Näyttäisi olevan ihan kelpo konversio, mutta vaatii siis AGA-Amigan, ja 2 MB chipram muistia. 100% assemblerkielellä ohjelmoitu. Peli käyttää kahta eri taustaa, joita vieritetään päällekkäin, 32 8 väriä, ja copperilla lisää värejä. Myös hardware-spritejä on käytetty. Lopptuloksena on peli, jossa on enemmän liikettä kuin A500:n peleissä, mutta pyörii silti 50 FPS:n nopeudella. Käsittääkseni peli ei ole ihan kunnolla optimoitu vierityksen suhteen, vaan koko 3-bitplanen kokoinen tausta vieritetään blitterillä, mikä syö tehoa muilta objekteilta. Tämän vuoksi näytön päivitys rupeaa tahmaamaan myöhemmillä tasoilla, kun objekteja on enemmän ruudulla. Pelissä lienee vielä pieniä bugeja, joita on luvattu korjata myöhemmin.
Tästä video pelistä, ja pelin ADF-tiedosto:
http://www.indieretronews.com/2019/10/rygar-aga-tecmos-arcade-game-as-amiga.html
Tecmon vuoden 1986 kolikkopeli Rygar julkaistu AGA-Amigoille
6
848
Vastaukset
- Anonyymi
Luin ensin että Techmoan 😉
Tässä olisi vielä "Guru Meditation"-kanavan haastattelu Rygar-pelin tekijästä ja pelin esittely. Tästä pelistä tehtiin myös rajoitettu 10 kappaleen box-edition, jossa sai siis laatikon disketin mukana. Mukana on myös Amigalle äskettäin tehty Bomb Jack-peli Amigalle samalta tekjältä. Molemmat pelit on tehty 100% assemblerkielellä. Ja laatu on tietysti paljon parempaa kuin C64:n peleissä.
https://m.youtube.com/watch?v=kq0Dt8fhaSY- Anonyymi
Pommijaakko oli kyllä mukava peli, pelasin sitä kuusnelosella mutta Amiga versio on jäänyt kokematta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pommijaakko oli kyllä mukava peli, pelasin sitä kuusnelosella mutta Amiga versio on jäänyt kokematta.
Ite tahkosin Bomb Jackia Atari ST:llä, koodailin siitä myös oman version 2000-luvun alussa Delphillä :)
- Anonyymi
Miksiköhän se bombjack piti tehdä uudestaan?
Mielestäni Amigan BombJack oli erinomainen. Olisiko kolikkopeliversio mukamas vieläkin parempi...
-Amigisti Anonyymi kirjoitti:
Miksiköhän se bombjack piti tehdä uudestaan?
Mielestäni Amigan BombJack oli erinomainen. Olisiko kolikkopeliversio mukamas vieläkin parempi...
-AmigistiNo siihen on olemassa selkeä syy, itse en ole pelannut kumpaakaan Bomb Jack-versiota, mutta moni vanha Amiga-peli on tehty Atari ST-version pohjalta, jolloin ruudunpäivitys jää 25 FPS:ään tai useasti jopa huonompaan. Syynä on, ettei Amigan spritejä ja/tai blitteriä ole käytetty, koska Atari ST:llä ei ollut sellaista. Myös horisontaalisesti skrollaavissa peleissä pitäisi käyttää Amigan HW-scroll rekistereitä, jotta koko taustaa ei tarvitse vierityksen yhteydessä luoda uusiksi, vaan pelkkä reunoista sisääntuleva grafiikka täytyy päivittää. Jos ei käytetä, tippuu FPS automaattisesti.
Esimerkkejä löytyy paljon: esim. Bitmap Brothersin monet pelit (esim. Gods/Xenon-pelit) olivat melko suoria porttauksia ST-versiosta (lähinnä vain äänet tehty uusiksi), jolloin ruudunpäivitys jäi noin 16-17 FPS:ään 50 FPS:n sijaan. Kaikkia pelejä ei silti saa 50 FPS:llä toimimaan A500:lla, kun puhti loppuu kesken, mutta ainakin 25 FPS:ään pitäisi pystyä.
Bomb Jack-pelissä on sama ongelma, vanha Amiga-versio on ruudunpäivitykseltään hidas verrattuna Bomb Jack beer-editioniin. Tuo peli on niin yksinkertainen, että pitäisi kyllä A500:lla saada irti täydet 50 FPS.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1379230Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26735324Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras273659- 472543
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan72081- 691865
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1321850Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2291651Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1391424- 371221
