Schengen visa fee

Anonyymi

Ennen 6/2019 Filippiineillä oli Royal Norwegian konsulaatti joka hoiti viisumit myös Suomeen. Jos ei halunnut tai pystynyt jättämään hakemusta Manilassa paikan päällä sen pystyi tekemään Cebussa visa diilerin kautta. Mutta se maksoi tupaten, eli 60€ Udi portaalin viisumimaksu ja noin samanverran käsittelymaksu Cebussa Ayala Keppel.

Kysymys? 😊

Kun konsulaatti on nyt Bangkokissa pystyykö se edellyttämään paikanpäällä käyntiä jolloin viisumin saisi normaali hintaan vai onko käytäntö edelleen se, että Cebussa joutuu maksamaan, nyt myös Manilassa jossa diileri, tuplasti mitä Schengen visa info kertoo?

Kiitoksia paljon vastauksesta 🤗

2

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vfs Global hoitaa viisumiasiat Manilassa ja Cebussa. Viisumin hakuprosessi on monimutkaistunut huomattavasti. Joudut registeröitymään heidän webbi sivuilleen joka on erittäin haastavaa. Sieltä pitäisi varata aika haastatteluun mutta registeröitymään ei oikein pääse. Toimii erittäin hitaasti ja he veloittavat n. 1600 pesoa per viisuminhakija. Myös lapsista alle 6v . Esimerkiksi perhe 2 aikuista 2 teini-ikäistä lasta, viisumit maksavat lähes 400€..se on paljon rahaa Suomessa mutta valtavasti rahaa Filippiineillä.

      • Anonyymi

        Viisumin haku prosessi on tehty erittäin hankalaksi Filippiineillä kun Norjan edustusto on poistunut maasta. Ei riitä että olet tehnyt viisumihakemuksen Udi verkkosivuilla, checklist, application summary, cover letter, tarvitaan myös oma tili Vfs Globalin sivuille, ja linkki Udilta vie sinut oravanpyörään josta ei kirjautumisohjeita löydy. Kun pääset lopulta varaamaan aikaa Vfs konttorille ja jättämään dokumentit on siellä erehdyttävästi 3 eri toimipaikan valikko. Ainoastaan Vfs Global Manila käsittelee Suomen viisumeja. Elikkä Mindanaolta lähes 2 tunnin lennot vain että jätetään paperit välittäjälle. Onhan tuo tehty erittäin vaikeaksi ja tyyriiksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1826
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      919
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      853
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      762
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      761
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      701
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe