Maataloustuet ja ilmastonmuutos

Anonyymi

"Puolet Suomen maatiloista tuottaa vain viisi prosenttia maataloustuotannosta. Toinen puoli vastaa 95 prosentista. Silti kaikkia tiloja tuetaan verovaroilla. Rahaa menee hukkaan niin tuottajien, syöjien kuin ilmastonsuojelun kannalta.

Miksi poliitikot kehtaavat? Mitään ei muuteta, koska muutos vaikuttaisi äänestäjiin. Siksi hallitus jatkaa tukemista suoraan seteleillä ja verohelpotuksilla .
Maataloustuki on kolme miljardia, mikä sisältää suorien tukien lisäksi maataloustuottajien miljardin euron eläke- ja lomatuet.

Jos edes osa hukkaan menevistä maataloustuista suunnattaisiin torjumaan ilmastonmuutosta, tuloksia syntyisi saman tien. Näin ei kuitenkaan tehdä, sillä kannatuksen kasvua hakeva keskusta ei leikkaa euroakaan potentiaalisilta äänestäjiltä.

Lopputuloksena on ei mitään tai veronmaksajien taakan kasvattaminen veroja ja maksuja korottamalla. Vaihtoehtona on velan lisääminen, jolloin lasku siirretään tuleville sukupolville". -HU

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      13 miljardilla ostetaan kotimaista ruokaa joka vuosi

      Pelkästään K-ryhmä myy yli 4 miljardilla suomalaista ruokaa!

      S-ryhmä myy suomalaista ruokaa 5 miljardilla!

      Pienemmät kaupat myy loput, Lidl, tokmannit ym

      Suomalaiset haluavat kotimaista ruokaa!

    • Anonyymi

      3 prosentin osuus äänestäjistä viljelijöitä, ja puhut pelosta äänestäjiin?
      Aika tragikoomista jopa hesan hameelta.

      • Anonyymi

        eikö tupa-illoissa enää sikiä uusia argumentteja?
        tukiriippuvaisia pellervolaisia, teitä on iso joukko enemmän kuin tuo 3%


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        eikö tupa-illoissa enää sikiä uusia argumentteja?
        tukiriippuvaisia pellervolaisia, teitä on iso joukko enemmän kuin tuo 3%

        Mites ne työväentalon bingo-illat? Onko löytynyt jutunjuurta tovereiden kesken?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mites ne työväentalon bingo-illat? Onko löytynyt jutunjuurta tovereiden kesken?

        Taitaa alkaa turpa bingo jopalle työväen illoissa, kun ei oo duunia meijjeri eikä lihankäsittely, eikä lannoitetyöntekijöille, autokuskeille, jne jne.

        Täytyy ihan ihailla jopan tyhmyyttä.


    • Anonyymi

      Yhteiskunnan todella kannattaa etsiä keinoja, joilla viljelijöiltä ostetaan palveluja, kovalla rahalla, ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi.

      Kyse on todella suuresta päästövähennysmahdollisuudesta. Suopeltoja voitaisiin esimerkiksi muuttaa juolukka- tai energiapelloiksi.

      • Anonyymi

        Rahalla siitä selviää ja maailma pelastuu.


    • Anonyymi

      Yhteiskunnan todella kannattaa etsiä keinoja, joilla viljelijöiltä ostetaan palveluja, kovalla rahalla, ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      34
      5197
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      284
      5050
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      60
      4483
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      69
      2435
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      46
      1868
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      28
      1814
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      21
      1774
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      79
      1723
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      15
      1631
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1486
    Aihe