Miksi hyväksytte pappien valehtelun? Papit huijaa ja valehtelee teille aina kun asia liittyy uskoon tai uskontoihin. Papit ovat häikäilemättömiä valehtelijoita. Ammattilaisia aivopesiöitä. Pappien ainoa tehtävä riparilla on saada teidät uskomaan, hänen valheisiin.
Hyväksyttekö pappien valehtelun?
Muistakaa tämä
Maailmassa ei ole yhtään sellaista faktaa tai tosiasiaa, mikä antaisi aihetta edes epäillä jumalaa todeksi.
Miksi hyväksytte valehtelun?
12
297
Vastaukset
- Anonyymi
Ensinnäkin: ripari ja konfirmaatio on kirkon järjestämä "aikuistumisrituaali", jonka jälkeen ihmisellä on täydet oikeudet toimia kummina ja äänestää kirkollisvaaleissa. Kirkko on tietääkseni uskonnollinen instituutio, ja riparin idea on perehdyttää nuoret siihen uskoon jota he kirkon jäseninä ovat tunnustavinaan.
Jos ei usko mihinkään, niin miksi ylipäätään mennä riparille? Protu on keksitty.
Jos väität pappien valehtelevan uskoon ja uskontoihin liittyvissä asioissa, olisi varmaan paikallaan kuulla, mitkä asiat ovat mielestäsi valheita. Siis valheita kristinuskon mittapuulla! Pappien tehtävä on opettaa riparilaisille kristinuskon perusteita, ja monet jakavat itse nämä samat käsitykset asioista kuin mitä kirkko opettaa.
Eli missä kohdin papit valehtelevat, jos asiaa tarkastellaan kristinuskon näkökulmasta? Vastauksia, herra, vastauksia!
Ja täytyy myös muistaa, että ihan yhtä lailla on niitä, joiden mukaan ei ole olemassa sellaista faktaa tai tosiasiaa joka antaisi aihetta edes epäillä Jumalan olevan valhetta. Sitten on niitä, jotka asettuvat näiden kahden ääripään välille. Kyse on maailman substanssin määrittelystä: onko maailma dualistinen, materialistinen vai monistisen fysikalistinen?
Ja vastauksena kysymykseen: totta kai hyväksyn pappien "valehtelun" sikäli kun nämä "valheet" ovat kristinuskon mukaisia ja sikäli kun pystyn niitä omasta maailmankatsomuksestani (asatru) käsin ne ymmärtämään.- Anonyymi
Papit opettaa jumalan totena. Tämä on valetta.
- Anonyymi
""Jos väität pappien valehtelevan uskoon ja uskontoihin liittyvissä asioissa, olisi varmaan paikallaan kuulla, mitkä asiat ovat mielestäsi valheita.""
Esim, Jumala ei ole totta, vaikka papit toisin väittää ja opettaa.
Kaikki mitä raamattuun on kirjoitettu, on satua. - Anonyymi
""ripari ja konfirmaatio on kirkon järjestämä "aikuistumisrituaali", jonka jälkeen ihmisellä on täydet oikeudet toimia kummina ja äänestää kirkollisvaaleissa""
- Konfirmaatiossa tunnustetaan julkisesti usko jumalaan. HEH HEH HEH ...
- Kummiuteen ei tarvi kirkon jäsenyyttä, saatika rippikoulua, konfirmaatiota.
Ketä tahansa voi ryhtyä jonkun kummiksi jne.
- Äänestysoikeus kirkollisvaaleissa... PUUAAAHHHH ... HEH HEH HEH ... Tällä oikeudella ei tee mitään. - Anonyymi
""riparin idea on perehdyttää nuoret siihen uskoon jota he kirkon jäseninä ovat tunnustavinaan.""
Näin toimii uskonvapaus. Lapset ovat varmaan omasta tahdostaan liittyneet kirkon jäseniksi ja opiskelleet aivan omasta tahdostaan kirkon oppeja koulussa.
Kannatan uskonnoille 18v ikärajaa - Anonyymi
""Eli missä kohdin papit valehtelevat, jos asiaa tarkastellaan kristinuskon näkökulmasta""
Papit opettaa jumalan totena. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
""ripari ja konfirmaatio on kirkon järjestämä "aikuistumisrituaali", jonka jälkeen ihmisellä on täydet oikeudet toimia kummina ja äänestää kirkollisvaaleissa""
- Konfirmaatiossa tunnustetaan julkisesti usko jumalaan. HEH HEH HEH ...
- Kummiuteen ei tarvi kirkon jäsenyyttä, saatika rippikoulua, konfirmaatiota.
Ketä tahansa voi ryhtyä jonkun kummiksi jne.
- Äänestysoikeus kirkollisvaaleissa... PUUAAAHHHH ... HEH HEH HEH ... Tällä oikeudella ei tee mitään.""Konfirmaatiossa tunnustetaan julkisesti usko jumalaan. ""
Konfirmaatiossa testataan riparin onnistumista. Ripari on onnistunut jos yli 50% riparinkäyneistä tunnustaa julkisesti uskonsa jumalaan. - Anonyymi
Jos sinä teet positiivisen väittämän kuten että Jumala on olemassa, on todistustaakka sinulla ei sillä joka sanoi että ei ole.
Eivätkä uskovaiset ymmärrä näin yksinkertaista asiaa?
- Anonyymi
Ehkä siksi että kyseessä on "uskonto". Ihmiset uskovat johonkin joka ei ole totta. Aivan samalla tavalla kun kuvitellaan että taikurin temput ovat oikeita.
Jokainen saa uskoa tietysti siihen mihin haluaa.- Anonyymi
""Jokainen saa uskoa tietysti siihen mihin haluaa.""
Oliskin näin. Uskovaiset eivät hyväksy tätä.
Tekevät kaikkensa että ihmiset uskoisivat heidän uskomuksiinsa. Uskovaiset aloittaa lasten aivopesu hyvin varhaisessa vaiheessa, jolloin aivopesun onnistuminen on parhaimmillaan.
Uskovaisten on ihan turha lässyttää että jokaisella on oikeus uskoa mihin vaan.
- Anonyymi
Raamattu on satukirja. Se joka opettaa raamattua totena, on valehtelija ja huijari.
- Anonyymi
En hyväksy pappien valehtelua, siksi erosin kirkosta.
EI tartte enää kuulla uikutusa, uuiihhhhh, tuloo!!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten601965Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211910HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771622Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031621Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53957- 73875
- 27869