Ote lipsuu

Anonyymi

Moikka, oon ollu myyntityössä nyt jokusen aikaa ja tehnyt aina hyvää tulosta, nyt kuitenkin viimeiset 2 viikkoa ollut tosi hankalia ja myynnit ollu vähän turhan alhaisia. En ala mitään tekosyitä lateleen vaan en yksinkertasesti oo vaan argumentoinu hyvin taikka hakenu kauppaa tarpeeks agressiivisesti.

En liikaa stressaa mutta tuntuu silti

Miten tälläiseen kannattaa reagoida?

1

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Homma ei ole koskaan lineaarista ylöspäin menoa. Nou hätä. Kehittymisessä tulee aina se tasanne ja takapakkivaihe. Etenkin jos olet vasta lyhyen aikaa ollut myyntibisneksessä. Jatka vaan sinnikkäästi. Samalla pohdit uusia lähestymistapoja myyntityöhösi. Kirjaat ylös muistikirjaasi tuntemuksesi ja uudet ideat. Jos olet sinnikäs ja tiedostat oikeasti että nyt on se klassinen myyntimiehen tasanne/takapakki joka ei kestä ikuisuuksia. Homma tapahtuu siellä alitajunnan puolella. Alitajuntasi kyllä löytää ratkaisun. Kasvat takapakin jälkeen uutta "pituutta". Ajattele niin että ratkaisu tulee helposti. Vältä pakonomaista agressiivisuutta ja painostusta. Koeta suhtautua jokaiseen myyntikeissiiin mahdollisuutena ja upeana hetkenä. Myyt ensin itsesi asiakkaalle ja vasta sen jälkeen tarjoamasi tuotteesi/palvelusi. Pidä myyntiäänesi kunnossa. Ääni on instrumenttisi. Liika kahvin kittailu tekee puheesta raspisen. Asiakkaalla on haluja,himoja ja pelkoja, Koeta tunnistaa ne. Silloin on helpompi tehdä kauppaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7453
    2. 83
      5082
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4879
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4278
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3068
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2709
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2616
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      53
      2257
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2231
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1850
    Aihe