Hollanninpaimenkoiran luonne?

Anonyymi

Onko teillä ollut hollanninpaimenkoiraa? Haluaisin todella kuulla kertomuksia omista koiristanne ja rodun luonteesta erityisesti. Jos sillä on muiden ominaisuuksien kannalta merkitystä niin pitkäkarvaisista olen kiinnostunut.

Kuinka sosiaalisia nuo ovat toisia koiria ja ihmisiä kohtaan, kuinka aktiivisia, kuinka terveitä, onko saalistusviettiä tai vahtiviettiä, ovatko helppoja tai vaikeita kouluttaa, lempeitä tai vetäytyviä.... ihan kaikesta.

Ihan vaan pinnallisesti olen ihastumassa tuohon rotuun ja muutaman vilaukselta tavannut, joten haluaisin tietää mistä tässä koirassa pintaa syvemmältä on kysymys. Eräs muistaakseni lyhytkarvainen vaikutti näin taviksen silmiin tosi aktiiviselta ja ehkä jopa vähän hanakalta, tuli mieleen, ettei tosiaan taida olla mikään sohvaperuna?

Luin rodusta nuo perushöpötykset, mutta tosiaan uskon että parhaan käsityksen saan jos joku jaksaa itse kertoa kokemuksesta.

Joskus sitten kun näistä omista koiristani aika jättää, niin haluaisin hankkia sosiaalisen ja tervepäisen koiran jonka kanssa ehkä harrastaisikin mutta joka ennen kaikkea tulisi juttuun toisten koirien kanssa, ehkä auttaisi ei-niin-tervepäisten sosiaalistamisessa tms. :)

- Vilijonkka

0

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ikävöin sinua kokoyön!

        En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
        Ikävä
        50
        3354
      2. Kova karman laki

        Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
        Hindulaisuus
        551
        2077
      3. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

        jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
        Maailman menoa
        84
        1956
      4. Päivieni piristys, missä olet?

        Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
        Ikävä
        17
        1950
      5. Älä mahdollisesti ota itseesi

        En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
        Ikävä
        20
        1588
      6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

        Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
        Tunteet
        43
        1528
      7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

        Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
        Ikävä
        28
        1386
      8. Millainen kaivattusi luonne on?

        Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
        Ikävä
        90
        1349
      9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

        Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        128
        1297
      10. KALAJOEN UIMAVALVONTA

        https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
        Kalajoki
        48
        1220
      Aihe