Useimmat tuontituotteet Aasiassa on valmistettu kasvihuonepäästöjä lisäävällä fossiilisella energialla. Kivihiilen käyttö jatkaa kasvuaan Aasiassa. Oletko ajatellut asiaa ostospäätöstä tehdessäsi, että saatat tukea pahimpia ilmastosaastuttamaita ?
Tuontituotteisiin sisältyy valtava hiilijalanjälki
6
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kotimaista tai EU:ssa tuotettua tuotetta on aika vähän kaupoissa
ruokakauppoja lukuunottamatta.
Haluaisi ostaa kotimaista, mutta Aasiassa tuotettu jyrää kotimaiset tuotteet alleen
jos ei muuten niin halvoilla hinnoilla. Kotimaisesta laadusta kyllä maksan mielelläni,
jos on varaa.... Pieneläkeläisellä se on rahakysymys joskus. - Anonyymi
Mitä enemmän ostamme Aasiassa tuotettuja tuotteita sitä enemmän maapallon ilmasto saastuu.
Silläkin lailla kiihdytämme ilmastokatastrofia. - Anonyymi
Eipä ihmiset ymmärrä kokonaisuutta.
Lajittelemme pikku roskamme ja luulemme
että nyt olemme tehneet kaiken.
Kaupassa teemme tärkeämpiä päätöksiä.
Varsinkin nuoremmat,
jotka kuluttavat enemmän.
Sanotaan että iäkkäälle riittää
yhden asian hoitaminen päivässä.
Moni myös ajattelee vain yhden asian päivässä
eikä osaa yhdistää asioita toisiinsa.- Anonyymi
Mikäs pakko teidän vanhojen höppänöiden on yhdistellä yhtään mitään pienessä maassamme? Syökää ja juokaa rauhassa mitä kaupat tarjoaa hyllyissään. Nehän on jo tuotettu maahamme, ei vastuu ole eikä tule teille !
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikäs pakko teidän vanhojen höppänöiden on yhdistellä yhtään mitään pienessä maassamme? Syökää ja juokaa rauhassa mitä kaupat tarjoaa hyllyissään. Nehän on jo tuotettu maahamme, ei vastuu ole eikä tule teille !
Jospa se kauppias olisi niin fiksu ettei enää tilaisi niitä kiinalaisia tuotteita jotka jäivät sinne kaupan hyllyille.
Ruokaa ja hygieniatuotteita eipä paljon muuta enää. Ja niitä löytyy kotimaisia.
- Anonyymi
Hilipuheet ovat perseestä siis finnin suusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741