Luovutatteko munuaisenne

Anonyymi

Elimistä on kovasti pulaa, varsinkin munuaisista. Ymmärsin että kaiken ikäisten kelpaa. Uskaltaako meilata lapsille että ottakaa jos vaikka auto-onnettomuuteen joudun. Vai kuolettavatko lääkärit pois vaikka olisi mahdollisuus jäädä henkiin että saavat munuaiseni. Terveet munuaiseni kyllä ovat, tietääkseni, mutta vanha olen. Ainakaan kantasoluluovutukseen ei voi mennä kuin korkeintaan 55-vuotias, olisin mennyt, mutta 10 v liikaa ikää, tosin poikkeuksia tehdään. Tämä potilas selvisi omilla soluillaan, on hengissä ja voi hyvin.

7

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Luin, että jos henkilö ei ole nimenomaan kieltänyt
      nykyään "käytetään"kelvolliset elimet jos muuten voidaan.

    • Anonyymi

      Eipä taida monenkaan palstalaisen munuaiset olla niin priimat enää, että kelpaisivat varaosiksi mihinkään. Toista olisi kiinalaisessa kulttuurissa, siellä ne kelpaisivat vaikka ruokalautaselle täydentämään ateriaa jos ei muuhun.
      Nimittäin, tietoa on.

      • Anonyymi

        Ne kiinalaisten maksat onkin riisiviinalla ja käärmeensappijuomalla höystetty !


    • Minulla on vuosikymmeniä ollut elinluovutustestamentti rahapussissa, mutta nykyään tosiaan voidaan elimet ottaa jos ei ole erikseen kielletty. Minulla ei, anakaan vielä, ole munuaisissa mitään vikaa, joten hyvin kelpaisi luovutukseen, keväällä tutkittu juttu. Lapsillekin olen elinluovutustestamentistani kertonut, joten he eivät voi luovuttamista kieltää kuolemani jälkeen.

    • Ihminen pärjää hyvin yhdelläkin munuaisella, joten toisen voisin ihan mielelläni luovuttaa.
      Kas vaan, etteivät ole vieläkään kysyneet.

      Kuoleman jälkeen saavat minun puolestani hyödyntää ruumiini tarpeiden mukaan. Ellei voi hyödyntää elimiä muuten, voivat käyttää ruumista oppimateriaalina, jos sellaiselle on tarvetta.

      • Anonyymi

        En ole aikeissa luovuttaa vielä. Tarvitsen niitä.
        En tiedä minkälaatuiset ovat, josko ihan epäkuranttia kamaa.
        Tosin en ole marinoinut niitä viinaksilla.
        Pitäisi tehdä se kroppatestamentti.

        Beng


    • Ei ihmekään, että on munuaisista pulaa.
      Oli se proteiinihössötys välillä valloillaan. Onko se vieläkin? Ihmiset painoivat menemään enemmän proteiinia kuin mikä on terveellistä.
      Siitä jo lääkäritkin varoittelivat, että liika proteiini ottaa munuaisten päälle.

      Antaisin toisen munuaiseni jollekin oikein läheiselleni, jos hänellä olisi henki katkolla.
      Siis, jos kelpaisi. Ei niissä viimeisten tietojen mukaan mitään vikaa, mutta ovathan ne yhtä vanhat kuin olen itsekin. Vanhoissa varaosissa aina se riskinsä, että ne aikaa myöten pettää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7502
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2936
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      75
      842
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe