Ristiriidaton turvapaikka

Anonyymi

Ja tuli näinä vaikeina aikoina kaukaisesta itäisestä maasta, kaukaiseen pohjolan maahan, suomeen. Kotimaassaan vainottu henkilö turvapaikkaa hakemaan.
Pohjoisen maa länsirannalle, Nykarlebyyhyn hänet lähetettiin turvapaikka-anomuksensa käsittelyä odottelemaan.

Oli tämä henkilö hakemuksensa haastattelussa asiaa tutkivalle ja siitä päättävälle viranomaiselle seikkaperäisesti selvittänyt kotimaastaan pakenemisen syviä syntyjä ja perusteita. Mielipiteitä sanoi hänellä olleen kotimaansa vaikeista asioista, tapahtumista ja niitä ihan ääneenkin siellä vuosia lausuneen. Siitä paikallinen satraapisto oli tieten kin sitten vetänyt herneet nenään ja alkaneet perinteisen tehokkaasti tätä vikuraa mielipiteensä lausujaa vainoilemaan ja häiriköimään. Jopa ihan juoksupoikien toimesta oli tätä hankalaa porukkaan ja status guohon sopimatonta kotiovella käyty motivoimassa ja kehoittamassa pakkaamaan laukkunsa ja muutosta oleiluunsa pikapikaa tekemään.
Lähteä siis ihan läpyttämään.
Oli tämä henkilö myös Aina ollut maallistunut paikallisesta henkisyyden sitouttamisestakin ja näin ollen paikallisen satraapiston uudelleen määrittelemä farkkujen housunlahkeiden pituus ja hiusten leikkauskaan ei hänen kohdallaan osunut parametrien sissään. Mutta ennen kaikkea se oli tuo mielipide, minkä hän saisi ottaa lähtiessään mukaansa...

Ja sitten siellä uudessa maassa päätöstä odotellessaan. Mielipiteitään vapaasti lausuen ja maallisuudestaan vapaasti nauttien. Lähestyi häntä paikallinen, ei niin maallinen henkistettyjen porukka, uutta varmempaa turvapaikansaannin mahdollisuutta markkinoiden, heihin yllättäen maallisuudesta liittymällä ?

Mutta kauniisti kiitti ja sanoi ei kiitti, tämä selkärankainen kaukaisen maan vainottu.
Tarjottiin hänelle myös myöhemmin aviisia, että mitäpä jos alkaisit sillälailla vaikkapa seksuaali-identiteettiäsi hieman sen vähemmistön suuntautumiseen muuttamaan. Sillä sillä voisi myös olla turvapaikanluvan varmistavaa vaikutusta ?

Mutta kauniisti kiitti ja sanoi ei kiitti, tämä selkärankainen kaukaisen maan vainottu jälleen. Kerrottiin hänelle myös mahdollisuudesta uuden hakemuksen jättämiseen ja oleilun pitkittämiseen, mahdollisen kielteisen päätöksen jälkeen.

Mutta kauniisti jälleen kiitti ja sanoi ei kiitti, tämä suoraselkäinen kaukaisen maan vainottu. Jos ei vainotulle vainoamisen perusteella suomesta turvapaikkaa löydy, täytyy palata suoraselkäisenä takaisin, itäiseen kotimaahan. Sanoi tämä henkilö.

Niin loppuivat hänen kohdallaan henkistyneiden ja muiden aviisia tarjoavien porukoiden tuki ja yhteydenotot. Rauhassa elellen ja jopa välillä töitä tehden odotteli viranomaisen tekemää turvapaikkapäätösta tämä selkärankainen henkilö.
Turvapaikkapäätös tuli sitten lopulta jonottavalle odottavalle, ja oli hänen kohdallaan myönteinen, perustaen kotimaassaan kokemaansa henkilökohtaiseen vainoon.
Kaikki hyvin loppu hyvin, suoraselkäisesti...

2

1277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      nuinhan täällä omaa kansaakin vainotaan ja syytellään jos omaa mielipidettäsi tuot julki haukutaan rasistiksi ja natsiksi ei tässä maassa enään demokratia toimi. kiitos vihersuvakki ilmastovouhottajat näin saa tietty kansanryhmä mesota vaikka suurin osa kansasta erimieltä.

    • Anonyymi

      Venäjä näyttää taas työntävän rajan yli suomeen alueellaan luvallisesti oleskelleita ulkomaiden kansalaisia, joilla viisumi on loppumassa tai loppunut.

      "He ovat olleet maassa luvallisesti eri statuksilla ja nyt kun viisumi on loppumassa he vaan poistuvat Venäjältä. Ei siinä mitään sen kummempaa ole."
      Näin lausui paikallinen viranomainen asiasta...

      Suomen rajalla nämä maasta poistujat muuttuvat joustavasti kansainvälistä suojelua tarvitseviksi turvapaikanhakijoiksi.

      Ja kun sitten jopa vuosien eri oikeusasteiden valituskierteen jälkeen todetaan ettei moista suojelun tarvetta ole ja kotimaahan olisi lähdettävä.
      Niin eipä sitten yllättäen haluakkaan poistua maasta tämä laittomasti maassa oleva siirtolainen.

      Ei siinäkään mitään sen kummempaa ole, sanoo moni suomenruotsalainen.
      Välkommen työläinen !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      21
      10865
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8117
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      123
      5211
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      131
      3593
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3548
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3504
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3147
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2489
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      1981
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1766
    Aihe