Ärsyttää tavattomasti, että ristikkolehdet ovat täyttyneet slangi- ja murresanoista nykyään. Ratkojan on täysin mahdotonta tietää, että jonkun laatijan mielestä esim. pöytätaso on "pöyttis".
Lisäksi harmittaa, että lähes kaikki ristikot ovat niin helppoja, että hoksottimia ei tarvitse käyttää, sen kuin kirjoittaa vaan. Yhden ristikon täyttöön menee pari minuuttia. Tulee kallis harrastus, kun halvimmat lehdet maksavat noin 2.90 e ( ja kalleimpia ei tietysti pysty ostamaankaan) ja ne on täytetty hetkessä.
Ristikoissa on älyttömästi virheitä. Tyypillisin on, että vihje on monikossa ja vastaus onkin yksikössä, tai toisinpäin.
Ostin eilen Jalmarin ristikot -lehden. Nyt on puolet jo täytetty, vaikka en eilen ehtinytkään täyttää kuin tunnin verran. Ärsyttävää on jo tästäkin löytynyt:
Vihje: Vankin toive.
Mietin asiaa, että sana on siis taivutus vankka-sanasta (vankka, vankempi, vankin). Mikä siis voisi olla vankkaakin vankempi toive? Eikö mitä, oikea vastaus oli "vapautus". :D:D Helkkari, kun nämä laatijat vielä oppisivat suomenkielen, se olisi jo jotain.
Piti oikein tarkistaa ensimmäisen ristikon "päälauseet". Niissä ei ollut järjen hiventäkään. Mutta en viitsi kertoa sitä, jos joku on ostanut lehden, eikä ole vielä ratkonut ko. kohtaa.
Nimim. Ristikkolehtiin kyllästynyt
Liiallista slangi- ja murresanojen käyttöä
3
212
Vastaukset
- Anonyymi
Tapio_Huuhaa:
Muutama kommentti.
Jos käyttää slangisanoja, niiden pitää vähintäänkin olla yleisiä. Esittämäsi tuntuu helpolta.
Vaikeita saa varsin edullisesti ostamalla Punaisen Pelikaanin tai Iisakin ristikot.
Hyviin ristikoihin pääsee käsiksi varsin halvalla ostamalla IS Extran ja siitä joko tulostaa ristikot tai ratkoo tablet-laitteella tallennetusta kuvasta (kuvaruutukopiokin käy useimmiten). 2,5 € viikko ja viikossa on aika monta hyvää ristikkoa.
Vankin toive - joo ikävän tuntuinen kielioppivirhe.
Ristikoissa on älyttömästi virheitä. Tyypillisin on, että vihje on monikossa ja vastaus onkin yksikössä, tai toisinpäin.
Tämä ei ole välttämättä mikään virhe. Jos vihje on monikon partitiivissa, ratkaisusana voi olla yksikössä tai monikossa. Tällöin yksi eläin kuuluu siihen joukkoon, jota monikon partitiivi edustaa.
Anun Ristikoiden laatijat käyttävät tätä jippoa paljon (ratkoin malliristikot).
Toisinkin päin voi olla. Tallissa > HEVOSET. Samassa tallissa on usein monta hevosta. Jos yksikössä olevassa käsitteessä voi olla useita olioita, on ihan asiallista, että yksikkö saa monikkomuotoisen ratkaisusanan. Tätä käytetään vain suhteellisen vähän.- Anonyymi
En tarkoittanut tällaista monikko/yksikkö-virhettä, vaan aivan selvää virhettä.
Esim.
Vihjesana: KAINO
Vastaus: UJOT
Löytyi samasta lehdestä jo toinen selkeä kirjoitusvirhe:
Vihjesana: MARSISSA.
Mietin, että mitähän Mars-planeetalla voisi olla, mikä sopisi tuohon kohtaan.
Vastaus olikin: TASATAHTI. :D Ymmärrän, että marssissa on tasatahti, mutta en ole tiennyt marsilaisten kulkevan tasatahtia. No, aina oppii uutta.
Parhaimmat ristikot olen löytänyt Suomen kuvalehden kolmen tähden ristikoista.
Tykkään kyllä myös Juha Leinosen laatimista haaste-ristikoista.
Ristikkolehtiin kyllästynyt
IS Extran lisäksi halvalla hyviin ristikoihin pääsee Suomen Kuvalehden digitilauksella. Minimimaksu normaalihinnalla on n. 30 €. Käytössä kaikki Suomen Kuvalehden ristikot. Niistä on itsellä vielä aika paljon tallenteita.
Ei IS Extraakaan tarvitse joka kuukausi ostaa, jos kelpaa vanhatkin ristikot. Vanhimmat kovikset ovat vuodelta 2016, mutta ei koko vuodelta. Aiemmalta ajalta IS:n viikonloppunumeroiden ekstrat eivät ole digitallenteissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa38610144Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956454Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096180SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614511Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä13828Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien883404Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963371Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en643176Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,73108Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103072