Maataloustuet ja ilmastonmuutos

Anonyymi

"Puolet Suomen maatiloista tuottaa vain viisi prosenttia maataloustuotannosta. Toinen puoli vastaa 95 prosentista. Silti kaikkia tiloja tuetaan verovaroilla. Rahaa menee hukkaan niin tuottajien, syöjien kuin ilmastonsuojelun kannalta.

Miksi poliitikot kehtaavat? Mitään ei muuteta, koska muutos vaikuttaisi äänestäjiin. Siksi hallitus jatkaa tukemista suoraan seteleillä ja verohelpotuksilla .
Maataloustuki on kolme miljardia, mikä sisältää suorien tukien lisäksi maataloustuottajien miljardin euron eläke- ja lomatuet.

Jos edes osa hukkaan menevistä maataloustuista suunnattaisiin torjumaan ilmastonmuutosta, tuloksia syntyisi saman tien. Näin ei kuitenkaan tehdä, sillä kannatuksen kasvua hakeva keskusta ei leikkaa euroakaan potentiaalisilta äänestäjiltä.

Lopputuloksena on ei mitään tai veronmaksajien taakan kasvattaminen veroja ja maksuja korottamalla. Vaihtoehtona on velan lisääminen, jolloin lasku siirretään tuleville sukupolville". -HU

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      13 miljardilla ostetaan kotimaista ruokaa joka vuosi

      Pelkästään K-ryhmä myy yli 4 miljardilla suomalaista ruokaa!

      S-ryhmä myy suomalaista ruokaa 5 miljardilla!

      Pienemmät kaupat myy loput, Lidl, tokmannit ym

      Suomalaiset haluavat kotimaista ruokaa!

    • Anonyymi

      3 prosentin osuus äänestäjistä viljelijöitä, ja puhut pelosta äänestäjiin?
      Aika tragikoomista jopa hesan hameelta.

      • Anonyymi

        eikö tupa-illoissa enää sikiä uusia argumentteja?
        tukiriippuvaisia pellervolaisia, teitä on iso joukko enemmän kuin tuo 3%


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        eikö tupa-illoissa enää sikiä uusia argumentteja?
        tukiriippuvaisia pellervolaisia, teitä on iso joukko enemmän kuin tuo 3%

        Mites ne työväentalon bingo-illat? Onko löytynyt jutunjuurta tovereiden kesken?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mites ne työväentalon bingo-illat? Onko löytynyt jutunjuurta tovereiden kesken?

        Taitaa alkaa turpa bingo jopalle työväen illoissa, kun ei oo duunia meijjeri eikä lihankäsittely, eikä lannoitetyöntekijöille, autokuskeille, jne jne.

        Täytyy ihan ihailla jopan tyhmyyttä.


    • Anonyymi

      Yhteiskunnan todella kannattaa etsiä keinoja, joilla viljelijöiltä ostetaan palveluja, kovalla rahalla, ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi.

      Kyse on todella suuresta päästövähennysmahdollisuudesta. Suopeltoja voitaisiin esimerkiksi muuttaa juolukka- tai energiapelloiksi.

      • Anonyymi

        Rahalla siitä selviää ja maailma pelastuu.


    • Anonyymi

      Yhteiskunnan todella kannattaa etsiä keinoja, joilla viljelijöiltä ostetaan palveluja, kovalla rahalla, ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      281
      10361
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      245
      6016
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      173
      5444
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      110
      5102
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      19
      3335
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      9
      2724
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      214
      2642
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      20
      2489
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2334
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      382
      2237
    Aihe