+kuuluvat+taloyhtiölle,+josta+sinä+et+mitään+osakkeita+omista.
Vastikkeissa maksetaan myös muuta kuin hoitovastiketta(lämmitys, kiinteistöhuolto ym). Vastikkeessa maksetaan myös rakennuskustannuksia ja remonttikustannuksia. 40 vuoden aikana ehtii maksaa ison summan.
Esim. 600 euroa/kk x 12kk x 40v=288 tonnia. Jos lasketaan karkea arvio, että tuosta 600 eurosta puolet menee taloyhtiön hoitovastikkeeseen eli ylläpitoon, on 40 vuoden aikana maksettu 144 tonnia muuta, jolla ihan varmasti kattaa sen asunnon osalta useammankin putkiremontin, ikkuna- ja julkisivuremontin, hissiremontin, asunnon pintaremontin ym ym...
Tuolla 144 tonnilla saa kehäkolmosen ulkopuolelta ok-talon, ja lopulla 144 tonnilla varmasti maksaa sen talon kulut remontteineen koko elämänsä ajaksi.
Vanhimmat HASO kohteet ovat rakentuneen 90 luvun loppuluolella ja jos putkiremontin ajankohta on 50 vuoden päästä, niin ensimmäiset isot remontit alkavat 30 vuoden päästä. Siihen mennessä uusia HASO kohteita ja kustannusten jakajia on pilvin pimein. Ei huolto. Tasoitusjärjestelmä tulee tästä pitämään huolta. Toisaalta kohde, joka on 50 vuotta vanha on lainat maksettu, joten sitäkin kautta helpottaa.
Vanhimmat asot ovat kylläkin 1990-luvun alkupuolelta eli kohta 30 vuotta vanhoja. Eikä se ole kirkossa kuulutettu että putket kestävät 50 vuotta, voi kestää vain 40 vuotta tai allekin. On sitä muitakin suuria remontteja kuin putkiremontti.
90-luvun alussa oli markkinoilla paljon huonolaatuista kupariputkea, joista osa on jouduttu uusimaan jo 10 vuotta sitten. Käyttövesiputkien remontti voi tulla 90-luvun taloissa ajankohtaiseksi jo ensi viikolla, tai hyvällä tuurilla kestää vielä 20 vuotta. Yleensä käyttövesiputket hajoaa aikaisemmin kuin patteriverkoston putket. 35 vuotta on tavoiteikä käyttövesiputkille, joten vanhimmissa asoissa remontti alkaa olla jo suunnittelupöydällä. Niiden talojen lainat on jo maksettu, mutta asumiskuluissa se ei näy, joten yhtiöillä jää putkiremonttirahaa säästöön. Toki remontin jälkeen asumiskuluja nostetaan.
Kannattaa siis ostaa vanha, 1990-luvulla rakennettu Hason kämppä. Maksaa vähän ja remonttien maksamiseen osallistuu uusissa asuvat.
Mutta voihan se olla niinkin, että vanhat talot osallistuvat uusien talojen rakentamisen maksamiseen.
Ainahan on maksettava eikös juu...meinaatko ilmaiseksi elellä?
Kaikki eivät ymmärrä kuinka paljon remontit oikeasti maksavat. Omassa asunnossani on tehty putki, julkisivu, katto,ikkunat, sokkeli, kymmenen vuoden aikana. 100 000 euroa, kahdellekymmenelle vuodelle jaettuna 416 euroa kuussa, ilman korkoa. Hyväksyin tämän, koska se nostaa asunnon arvoa, Helsingissä lähes täysimääräisesti. Asumisoikeusasunnossa näin ei ole. Kun suuri remonttirumba alkaa, ehkä 20 vuoden kuluttua, voisi olla halvempaa asua vaikka yksityisellä vuokralla.
Ei ihan näin. Jo nyt kerätään vastikkeissa peruskorjauksiin rahaa ja kun kiinteistötö ovat putkiremonttivaiheessa, niin niiden lainat ovat jo pois maksettuja. Lisäksi vastikkeiden tasaus tasoittaa kustannuksia olkoon ne pääoma tai korjauspuolella. HASO kohteita on jo lähes 100 ja lisää tulee hurjaa vautia vuosittain. Se, että järjestelmän sisällä on eri ikäisiä kohteita tekee tästä todella turvallisen ja edullisen tavan asua. Siis ei mitään huolta.
Vastikkeiden tasaus tarkoittaa sitä että kun ostaa uuden asunnon joutuu kuitenkin maksamaan muiden remontteja, eihän se ole oikein!
Juuri näin. Ensin maksat uudesta kaksiosta 30-35 tonnia ja sen jälkeen maksat vanhojen talojen isot remontit. Vastikkeet nousevat koko ajan, ei naurata!
Ai,+Hasolla+eivät+ainakaan+tähän+mennessä+vastikkeet+ole+mitenkään+erityisesti+nousseet.+Eikä+tässä+mitään+uutta+asuntoa+osteta.+Asomaksu+on+15%+omakustannushinnasta.+Käytännössä+ostetaan+huoleton+vuokra-asunto,+josta+hevillä+irtisanota.
Kyllä niihin yksityisten omistamiinkin taloihin pitää tehdä samat remontit jossain vaiheessa. Remonttikulut maksaa aina omistaja, ellei sillä ole vuokralaista, jonka maksettavaksi saa ne siirrettyä. Vain asunnottomana vältyt asunnon remonttikuluilta.
Voithan aina kysäistä josko naapurin vanhempi herrasmies maksaisi putkiremonttisi tiettyjä "palveuksia" vastaan.
HASO+varautuu+näihin+suuriin+remontteihin+keräämällä+vastikkeissa+peruskorjausrahaa+ja+ajatuksena+on,+nämä+varat+ovat+osa+(+15%+)++korjauskustaanuksista+ja+loppu+on+korjauslainaa+(+85%+).+On+hyvä+muistaa,+että+kun+tietyt+vanhat+kohteet+ovat+peruskorjausiässä,+niin+niiden+lainat+on+miltei+maksettu+ja+näin+koko+yhtiön+lainakanta+uudistuu+ja+laajenee.+ei+siis+välttämättä+nouse+per+m2.+Osa+aravalainoista+on+maksettu+pois+ja+tilalle+tulee+peruskorjauslaina.+Kun+vielä+muistaa+sen,+että+kaikki+kohteet,+niin+uudet+kuin+vanhat+osallistuvat+tasauksen+muodossa+kustannuksiin,+niin+ei+huolen+häivää.+HASO+tulee+aina+pysymään+edullisena+asumismuotona+ajan+hampaasta+riippumatta.