Maataloustuet ja ilmastonmuutos

Anonyymi

"Puolet Suomen maatiloista tuottaa vain viisi prosenttia maataloustuotannosta. Toinen puoli vastaa 95 prosentista. Silti kaikkia tiloja tuetaan verovaroilla. Rahaa menee hukkaan niin tuottajien, syöjien kuin ilmastonsuojelun kannalta.

Miksi poliitikot kehtaavat? Mitään ei muuteta, koska muutos vaikuttaisi äänestäjiin. Siksi hallitus jatkaa tukemista suoraan seteleillä ja verohelpotuksilla .
Maataloustuki on kolme miljardia, mikä sisältää suorien tukien lisäksi maataloustuottajien miljardin euron eläke- ja lomatuet.

Jos edes osa hukkaan menevistä maataloustuista suunnattaisiin torjumaan ilmastonmuutosta, tuloksia syntyisi saman tien. Näin ei kuitenkaan tehdä, sillä kannatuksen kasvua hakeva keskusta ei leikkaa euroakaan potentiaalisilta äänestäjiltä.

Lopputuloksena on ei mitään tai veronmaksajien taakan kasvattaminen veroja ja maksuja korottamalla. Vaihtoehtona on velan lisääminen, jolloin lasku siirretään tuleville sukupolville". -HU

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      13 miljardilla ostetaan kotimaista ruokaa joka vuosi

      Pelkästään K-ryhmä myy yli 4 miljardilla suomalaista ruokaa!

      S-ryhmä myy suomalaista ruokaa 5 miljardilla!

      Pienemmät kaupat myy loput, Lidl, tokmannit ym

      Suomalaiset haluavat kotimaista ruokaa!

    • Anonyymi

      3 prosentin osuus äänestäjistä viljelijöitä, ja puhut pelosta äänestäjiin?
      Aika tragikoomista jopa hesan hameelta.

      • Anonyymi

        eikö tupa-illoissa enää sikiä uusia argumentteja?
        tukiriippuvaisia pellervolaisia, teitä on iso joukko enemmän kuin tuo 3%


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        eikö tupa-illoissa enää sikiä uusia argumentteja?
        tukiriippuvaisia pellervolaisia, teitä on iso joukko enemmän kuin tuo 3%

        Mites ne työväentalon bingo-illat? Onko löytynyt jutunjuurta tovereiden kesken?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mites ne työväentalon bingo-illat? Onko löytynyt jutunjuurta tovereiden kesken?

        Taitaa alkaa turpa bingo jopalle työväen illoissa, kun ei oo duunia meijjeri eikä lihankäsittely, eikä lannoitetyöntekijöille, autokuskeille, jne jne.

        Täytyy ihan ihailla jopan tyhmyyttä.


    • Anonyymi

      Yhteiskunnan todella kannattaa etsiä keinoja, joilla viljelijöiltä ostetaan palveluja, kovalla rahalla, ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi.

      Kyse on todella suuresta päästövähennysmahdollisuudesta. Suopeltoja voitaisiin esimerkiksi muuttaa juolukka- tai energiapelloiksi.

      • Anonyymi

        Rahalla siitä selviää ja maailma pelastuu.


    • Anonyymi

      Yhteiskunnan todella kannattaa etsiä keinoja, joilla viljelijöiltä ostetaan palveluja, kovalla rahalla, ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      451
      6502
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      177
      3864
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      108
      2506
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1989
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      129
      1390
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1285
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      67
      1134
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1095
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      77
      1039
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      1003
    Aihe