Mikä kevari?

Anonyymi

Oon tässä miettiny kevarin hommaamista ja vaikee päättää näistä: Aprilia SX, Husqvarna SM/WR tai Yamaha Wr.
Noi husqvarnat ja apriliat on 2 tahteja ja yamaha on 4 tahti. Husqvarna tekee myös 4 tahteja mutta jos 4 tahdin ostan niin se tulee olemaan yamaha wr.

Pitutta on 167cm jos se vaikuttaa jotenki tähän, esim jos joku noista on liian korkea. Kortin hommaan jo syksyllä mutta kevarin ostan varmaan vasta talvella tai viimestään siihe mennessä ku lumet sulaa koska sillon vasta aijon alkaa ajamaan.

Mitkä on mahollisuudet että esim 2 tahista lähtee kilvet tai/ja tulee sakkoa siitä että on liikaa tehoa. Ja tottakai laitan kevarin täystehoseks.

2

545

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      2 tahti kemmut on tehokkaampia, paremmat huiput ym mutta sitten kuluttaa enemmän n.5-8L / 100km ja joutuu huoltamaan useammin.

      4 tahdit on laiskempia, kuluttaa paljon vähemmän ja huiput max 120 mutta ei tarvitse huoltaa läheskään yhtä usein.

      jos usein pitkiä matkoja ajat niin 4 tahti on paljon mukavampi, mutta jos on varaaa ylläpitää ja osaat huoltaa vähän (tutoriaaleja kyllä löytyy youtubesta) ja et aja hirveämmin pitkiä matkoja vaan esim kylällä pärräilet enimmäkseen niin siinä tapauksessa suosittelen 2 tahtia.

      itse keväällä varmaan sm husse 125 tai 125 exc kotarin hankin kun ikää on sillä lähinnä kylällä ajelen. muteenkin tykkään enemmän 2 tahdeista mutta kannattaa miettiä että kumpi järkevämpi juuri sinulle.

      • Anonyymi

        Pitkiä matkoja ei tuu kovin useesti todennäkösesti ajettua mut voi olla et joskus käyn jonku 100km matkan kavereitten kaa ajamas. Sitte jotai 30km matkoja tulee varmaa aina sillon tällön kans. Pitää vielä miettiä et kumpi ois parempi. Teho vähän tässä kiinnostaa mut sitte saattaa mennä paljon bensaa ja joutuis huoltaa useemmin jos ottais 2 tahin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      43
      935
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      923
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      775
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      731
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      80
      678
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      34
      624
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      621
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      600
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      586
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      20
      545
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      533
    13. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      522
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      66
      509
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      486
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      107
      483
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      460
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      454
    20. Miltä tuntuu mies

      Onko vedätetty olo
      Ikävä
      59
      433
    Aihe