Raskaus Tinder treffeiltä

Anonyymi

Lyhyen tapailun ja seurustelun jälkeen naiskumppanini jo raskaana. Viisi viikkoa raskauden kesto,.Miehenä en lainkaan ollut valmistautunut tähän.,naiskumppani haluton keskeytyksen vaikka tilanne hyvin haasteellinen. Ei kihloja eikä yhdessäasumista.
Miehenä olen hyvin epätietoinen millainen vanhemmuus ja elatusvelvollisuus minuun kohdistuu ja voinko kiistää ne. Voisiko joku neuvoa?

2

500

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Alotus lienee trolli. Jos ei, niin saat syyttää tasan itseäsi. Nainen vedätti sinua sata-nolla. Maksat elareita seuraavat vajaa 20 vuotta etkä todennäköisesti tule enää näkemään tätä naista saati lastasi kuin mahdollisesti oikeudessa, jossa hänelle päätetään myöntää huoltajuus. Tsemppiä hyvin hoidit hommasi. Isyystesti kannattaa tietenkin tehdä, voihan olla että hän jauhaa skeidaa. Lisäksi voi olla, että voit vaatia raskaudenkeskeytystä oikeusteitse, siitä en tiedä.

      Anyway, ei kannata koskaan luottaa toiseen näissä asioissa.

    • Anonyymi

      No, ihan aluksi voidaan todeta että nainen voi tulla raskaaksi jos mies siementää hänet. Se on biologinen tosiasia.

      Toinen juttu on sitten elätusvelvollisuus. Sait sitä mitä halusit ja nyt sitten lapsen syntymän jälkeen maksat vähintään 140e/kk seuraavat 18 ikväuotta. Mutta voit myö maksaa kaiken kerralla. Teet sopimuksen naisen kanssa että 26880e kertakorvauksena ja siinä on kaikki. Ja sitten nimet paperiin todistajien kanssa.

      Aika on lyhymepi kuin 18 vuotta mutta alun kulmakerroin toimii korkona joka vastaa kahden vuoden elatusmaksuja. Tämä olisi kaikille osapuolille se paras vaihtoehto. Jos sitten tuore äiti päättää ostaa uuden bemarin ja muuttaa keskustaan vuokralle, se on hänen ongelmansa. Sinä olet jo vastuusi kantanut.

      Tämähän näissä YH-äideissä usein on vikana. Ne jäävät kotiin ja muuttavat kalliille asuntoalueelle lapsen kanssa kuvitellen että isä maksaa kaiken elämisen. EI!! Isä maksaa vain sen verran kuin lapsen elämästä on poissa jos isä olisi paikalla. Näin sanoo laki. Jos äiti päättää lähteä opiskelemaan tai muutaa elintasoonsa nähden liian kalliiseen asuntoon, se on huono valinta. Eikä huonoja valintoja tehdä jos isä olisi perheessä läsnä. Siksi usein käräjillä sosialitanttojen laskelmat menevät uusiksi. Haaveeksi jää se 600e/kk/lapsi ja totuus on se 140e/kk/lapsi, koska ei sitä rahaa olisi yhteisessä kodissa sen enempää lapseen käytetäväksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      164
      3583
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      53
      2040
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1098
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1034
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe