Pitäiskiö lopettaa

Anonyymi

Olen kirjoitellut tänne Suomi24 paljon kaikkea vuosien varrella. Mutta kukaan ei ikinä vastaa niihin. Minulle ollaan ainoastaan kerran vastattu. Olen kirjoittanut tänne noin 3-10 tai enenmän juttua. Ne ovat yleensä todella ajankohtaisia asioita vanhin jonka olen kirjoittanut on kirjoitettu 9.7.2018. Eikä siihen ole kukaan ikinä vastannut. Olisiko kellään minkään laisia vinkkejä miten saisin näkyvyyttä näille teksteilleni.

5

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Otsikon ensimmäinen sana pitää olla kiinnostusta herättävä - pitäisikö lopettaa? /odotan vastausta, haluan huomiota, minulla on asiaa, luetko tämän.... No vaikea keksiä...

    • "Pitäiskiö lopettaa

      Anonyymi
      14.10.2019 16:21

      Olen kirjoitellut tänne Suomi24 paljon kaikkea vuosien varrella. Mutta kukaan ei ikinä vastaa niihin. Minulle ollaan ainoastaan kerran vastattu. Olen kirjoittanut tänne noin 3-10 tai enenmän juttua. Ne ovat yleensä todella ajankohtaisia asioita vanhin jonka olen kirjoittanut on kirjoitettu 9.7.2018. Eikä siihen ole kukaan ikinä vastannut. Olisiko kellään minkään laisia vinkkejä miten saisin näkyvyyttä näille teksteilleni."

      - Noo, et ole kirjoittamista oikein kunnolla aloittanutkaan vielä, kun et ole perustanut omaa nimimerkkiäkään vielä. Vasta sitten saat koottua kirjoituksesi oman nimimerkkisi alle ja näyttää tai olla näyttämättä niitä muille oman valintasi mukaan. Rasti ruutuun vain ja pois, jos siltä tuntuu.

      Se, ettei ihmiset vastaa, on ihan tavallista ja toisinaan vähän turhauttavaakin. Mutta sitäkin oppii arvostamaan, ettei kukaan vastaa mitään, jos tulee ilkeää kommenttia. Koskaan ei tiedä, millä jalalla kukakin täällä potkaisee. Meininki on ollut välillä ihan hurjaakin.

      Ylläpitokin on laittanut lusikkansa soppaan bottisekoilullaan, jossa botti on poistanut vaikka kuinka paljon täysin asiallisia viestejä, suututtaen kirjoittajat kuten minutkin niin, että olin laittamassa jo pillejä pussiin täällä.

      Jospa botti laitettaisiinkin vielä palauttamaan foorumilta turhaan poistettuja viestejä kaivatessani itsekin paria viestiäni. Yhteydenotto ylläpitoon auttaisi kai paraiten jaksamatta toistaiseksi.

      Kirjoittaminen on raskasta. Se vie aikaa eikä sitä jaksa aina.

      Kun ei jaksa aina kaikkea, moni juttu jää kirjoittamatta ja moneen juttuun vastaamatta, joka on sääli, mutta niin inhimillistä. Eniten harmittaa juuri niiden puolesta, jotka ahdistuksessaan tai hädässään kirjoittavat jotain eikä kukaan vastaa tai joku tulee haavoittamaan vain lisää. Mielestäni sairauksien puolella pitäisi korostaa vertaistukea ja tehdä selväksi, ettei sinne sovi tulla raatelemaan eikä kenenkään sairauksia pilkkaamaan, kun taas yleisellä puolella henkseleitään voisi paukutella enemmänkin - niin paljon kuin sielu ja ylläpito sietää.

