Enpä välittänyt varoituksista kun ostin skoda octavian 1.4 tsi 2013.
Totuus on yhtä surullisen kuuluisa kuin skodan heikko kestävyys.
Autossa kilometrejä nyt 147 000 km
etupyörän laakerit vaihdettu
ovien lukoissa kokoajan vikaa
vesivuotoja monessa eri kohdissa
öljyä joutuu lisäämään aika paljon
moottorin vikavalo palaa milloin mistäkin syystä usein
Valot ei toimi.Aina joku pimeenä
bensaakin vie kuormattuna paljon
ja talvella melkoisen kylmä.
Onneksi ei ole dsg laatikkoa,sekin on melkoinen murheenkryyni.
skoda ja korjaukset
13
57
Vastaukset
- Anonyymi
Onpas siinä vikoja kerrakseen. Ei edes minun 80-luvun Corollasta löydy noin paljoa.
- Anonyymi
Pari vuotta vanha skeida vie omistajansa perikatoon.
- Anonyymi
Voi tuota Toyotahörhöä, oliko jo sadas Skoda mikä sulla on ollut? Ainakin noita legendoja olet heitellyt ainakin sen verran, noloa.
- Anonyymi
Todella vähän vikoja verrattuna minun Toyotaan. Pinkki väri on väärää sävyä, jalat ei yllä polkimille ja pomo antoi kenkää. Mutta en kyllä ikinä voisi ajaa skodalla. Yario on sentään Turkkilaista laatua. Lentävä pommi suorastaan.
- Anonyymi
Minua ei varoittanut kukaan, joten ostin Skoda Octavia 1.8 tsi vm. 2013 yli kolme vuotta sitten. Autossa on nyt mittarissa 125.500 km.
- etupyörän laakereita ei ole vaihdettu
- ovien lukoissa ei ole vikaa. Kauko-ohjaimen patterin olen itse vaihtanut.
- vesivuotoja ei esiinny
- öljyä joutuu lisäämään aika harvoin (= kerran vuodessa)
- pakokaasujen vikavalo paloi, ja autoon vaihdettiin kaasuläpän asentotunnistin 120.000 km määräaikaishuollossa. Sen jälkeen ei ole pakokaasujen vikavalo palanut.
- Valot toimii hyvin. Ajovalopolttimot on kerran vaihdatettu Motomaatissa
- bensaakin vie kuormattuna harvinaisen vähän
- talvella melkoisen lämmin. Autossa siis Webasto.
Manuaalivaihteisto ja kytkin toimivat hyvin, joten nopeat kiihdytykset liikennevaloista onnistuvat helposti.- Anonyymi
vw konsernin kansanvaunujen varmimmin toimiva laite on vikavalo. Se loistaa kuulemma kirkkaasti vielä hinausautoakin odottaessa talvipakkasessa.
Eräs vinkki kerrottiin, että auton virrat katkaistaan ja odotetaan hetki, jolloin sen pitäisi sammua.Mutta eihän ne palamatta pitkään kestä.
Vitsi.Mikä tuolla loistaa noin kirkkaana..Siellä on vikavankkureiden kokoontumisajot.
Vikavalot loistaa - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
vw konsernin kansanvaunujen varmimmin toimiva laite on vikavalo. Se loistaa kuulemma kirkkaasti vielä hinausautoakin odottaessa talvipakkasessa.
Eräs vinkki kerrottiin, että auton virrat katkaistaan ja odotetaan hetki, jolloin sen pitäisi sammua.Mutta eihän ne palamatta pitkään kestä.
Vitsi.Mikä tuolla loistaa noin kirkkaana..Siellä on vikavankkureiden kokoontumisajot.
Vikavalot loistaatodellakin,oikessa olet,jos öljykuluttavan ruostepilkkujen valtaaman skeidasen homeisessa kabiinissa ei loista vikavalo,on sekin palanut..
tai muuten oikosessa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
todellakin,oikessa olet,jos öljykuluttavan ruostepilkkujen valtaaman skeidasen homeisessa kabiinissa ei loista vikavalo,on sekin palanut..
tai muuten oikosessa.Isäs oli oikosessa kun sut teki.
- Anonyymi
Tojotero tukehtuu kiukkuunsa...
T: Subaruman- Anonyymi
Tiedätkö että Toyota käytännössä omistaa Subarun...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tiedätkö että Toyota käytännössä omistaa Subarun...
Tojo saa käyttää Subarun konseptia paremman luokan autoissaan. Lienee jonkin asteen ristiin omistamisesta kyse.
T: Subaruman
Minäpä välitin varoituksista ja ostin vuotta nuoremman. Uutena.
- Anonyymi
Minua varoitettiin ottamasta Tojolla ajavaa töihin. Onneksi en ottanut. On kuulemma tyhmä ja ei osaa muuta kuin puhua autostaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4881835Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3781557Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641368Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H171340- 100935
- 51909
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran19896Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?65756Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti15751Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka7742