Tervehdys!
Kissani on nyt parin viikon aikana oksennellut keltaista limaa. Oksentely näyttää pahalta kun kissa ensin maukuu ja oksentaa sen jälkeen.
Käytin kissaa lääkärissä, mutta lääkäri sanoi että kissa on voinut syödä jotain epämääräistä ja oksentelee sen takia ( antoi antibioottikuurin).
Oksentelu loppui viikoksi, mutta nyt se on taas alkanut. Kissa ei syö juuri mitään ja olen juottanut kissalle vettä.
Madotuslääkkeen annoin pari päivää sitten, jos se siitä olisi kiinni, mutta epäilen.
Olenkin aivan neuvoton, turha viedä lääkärille jos sanoo vain saman asian..
Oksentelu - Vakavaa?
8
6648
Vastaukset
- kipinkapin
Ei ole kokenut vielä kissojeni kanssa vatsavaivoista, mutta kyllä ensimmäisenä tuli mieleen että kissasi olisi syytä röntgenkuvata. Jos kissasi on vaikka syönyt jotain joka aiheuttaa tukosta suolistossa, ei mitkään antibiootit auta. Suolistotukos on vakava asia. Sinuna veisin kissan kipinkapin toiselle eläinlääkärille, ja pian!
- fennojunkkari
Minunkin kissani ovat joskus oksennelleet keltaista limaa, mutta ovat sitten lopettaneet sen sitten ja olleet ihan normaaleja.
Suosittelen kuitenkin, että otat yhteyttää muihinkin eläinlääkäreihin, ainakin puhelimitse, jos oksentelu vain jatkuu.- vakavanha
eilen yöllä kissa sentään söi hieman ja juotin vettä.
Aamulla joskus seitsemän aikaan tosin heräsin taas oksenteluun..
kissa ensin maukuu ja yrittää oksentaa kunnes se sitten lopulta tulee..
- Sipsu
Jos kissa oksentaa keltaista limaa, tulee sieltä jo sappinesteet ulos! Vatsa on siis tyhjä, kissa kuivuu ja maksa ja munuaiset vaurioituvat. Anna ensiavuksi metopramia ja ruiskulla ruualla terästettyä vettä. Heti kiinnostuneemmalle ja pätevämmälle lääkärille ennenkuin on myöhäistä!
- KISSSAAAA
AUTTAKAA, MINUN 1 VUOTIAS KISSANI TULI ULKOA OKSENTI KOLME KERTAA HIIREN JÄMIÄ JA PIENTÄ LIMAA SITTEN SE SÖI JA OKSENTI SEN POIS JUOTIN SILLE HIEMAN VETTÄ JA SILITTELEN ITKIN OLEN IHAN EPÄTOIVOTON VANHEMPANI EI OLE KOTONA AUTTAKAA OIKEASTI ASIANTUNTIAT !!!!!!!!!!!
- 11+1
Hae ammattiapua.. itsellesi!
- okgfdo
kissani oksentaa jotain karvapalloja, ensin naukuu ja miukuu sitten yökkii äänekkäästi. Enkä ole oikein varma mitä se oikein oksentelee, se on ehkä saattanut syödä meidän leluhiirtä? auttakaa mitä voisin tehdä asialle...
Syöminen siltä onnistuu mutta se on oksentanut jo kahdesti tämän viikon aikana. - Kamelont
Ruokavalion muutos voisi auttaa. Meidän 4v Rexi-poika alkoi yllättäen oksennella. Vähitellen useammin ja useammin, kunnes oksentelu oli jo päivittäistä. Kävimme lääkärissä ja meille suositeltiin herkkävatsaiselle kissalle tarkoitettuja ruokia. Kyllä ne on jonkin verran auttaneet, koska oksentelu on nykyään paljon harvinaisempaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1921331Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1221148- 48864
- 70860
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53790Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva50745- 53712
- 33692
- 60689
- 52667