      Sairauksien koetellessa en lue kaikkia saamiani viestejä, joka on osoittautunut hyväksi konstiksi irrottautua keskustelusta, kun sitä ei toisten ehdoilla enää jaksa. Jankatkoot ne, jotka jaksavat. Jos joskus myöhemmin, vaikka kuukausien kuluttua törmään saamaani viestiin, voin vastata siihen tai olla vastaamatta. Sanat eivät tapa, mutta ne voivat päästä haavoittamaan ja satuttamaan liikaa. Jos pystyisi, kenenkään loukkauksia ei pitäisi ottaa liian vakavasti, että loukkaantuu sydänjuuriaan myöten niin kuin usein käy. Muistan, kuinka joskus taannoin aiemmalla foorumilla olin menossa kirjoittamaan jotakin mukavaa, ja sitten menin lukemaan jotain inhottavaa, mitä minusta oli kirjoitettu - niin että hyydyin siihen ja koko kirjoittaminen jäi. Enää en antaisi kenenkään vaikuttaa itseeni niin, vaan kirjoittaisin kuitenkin. Meillä kaikilla on hyviä ja huonoja päiviä eikä jaksa eikä halua olla tahdikas ärsyyntyessään milloin mistäkin. Lopulta tuokin ihminen, joka sanoi pahasti jostakin - jota en enää edes muista - oli ihan mukava ja kyseli perääni ennen kuin koko paikka suljettiin. Ihan niiden omien läheistenkin kanssa, milloin mistäkin tulee riitaa, kunnes sovitaan ja riidellään jostain toisesta aiheesta taas.

      Nimimerkin rekisteröimisestä sanoisin vielä sen, ettei se ole mitään niin maata mullistavaa, etteikö sitä voisi tehdä. Ja voihan nimimerkistään luopuakin, jos siltä tuntuu. Ihan rauhassa on saanut rekisteröityneenä käyttäjänä kirjoitella eikä ole ylläpito saati muutkaan häirinneet, vaikka sähköpostiosoite on profiilissa. Yhteydenottoja ei tule juuri koskaan. Viimeisestäkin on jo aikaa erään myötätuntoisen yrittäessä auttaa, kertoessaan myös eräistä tosi vaikuttavista tipoista. Tilasin niitä itsekin, mutten ehtinyt edes avata pulloa, kun hän jo kirjoitti, ettei minun kannata varmaan kokeilla, että hän on tullut niistä tipoista täyteen näppylöitä, joista piti mennä lääkäriinkin. - Ei ne tipat ole vaarallisia, mutta niiden tyyppivikana on juuri tuo, että keho saattaa lehahtaa täyteen näppylää, josta on kirjoitettu englanninkielinen lääkäriartikkelikin, jonka löysin. Pipettipullo on avaamattomana pöydän päällä edelleen, mutta kuka tietää, jos tulen eräänä päivänä yhtä uteliaaksi kuin hän ja kokeilen tippoja.

      Kirjoittelemisiin siihen asti, lupaamatta lukea tai vastata mitään! Joskus kirjoitan ja vastaan, joskus en. Soon moro!

      • Hei! Tein neuvojesi mukaan ja tein käyttäjän!


      • XAlanXAdrienX kirjoitti:

        Hei! Tein neuvojesi mukaan ja tein käyttäjän!

        "Hei! Tein neuvojesi mukaan ja tein käyttäjän!"

        - Hieno juttu, ja sitten vain kirjoittamaan lisää, vaikka mopedi voi välillä hyytyäkin niin kuin meikällä. Sen verran neuvoisin vielä, ettet kirjoittaessasi odottaisi niin paljon vastauksia muilta, luettuani itsekin viestisi vasta nyt. Joku välillä vastailee, välillä ei, eikä ne vastaukset aina niin mukavia ole. Tärkeintä on, että kirjoitat, kun on kerrottavaa, kirjoittamisen ollessa aika hyvää aivojumppaakin. Tsemppiä sulle ja muillekin nimimerkkinsä rekisteröineille!


    • Kokeileppa ensin vastata jonkun toisen kirjoittamaan viestiin, jonka sisältö kiinnostaa sinua. Vastaat vain lyhyesti, tarvittaesa kysymymyksellä. Joku mainitsi jo nikin käyttöä. mikä on tärkeää. siksi, että "tuleet tutuksi".

      Tsemppiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      143
      6209
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2180
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      187
      2049
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1213
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      70
      1181
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1037
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1027
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      942
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      917
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      795
    Aihe