On tuommoinen Tecsun pikkuradio, joka käyttää kolmea AA-paristoa. Ajattelin muuntaa se toimimaan kahdella 14500 li-ion akulla. Jännitteen alentaisin step down convertterilla kuten esim:
https://www.banggood.com/MP1584EN-Ultra-small-DC-DC-Converter-Step-Down-Module-4_5V-28V-Input-3A-Output-Current-p-1320242.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN
Arveluttaa kuitenkin että mikä mahtaa olla tuommoisen convertterin tyhjäkäyntikulutus, kun se joutuisi olemaan jatkuvasi kiinni akuissa? Kaatuuko idea tuohon.
Paristojen korvaaminen litiumakuilla
11
151
Vastaukset
- Anonyymi
Näyttää olevan 100 uA, jos kytkentä on datasheetin mukainen ja komponentti tuo eikä sinnepäin oleva kopio. https://www.monolithicpower.com/en/documentview/productdocument/index/version/2/document_type/Datasheet/lang/en/sku/MP1584/document_id/204
Eikös tuo toimisi suoraan kahdella tai miksei kolmella rinnankytketyllä 14500:lla? Jännite on varmasti tarpeeksi lähellä kolmea sarjaankytkettyä AA:ta.- Anonyymi
Vaikuttaa hakkurin kulutus aika pieneltä, ja onhan itse radiokin aina valmiustilassa, kello ja ajastin toiminnassa.
Radio ei pitkään toimi 1.2V nikkeliakullakaan, että ilmeisesti li-onin 3,7V olisi vielä liian vähän. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vaikuttaa hakkurin kulutus aika pieneltä, ja onhan itse radiokin aina valmiustilassa, kello ja ajastin toiminnassa.
Radio ei pitkään toimi 1.2V nikkeliakullakaan, että ilmeisesti li-onin 3,7V olisi vielä liian vähän.On todella huonosti suunniteltu laite, jos 3:lla AA:lla ei toimi 3 V saakka, joka taas on li-ionin minimijännite. Täysi li-ion on 4,2 V.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On todella huonosti suunniteltu laite, jos 3:lla AA:lla ei toimi 3 V saakka, joka taas on li-ionin minimijännite. Täysi li-ion on 4,2 V.
Ei ole radiot enää kuten ennen, ne suhisi ja pihisi niin kauan kuin patterissa oli vähänkin henkeä. Tämä Tecsun pl-380 pätkähtää kerralla mykäksi kun jännite laskee tiettyyn rajaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole radiot enää kuten ennen, ne suhisi ja pihisi niin kauan kuin patterissa oli vähänkin henkeä. Tämä Tecsun pl-380 pätkähtää kerralla mykäksi kun jännite laskee tiettyyn rajaan.
Kannattaisiko ensin mitata se jännite, jolla sammuu. Miten kauan tuossa paristot kestävät? Minulla oli Sangeanin maailmanradio ja samoilla paristoilla mentiin koko sen ajan kun sitä käytin. Oiskohan ollut 2007-11. Ostin uutena. Ehkä ATS-404?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannattaisiko ensin mitata se jännite, jolla sammuu. Miten kauan tuossa paristot kestävät? Minulla oli Sangeanin maailmanradio ja samoilla paristoilla mentiin koko sen ajan kun sitä käytin. Oiskohan ollut 2007-11. Ostin uutena. Ehkä ATS-404?
Paristot kestävät kyllä ihan riittävän pitkään, niissä on vaan se vika että niitä pitäisi aina muistaa ostaa lisää. AA nikkeliakuilla käytettäessä 1,2 V jännitteestä johtuen käyttöaika jää aika lyhyeksi.
- Anonyymi
Kyllä voi paristot korvata liimatikuilla t. lukihäiriö
- Anonyymi
Jos tuo Tecsun on lyhytaaltovastaanotin niin suosittelisin jättämään väliin hakkuriviritelmät sen tehonlähteestä. Varsin todennäköisesti saisit radiosta kuulumaan hakkurin toimintataajuuden kerrannaisia kun tuollaisen suojaaminen ei ole ihan yksinkertainen asia. Kun hakkuri todennäköisesti ei ole kidestabiloitu niin ne vinkunat myös vaeltelevat pitkin ja poikin taajuusalueita kuormituksen ja lämpötilan mukaan.
Lineaarinen jännitteenalennin on hakkuria paljon parempi ajatus tälläisessä käyttökohteessa.- Anonyymi
Lyhyiltä aalloilta ei muutenkaan kuulu muuta kuin pörinää. Riittää kun järviradio kuuluu häiriöttömästi ;)
On hieman näkemystä vastaavasta tilanteesta kun Huawein puhelimen akku kuivui ja pitä löytää jokin korvaava ratkaisu. Tein "akun" 2.7V 10F kapasitoreista, joita tuli 6 kappaletta - ensin sarja- ja sitten rinnankytkentä. Tarvittiin vielä zener-diodi ja ledi jokaiselle kapasitorille tasaamaan latausjännitettä.
Puhelinhan saa kaikenaikaa käyttöjännitteen verkkolaitteesta ja akkua tarvitaan vain kun puhelin viedään toisaalle - tämä kapasitoriakku kestää muutaman tunnin valmiusaikaa ja muutaman minuutin puheaikaa. Mutta on "ikuinen" akku.
Olisi tietysti voinut käyttää vielä suurempiakin kapasitoreja, koska "akkua" ei tarvinnut mahduttaa kojeen sisälle.
Litium-pötköjen sarjaan ja rinnankytkentä todennäköisesti toimisi samalla periaatteella eli zener ja ledi tasaamaan pötköjen keskinäisiä jännitteitä - jos vain laittaa pötköt sarjaan taikka rinnan, käytännössä vain yksi pötkö kuormittuu ja muut eivät tee mitään. On kokeiltu.
On käytännössä yhden litium-pötkön varassa ilman battery managementtia, joka yksi pötkö menee ihan tyhjäksi ja muissa on vielä jännitettä vaikka kuinka.
Täysin tyhjentynyt 18650-pötkö on haastava palauttaa "henkiin" kun taas kapasitoreilla ei mitään ongelmaa alkaa täyttyy 0 voltista.- Anonyymi
Nyt on sitten hakkuri ja 14500 li-ion kennot käytössä radiossa. Tein piirilevyn kappaleesta tuollaisen AA-pariston kokoisen adapterin johon kiinnitin hakkurin.
Hakkuripiirin lepovirta on 0,27 mA merkkiledi poistettuna, joten ei se paljoa akkuja kuluta, vaikka onkin jatkuvasti tulilla.
https://aijaa.com/2i7w4C
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk695494Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit6153571SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit842949Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no2922788"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –961830Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a6601760Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4861441Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re241411Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti141381Meneekö Nanna Karalahden jumppafirma konkurssiin?
Loppuiko rahat Jeren pidätyksen myötä? Karita Tykkä hakee saataviaan lähes 60 000 e Että semmosta . . .183958