Nyt sarakkeessa on NIMI sukunimi ja etunimi ovat kirjoitettu välilyönillä eroitettuna. Kuinka solu jaetaan kahtia SUKUNIMI ja ETUNIMI. Calc tai Base neuvot käyvät.
LibreOffice solun tietojen
7
862
Vastaukset
- Anonyymi
Ainakin sellainen on melko helppo homma, mutta vähän editointia vaativa, että eksportoi CSV:nä, editoi tekstieditorilla, ja lukee takaisin taulukkolaskentaohjelmaan.
Mahdollisesti voi tekstieditorissa käyttää jotain etsi -> korvaa toimintoa, niin pääsee vähemmällä näpyttelyllä. - Anonyymi
Sellainenkin on sitten toimiva ratkaisu, mutta näpyttelyä vaativa, että kopioi se NIMI sarakkeen sisältö uuteen sarakkeeseen, niin että sinulla on sisällöltään kaksi samanlaista saraketta. Toisesta sitten poistat sukunimet, toisesta etunimet.
Työlästä, työlästä. - Anonyymi
Excelistä tuttua tekstin poimintaa:
A1 Jokunen Jaska
B1 =POIMI.TEKSTI(A1;1;ETSI(" ";A1)-1)
C1 =POIMI.TEKSTI(A1;ETSI(" ";A1)+1;PITUUS(A1)-ETSI(" ";A1))- Anonyymi
Mikä on engl. eli alkuper. nimeltää tuo funktio?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä on engl. eli alkuper. nimeltää tuo funktio?
FIN -> ENG
POIMI.TEKSTI -> MID
ETSI -> FIND
PITUUS -> LEN
- Anonyymi
Eikös Calc'issa ole "Teksti sarakkeiksi" toiminto kuten Excelissä?
https://help.libreoffice.org/4.4/Calc/Text_to_Columns/fi - Anonyymi
Valitse sarake missä nimet. Sen jälkeen ylävalikosta "Data->Teksti sarakkeiksi...", josta erottimeksi "Väli", ja lopuksi klikkaa OK-painiketta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Seiska: Sofia Belorf haki terapeutilta apua - Avautuu Stefan Thermanista: "Räjähdysherkkä ilotulite"
Sofia Belórf avautuu miesystäviensä Stefan Thermanin ja Niko Ranta-ahon yhteisistä piirteistä Seiskalle. Therman heitti Sofian tavarat ulos ikkunasta965028Raju tilitys Stefan T, nyt aloitti Sofia haukkumiset ja käy terapiassa.
Siitä nähtiin taas, Sofia alkoi heti syyttelyt ja kaikki kertonut Seiskassa,ei osannut tätäkään nainen pitää suutaan kiinni erosta.3973384Rane lähettää terveisiä Sofialle ja Stefulle instassa
Case: 2020-luvun Matti ja Mervi Näiden kahden sankarin elämään en ole liittynyt enää pariin vuoteen. Olen vankilaan asti kuullut mitä hurjimpia tarino2141350Sofian piti taas matkia Martina ja ostaa samanlainen nahkatakki.
Miksi seuraa Martina ja pukeutuu ja ostaa samoja vaatteita, on kuin kiusan tekoa .?152847Millä vitun mandaatilla Sanna Marin
Menee Ukrainaan heilumaan, sehän antaa Venäjälle, lisäsyyn operoida Suomeenkin?! :x304829Ukrainalaiset varastivat kaikki ruoat
Olimme leipäjonossa, kuten ennen eläkepäivää muutenkin. Oli jo hyvissä ajoin Ukrainan pojat tulleet. Kun ovet aukesivat, niin kaksin käsin kantoivat173743Vanhemmalle södelle naiselle
Olithan ihan mukava, ei siinä mitään mutta pysy jo kauempana minusta. Sydämeni kuuluu nyt naiselle joka voisi ikänsä puolesta olla sinun oma tyttäresi69686- 27683
- 48654