HUOMIOIKAA TÄMÄ

Muistakaa kun otatte Tele Finlandin esim.puhepaketin, NIIN SE EI SISÄLLÄ PUHELUITA 010, 020,030 ALKUISIIN PUHELUIHIN VAAN NIISTÄ MENEE AINAKI 0,30€/MIN.NOI NUMEROT ON PALVELUNUMEROITA ESIM.KELA,TAKSI....TIEDOKSI VAAN.ELI IHAN VAAN NORMAALI KÄNNYKKÄ JA LANKAPUHELIN KÄY.
61606
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

010. 020 yms. numerot eivätä ole mistään puhelinliittymistä ns. normaalihintaisia. Niissä on aina operaattorin määrittelemä hinta, eli esim. tämä runkku telefinland liittymä niin se on 0,25e 0,069e/min.

010 ja 020 numerot on tehty siksi, että ekaks huiputetaan ja sitten saadaan rahat, ja nostetaan asiakkaitten kynnystä ottaa yhteyttä. FIKSUA!

Lisäksi kannattaa muistaa, että eurot pyöristetään aina kahteen desimaaliin, eli 0,069r on 0,07e.

Äänestä
  • 010, 020 ja 030 jne. ovat yritysnumeroita, joiden hinnan päättävät YRITYKSET ITSE, eivät operaattorit. Operaattoreiden veloitus noista numeroista on norm. matkapuhelinmaksu.

    Ota asioista selvää ennen kuin päätäsi auot.

    Äänestä

jollain zerofortyllakaan saa lähetettyä "halpoja" textiviestejä esim. tsätteihin yms.

Äänestä
  • Joo kyllähän noi numerot on aina ollu ollu maksullisia ja kalliimpia, mut ilmeisesti moni on laskun saadessaan yllättyny kauheesta hinnasta, ku on luullu et puhepaketti on 17,90€/kk. Tai ties mihin ovat sit soitelleet. Oon vaan lukenu noita viestejä ku tota TF haukutaan. Ite en vielä tiiä heidän laskutus jutuista mitään, koska liittymäni on vasta saapumassa. Toivotaan et ei mee persilleen...

    Äänestä

Työpaikkani puhelinnnumero alkaa 010:lla eikä kyseessä ole mikään palvelunumero. Puhelut ko. numeroon maksavat paikallispuhelun verran soitettaessa mistä päin Suomea tahansa.

Äänestä

Palvelunumeroita ovat usein 010, 020 ja 030 alkuiset numerot. Mikäli palveluntarjoaja esim. kela, verotoimisto on halunnut määritellä tämän numeron palvelunumeroksi, peritään siitä palvelumaksu. Vika ei ole tele finlandissa, vaan nimenomaan tässä kenelle soitat. Jokainen operaattori veloittaa palvelupuhelumaksut, jotka tilitetään eteenpäin ko. taholle eli tälle kelalle jne. Järkytys oli melkoinen, kun soitan miehelleni työpaikalle ja heidänkin numerot ovat palvelunumeroita. Kaikki nuo alkuiset numerot eivät ole näitä numeroita, mutta kannattaa varmistaa puhelun aluksi, onko kyseessä palvelunumero.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MINNI kirjoitti:

Muistakaa kun otatte Tele Finlandin esim.puhepaketin, NIIN SE EI SISÄLLÄ PUHELUITA 010, 020,030 ALKUISIIN PUHELUIHIN VAAN NIISTÄ MENEE AINAKI 0,30€/MIN.NOI NUMEROT ON PALVELUNUMEROITA ESIM.KELA,TAKSI....TIEDOKSI VAAN.ELI IHAN VAAN NORMAALI KÄNNYKKÄ JA LANKAPUHELIN KÄY.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu