Ennen 6/2019 Filippiineillä oli Royal Norwegian konsulaatti joka hoiti viisumit myös Suomeen. Jos ei halunnut tai pystynyt jättämään hakemusta Manilassa paikan päällä sen pystyi tekemään Cebussa visa diilerin kautta. Mutta se maksoi tupaten, eli 60€ Udi portaalin viisumimaksu ja noin samanverran käsittelymaksu Cebussa Ayala Keppel.
Kysymys? 😊
Kun konsulaatti on nyt Bangkokissa pystyykö se edellyttämään paikanpäällä käyntiä jolloin viisumin saisi normaali hintaan vai onko käytäntö edelleen se, että Cebussa joutuu maksamaan, nyt myös Manilassa jossa diileri, tuplasti mitä Schengen visa info kertoo?
Kiitoksia paljon vastauksesta 🤗
Schengen visa fee
2
277
Vastaukset
- Anonyymi
Vfs Global hoitaa viisumiasiat Manilassa ja Cebussa. Viisumin hakuprosessi on monimutkaistunut huomattavasti. Joudut registeröitymään heidän webbi sivuilleen joka on erittäin haastavaa. Sieltä pitäisi varata aika haastatteluun mutta registeröitymään ei oikein pääse. Toimii erittäin hitaasti ja he veloittavat n. 1600 pesoa per viisuminhakija. Myös lapsista alle 6v . Esimerkiksi perhe 2 aikuista 2 teini-ikäistä lasta, viisumit maksavat lähes 400€..se on paljon rahaa Suomessa mutta valtavasti rahaa Filippiineillä.
- Anonyymi
Viisumin haku prosessi on tehty erittäin hankalaksi Filippiineillä kun Norjan edustusto on poistunut maasta. Ei riitä että olet tehnyt viisumihakemuksen Udi verkkosivuilla, checklist, application summary, cover letter, tarvitaan myös oma tili Vfs Globalin sivuille, ja linkki Udilta vie sinut oravanpyörään josta ei kirjautumisohjeita löydy. Kun pääset lopulta varaamaan aikaa Vfs konttorille ja jättämään dokumentit on siellä erehdyttävästi 3 eri toimipaikan valikko. Ainoastaan Vfs Global Manila käsittelee Suomen viisumeja. Elikkä Mindanaolta lähes 2 tunnin lennot vain että jätetään paperit välittäjälle. Onhan tuo tehty erittäin vaikeaksi ja tyyriiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 724657
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h714449Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1112977Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv732873Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p222186Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.582008Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151699- 321513
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1121389- 1851298