PYÖRÄILIJÄT

12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Poliisi ei kykene sakottamaan edes autoilijoita, vaikka rekkari paistaa kilometrien päähän, miksi sitten pyöräilijöitä.

Äänestä

Minä vedä duuri, oot jos vutun joo täs. ei kummempaa

Äänestä

Olisi aihetta täälläkin kampanjoida, alkaa fillaristeilla olemaan niin päätöntä ja lainvastaista menoa jatkuvasti. Myöskin kävelijöiden punaisia päin menoon pitää puuttua.

Äänestä
  • Miksi? Mitä väliä? Homma kuitenkin pelittää, käytännön ongelmia ei ole vaikka jollain ahdistaa kun sääntö suomen joka sääntöä ei noudateta. Isompi pipo?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miksi? Mitä väliä? Homma kuitenkin pelittää, käytännön ongelmia ei ole vaikka jollain ahdistaa kun sääntö suomen joka sääntöä ei noudateta. Isompi pipo?

    Jatkuvasti ongelmaa kun nämä pimeät pyöräilijät yrittää alle, paikoissa joissa heidän pitäisi väistää. Se on sitten jo kansantauti tuo jalkakäytävillä ym. ajelu.

    Äänestä

Vaikka väitän noudattavani tilateen edellyttämää nopeutta, on ollut parikin vaaratilannetta aika lyhyen ajan sisällä. Ja nyt en puhu niistä valoisan päivän fillari-ES-jonneista jotka tankosomettaa keskellä kylätietä. No ei sellainenkaan ole kyllä TLL:n (10.8.2018/729 2. luku 3 §) mukaan ihan sallittuakaan, mutta varsinaista riskiryhmää ovat ne, jotka hyökkää puskista tai muualta eteen - ikään kuin muuta liikennettä ei olisi olemassakaan. Ja pimeässäliikujat jotka eivät näy.

Äänestä
  • Lisää tarkkaavaisuutta, niin kyllä se siitä.

    Äänestä

  • On yksi paikka, jossa tuota ”puskaa” ei edes tarvita, jotta kohta kolisee. Uuteen Asemanrantaan on tehty asematnnelin eteen varsinainen surmanloukku katua ylittäville. Varsinainen suojatie!

    Äänestä

Missään ei ole niin paljon suojateitä kuin Hämeenlinnassa.

Äänestä
  • Suojatiet ovatkin vain jalankulkijoille tai heihin rinnastettaville kulkijoille.

    Äänestä

Hämeenlinnan ongelma on se, kun kukaan ei suunnittele liikenneympäristöä kokonaisuutena. En tiedä nyt, mutta takavuosina kaupungilla oli työntekijä, joka asensi täysipäiväisesti liikennemerkkejä. Sellainen sininen avolava, jossa kaupungin vaakuna. Mies työllisti vähäkuin itse itsensä ja merkkien määrä kasvoi ja kasvoi. Risteyksiin tuli sellaise älläkkäviidakot ettei kukaan enää tiedä miten ajaa. Kaupunkilaisten kannalta olisi ollut järkevämpää laittaa joku paikkaamaan kuoppia, niin olisi saatu turvallisempaa ja siistimpää ympäristöä. Ylimääräiset liikennemerkit rumentavat vain maisemaa, eikä lisää mitenkään liikenneturvallisuutta. Jonkun pitäisi ottaa suunnitelmat ja johto käsiinsä.

Äänestä

Samanlaista touhua on näitten koulujen ja kaupungin rakennusten korjaus. Sekavaa, sekavaa,sekavaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ihmisten-valinpitamattomyys-ongelma-kevyen-liikenteen-vaylilla-polkupyorailijat-hamillaan-saaduista-rikesakoista-muutamilla-on-mennyt-pasmat-sekaisin/7579130#gs.8kznht
Tätä tarkkailua tarvittaisiin Hämeenlinnassa. Jos ei liikennesääntöjä noudata niin sakko pistää noudattaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu