Kansalaiset,kylän miehet.Mitä ajattelette hybridi areenasta.Onko käyttöä,riittääkö yleisöä.?
Hybridi areena
Anonyymi
1354340
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 135
Vanhimmat
Eiköhän tuollainen pitäisi rakentaa yksityisillä rahoilla ja verorahat käytetään lakisääteisiin menoihin. Kaupunki ei ole liikelaitos, sijoittajia varmasti riittää jos kyseessä on bisnes. Ellei se sitä ole, niin kaupunkikin pysyköön erossa siitä.
Kurjuudelle on laitettu jo ihan tarpeeksi rahaa.. nyt jotain mikä nostaa kokkolaa ...
Toivotaan että toteutuu.Joskus.
Ei mitään hybridihalleja tarvi verorahoilla rakentaa. Jos joku uskoo tuon kannattavan niin rakentakoon ite.
Kaikki riippuu siitä miten roikkuu
https://alastonsuomi.com/index.php
Voi toteutua vain suuremmalla västöpohjalla, noin 100km kokkolasta, kaikki mukaan.
Kieltämättä väkipohja on pieni Kokkolan ympäristössä ja osa raamattuporukkaa joita ei konsertit ja urheilu kiinnosta.
Voihan sielä pitää jeesuskokouksiakin?
totta mooses
Verovarat lakisääteisiin menoihin. Kaikki muu potkupalloilu,kulttuuri ja hömppä pitää rahoittaa yksityisin varoin. Sijoittajista ei liene pulaa,niin tärkeinä näitä ihmisten arkielämään kuulumattomia asioita tuntuu pidettävän.
Saatais nyt edes soite kuntoon.
Juuri näin. Ekana terveys. Sitte vasta konjakit ja sikarit
Moottoriurheilulle stadion ehdottomasti, kyllä tuo rahaa Kokkolaan.
Joo, Kemora on hyvä esimerkki siitä.
Miten moottoriurheilu tuo minulle rahaa? Potkupalloilu ja jääkiekko eivät ainakaan ole tuoneet.
Kaikki maksaa ja taitaa kaupunki jäädä maksumieheksi tässäkin.Kun seurat eivät selviydy salivuokrista.
Jos Kemora olis tehty niinkuin alunperin suunniteltiin sokojalle... koķkola olis maan kuulu kaupunki...
EI RIITÄ PERSEET KOKKOLASSA. VÄKIPOHJA LIIAN PIENI. MERELTÄPÄIN KUN EI TULE ASIAKKAITA. ESIM. SEINÄJOELLA ON YMPÄRI KAUPUNGIN. MAASEUTUA JA POPULAA. JA JOS TÄMÄ ON HYVÄ IDEA NIIN BUSINESS HENKILÖT RAHOITTAA AREENAN. HINTAHAITARI KUN PAKKAA AINA LÄHTEE LAPASESTA.
Kaupungin hoteisiin kaatuu koko hanke .Tampere on Tampere ja Kokkola on pieni maalauskaupunki jonka ympäristössä asuu vähän ihmisiä sekä ahdasmielisiä uskovaisia .
Mietin uskaltaako tänne järjestää suuria tapahtumia pienen asukasmäärän takia? Kuka ottaa riskin?
Kokkolan jo melkein konkurssissa olevat palloiluseurat eivät tarvitse yhtään parempia olosuhteita kun täällä jo on. Lentopallo loppuu kaupungista parin vuoden sisällä kokonaan. Jalkapallo ehkä tippuu liigasta jo nyt. Kuka tuota areenaa tarvii. Täytyy muistaa että myös kaupunki on korviaan myöten nesteessä ollut jo kauan. Kiitos kuuluu vähemmistökielen väelle.
Älä muuta sano .Niin totta .
Jalkapalloihmiset tietysti vaativat hybridiareenaa ja tietysti veronmaksajien maksettavaksi. Varsinkin tämän päivän pelin jälkeen on helppoa sitä esittää veronmaksajille, eikö totta?
Jalkapallo,jääkiekko,lentopalloseurat ym. ovat yksityistä bisnestä. Miksi niihin pitäisi sijoittaa penniäkään verovaroja? Ne päättäjät joille nämä mestis ym. liiga-asiat ovat tärkeitä,voisivat panna niihin rahaa omasta pussistaan.Ei yhteisestä kassasta,ei ainakaan minun maksamia verorahoja. Rahat välttämättömiin menoihin,jos jää ylimääräistä,niin säästöön. Jokainen maksakoon harrastuksensa itse,niin minäkin olen tehnyt.
En tiedä ovatko ne Kokkolassa bisnestä, mutta jos eivät ole niin eivät tule koskaan menestymään. Miettikääpä nyt esim. Vaasaa, jalkapallo sukeltaa ykköseen, jääkiekko on viimeisenä ja putoaisi varmaan, mutta kun liigajoukkueet ovat turvassa. Unohtakaa hybridiareenanan touhotuksessanne veronmaksajien rahat. Vuokrataan tontti 50v, vuokra-ajalla ja nimellisvuokralla ja siinä kaikki.
Ei missään nimessä senttiäkään mihinkään hybridiareenaan julkisia varoja!
Täysin älytön suunnitelma näin pieneen kaupunkiin.Eihän täällä ole edes majoitusta riittävästi.Väestö on lahkolaisia ja rantaruottalaisia,ei niitä mitkään tapahtumat kiinnosta.Loppupeleissä kaikki maksut ja ylläpitokustannukset kaatuvat kaupungin kassaan.
Suunnittelijoille työtä
Just.Urheilutalon suunnitteluu lienee mennyt jo milli jos riittääkään.
Raamatun tuhlaajapojalle ei aina tarvitse teurastaa vasikkaa – valtion taloudessakaan.
Täysin sietämätön ratkaisu! Hoitaisivat ennemmin taloutta kuntoon, koulut ja sairaanhoidot ja omaishoitajien asiat kuntoon. Tiikeri-kuumeessa Campus halli rakennettiin, aivan tarpeeton ja vuokrattiin isot tilat pr-toimintaan tai mihin viihtymiseen Torikadulta, aivan järkyttävää touhua! Maksaisivat omasta pussista, kuten entiset oikeat MIEHET Kokkolassa tekivät!
Selviytyvätkö veloista.?
Tiikererit kylläkin pelaa Hollihaan koululla. Kampushalli on Nibacosin kotihalli. Eikä kaupunki osallistunut kampushallin rakentamiseen vaan vetäytyivät rahoituksesta.
Kenties siipeiseen voisi... tai laajemminkin siis toteuttaa islamistien lepokodin johon feikkipakolaisen on helppo tulla vetään henkeä raskaan työviikon jälkeen. SPR voisi lähettää pulskia tätejä auttamaan esim. leipomisessa - näin kulttuurikosketus rikastaisi nälkää, vilua ja vainoa potevia lapsukaisia.
nämä jalkapallo areenat ja jäähallit palvelee vain pientä joukkoa ,"etuoikeutettuja" ei tavallinen veronmaksaja hyödy mitään ,saa vain maksaa lystin. jokainen voi omilla rahoilla harrastaa mitä haluaa , kalastus ,jääkiekko,jalkapallo,hiihto, akility,biljarti yms. mutta ei niihin verorahoja tarvitse käyttää.
Kokkolan tämän päivän tason palloilu ei tarvitse areenoita. Tämä tiikeri aika oli taas hyvä esimerkki kaikesta. Vähän aikaa jotain ja seura nurin. Nyt on kaveri mestaruusliigasta pyörittämässä seuraa. Surkuhupaisaa. Hermeksen mestis saldo on noin seitsemännumeroisen luvun tappiollinen. Taas joku menettää omaisuutensa palloilun takia. Maailma on tyhmien ihmisten.
Seura on tällä hetkellä sijalla 5.Liigassa.
Ei todellakaan nurin.
Mitä paskaa täällä taas jauhetaan.
Talous ei liene vaaterissa.Kaupungilla kuiskitaan.
Ilmeisesti Kokkolan päättäjillä on hirveä himo hävittää äkkiä Korpelalta saatu korvaus. Pudotetaan veroäyriä, rakennetaan Hybridiareena, ammutaan alueen ainoana kaupunkina kymmeniä tuhansia taivaalle jne. Nyt vain kaupunkilaisille kilpailu kuka keksii parhaimman kulutuskohteen.
Kyllä kaupungintalolta löytyy ideanikkareita.Tämä koko hybridi areena vouhotus on täyttä k u s e t u s t a.
Talousarvioesityksen mukaan kaupunki ottaa uutta lainaa 53,2 miljoonan verran, josta 37,8 miljoonaa euroa käytetään vanhojen lainojen lyhennyksiin.Sitten suunnitellaan Hybridi Areenaa jonka kustannukset ovat varmasti 70 miljonaa jos edes riittääkään.
No tuskin sille käyttöä on..... no tietenki pride juhlia sielä järjestellään.. sitähän näköjään kaupunginhallitus haluaa... kunnon paikka nahkahousuporuukalle..
Onhan täällä varaa korottaa vaikka mitä veroja ja maksuja ja keksiä uusia. Hulevesimaksukin on vielä ainoastaan 25€/vuosi.
Kaupungin budjettia kun katsoo,ja ennustaja ei tarvitse olla.Tähän hankkeeseen ei ole varaa .
Tuskin toteutuu.Kaatuu koko hanke viimeistään rahoituksesta neuvoteltaessa .
Ei toteudu .Ei ole rahaa eikä käyttäjiä jotka maksaisivat ,että raha riittäisi edes vesilaskuun .
Koopeeveen pelisä 450 katsojaa .Ei areenoita tarvita tähän kylään .
Kaatuu koko p a s k a kaupungin hoidettavaksi.Ei ole enää tulevaisuudessa isoja tapahtumia,messutkin kuihtuu Suomessa .Porukoita ei vain kiinnosta ,uusi sukupolvi harrastaa ihan muita juttuja .
Ja Kokkolan mestaruusliiga lentopallo on nyt loppusuoralla. Ei näe kevättä.
Ja muut seurat seuraavat perässö.Ei ole kadehdittava taloustilanne kellään .Ei näillä ole varaa maksaa käytöstä.Ja yhteensovittaminen muiden käyttäjien kanssa lienee mahdotonta .
Vanhan kertaaminen ei ole edistystä.
Laittakaa uusi aloitus, niin tulen ottamaan osaa.
Minä vuonna Nurmi voitti tais olla joskus viime vuosituhannella kun oli maalivahtina.
Siellä kun vaan järjestetään mielenkiintoisia tapahtumia, kuten konsertteja niin kokkola on aina tupaten täynnä muualta tulleita, kuten on todettu ja niin on muuallakin.
Eipä ne isot järjestäjät tule Kokkolaan,syy ei tule väkeä riittävästi .
Saatanan "hybridit", joita on kaupunki täynnä, kunhan osataan ottaa ne käyttöön. Kuten laskettelurinne KUKKULA, jota kehitetään esityksestäni, Tervalampi, Ykspihlajan Potti, Kaustarin Kokkojärvi, Kahakkasilta ym. Kuinka moni on kiinnostunut uudesta potkupallokentästä, kun niitä on Kokkolassa joi noin 100. Entä joku uusi kiekkokaukalo, kun nykyisetkin ovat vajaakäytössä. Ja mitä saa..nan teatteria, konsertteja, oopperoita ym passkaa, kun ne nykyisetkin ovat aina tyhjillään ( kirkot ja kirjastot) jne, hah hah haaa!!!...
Ressulta oli täyttä asiaa, piste keskustelulle. Miksi se piti nostaa esille.
Muuttotappiokaupunkina emme tarvitse,tuhansille tarkoitettua areenaa saatikka hotellia. Käyttöä niille ei ole eikä tule olemaan.
Tuskin toteutuu .Ei ole rahaa .Käyttöä ei tuollaiselle areenalle ole.Urheiluseurat ovat konkurssissa ennen vappua .Keskuskenttä on koopeeveen pyhättö
Ei kai sellaista puuhasteltaisi jos käyttöä ei olisi. Onhan Kokkola kasvanut tässä muutaman vuosikymmenen saatossa, joten tarvetta ja käyttöä varmasti löytyy.
Sitten on helpompi saada artisteja tänne esiintymään kun on kunnon puitteetkin.
Jäähallistakin kiisteltiin aikanaan pitkään, ja sitten se vihdoinkin tuli.
Uimahallistakin tapeltiin pitkään, ja se kuplahalli taisi olla käytössä reilusti yli 'viimeisen käyttöpäivän', ja sitten saatiin kunnon uimahalli.
Eiköhän tähän väliin nyt sopisi nyt kunnon areenakin.
Kokkola kyllä kasvaa ja kehittyy, hitaasti mutta varmasti.
Onko samat päättäjät areena hankkeessa,jotka sörssivät Kokkotyösäätiön konkurssiin.Tämä areena hanke ei kyllä toteudu,ei tällä vuosisadalla.E urheilu tarvitsee vain pienet tilat,se on tulevaisuutta .
EI TODELLAKAAN MITÄÄN AREENAA. KÄPYKYLÄ KOKKOLA ON JA PYSYY.
Riittää yleisöä koska muuallakin vastaavat areenat vetävät väkeä. Se tuo kaupunkiin rahaa. Meidän ei kannata jäädä tässä asiassa takapajulaksi. Pessimistiset huutelijat jotaisi muuttaa syrjemmälle möllöttämään, missä ei koskaan tapahdu mitään.
Maksut+kaatuvat+kaupungin+ylläpitämäksi+.Ei++näillä+köyhillä+seuroilla+ole+maksuvalmiutta+.Kokkola+on+liian+sivussa+isoja+tapahtumia+ajatellen+.Tällä+on+niin+vähän+asukkaita+150km+säteellä+.Ja+uskovaisia+70%+.
EI arenaa!!!!!!!!!!
Pietarsaaressa tapahtuu .Kokkolassa ei hybridi Areena tule toteutumaan.Seurat on konkurssissa koronan jälkeen ja turvavälit ovat erakoituneet kokkolalaiset.Lisäksi kaupungin velka on mittava .
Täysin turha hanke .Näillä lakeuksilla ei tarvetta ,eikä rahaa .
Lisää velkaa. Tämäkin hanke osoittaa, että kaupungin päätöksenteko on samalla tasolla kuin näiden paikkakunnan konkassa olevien palloiluseurojenkin hallinto.
Ei ole varaa .Rahat menee nyt lumenauraukseen .
Vaasassa areena seisoo tyhjänpanttina.Siellä suunnitellaan jo uutta .Vaasan kaupunki tilaa YIT:ltä rakennuskompleksiin musiikki- ja kongressitalon.Valmistelu on kiihtynyt julkisen musiikki- ja kongressikeskuksen osalta. Sen suunnittelua on edistetty ja nyt valmistellaan aloittamispäätöstä, .
Kyllä haisee koko projekti .Pitäiskö jo nyt ihan oikeasti putsata pöytä ja ansaita luottamus. Olisi varmaan jälleen kerran selvittää ja ulos kirjoittaa puoluesidonnaisuudet , sitten kenkää ja uudet virkeät voimat kehiin .
Nämä ovat poliittisia valintoja, kunnissa ja valtiolla vieläkin voimassa. Otetaan sopiva, ei pätevä. Mutta eihän mikään tutkinto ihmistä välttämättä viisaaksi tee.
Mitään päätöksiä ei ole tehty .
Amatöörit puikoissa,niin tämä on tulos. Kun hallitus ja mämmi on sama asia.
Mikkeliin on rakentunut moderni jätevedenpuhdistamo, joka tuli kalliimmaksi kuin oli arvioitu. Alun perin 45 miljoonan arvoiseksi investoinniksi budjetoitu jätevedenpuhdistamo maksaa ainakin 75 miljoonaa euroa.
Kyllähän tämä kylä areenan tarvii eli siitä niinkö lähetään. Veroja osataan haaskata muutenkin eikä tuu mitään valmista. Toivottavasti osataan tehdä hybridi Areena eikä pelkkä jalkapallostadion.
Kaikkiin mitä tapahtu virkamiehenkoneistossa sisällä on Kokkolan asukaille oikeus tietä. He ovat meidän palkkalistalle.
Mutta Kokkolassa on jo vanha perinne salailuun .
Ilmiö täyttää rakenteellisen korruption tunnusmerkit, jos ja kun näyttää siltä, että korkeimpiin virkoihin pääsyn edellytys on epäkohtien silottelu ja konsulttiasenteen omaksuminen .
On hyvä.
Täyttä verovarojen väärinkäyttöä.Palkataan toimari ja rahoitus ym suunnitelmat ovat täysin auki.Ja tuskin toteutuu.Sen verran on kuralla kaupungin talous.Jos veroja nostetaan ,muutamme pois .
Ei tarvita.Ullavalla on Vionojasali,Lohtajalla monitoimihalli ja Sokojalla kylätalo.Ne riittävät mainiosti .
Hybridi Areenalle olisi rakennettava myös konsertti ja oopperasali .
Tämä on torpattava.Virkamiesten utopistisia suunnitelmia.Tampere kyllä,köyhä Kokkola Ei .
Hybridi areenan voi unohtaa .Kokkola on sivussa .Lentopallohalli ja kaksi tenniskenttää muuta ei tarvita .Ja lentopallo hallissa voi myös kaupunkimme orkesteri soittaa ja konsertoida .
Nyt on uudet päättäjät.Tämä hanke ei toteudu.Kokkolaan ei rahaa tule ja väkipohja on liian pieni .
Täysin turha edes suunnitella .
On tämä merkillistä jahkailua ja typerää väittelyä. Kokkolan tärkein tavoite pitää olla Suntin - tulevan Kokkojoen puhdistaminen. Se onnistuu vain tekemäni suunnitelman ansiosta:
Tekojärvi Kaustarin rämeikköön. Kokkojärven valmistumisen jälkeen voimme alkaa suunnitella "hybridejä", hah hah haaa!!!...
Kyllä.Suntin kunnostukseen Hybridi Areena rahat.
Ei mitään tarvi rakentaa.. verot alas ..sillä kokkola nousee
Nokia veti palloiluhallihankkeensa jäihin, samaa esitetään Porissa
Nokian kaupungin päätös pohjautuu maailmantilanteeseen, joka voi johtaa rakennuskustannusten nopeaan nousuun.
Hah, ei muuta kuin kaivamaan Kokkojärveä Kaustarin rämeikköön. Siinä olisi tosi "hybridiä" seuraavaksi 400 vuodeksi. Tuolla kaivoon heitettävällä 50:llä ( 30) miljoonalla saisimme Kokkolaan 500 tekojärveä, 10 toria, 5 tarpeetonta potkupallokenttää kaikkien nykyisten 40:n lisäksi, Potti ruopatuksi; sekä yksi "ulkoilma-ilmakivääri- ilmapistooli-ilma-aserata" Kukkulan parkkialueen taakse. Ja "kaupan päälle" suunnittelemani hyppyrimäki K30 Kukkulan pohjoisrinteeseen, hah hah haaa!!!...
Kustannukset+ovat+nousseet+40%+jo+ennen+kuin+kuokka+isketään+maahan.Mikä+on+loppu+summa+Kokkolan+päättäjät?
Rakennus materiaalien hinnat nousee kohisten.Ja on sota .Ei ole oikea aika suunnitella rakentamista .Jäihin koko hanke.Palataan asiaan 2039.
Venäjän hyökkäyssota heikentää rakennusmateriaalien saatavuutta ja nostaa hintoja. Rakennusyhtiöt harkitsevat nyt tarkkaan uusien kohteiden aloituksia. Samaan aikaan osa kiinteistösijoittajista hylkii Suomea Venäjä-riskin takia.
Nyt kannattaa myydä, kun vielä saa jotain.
Hanke nyt jäihin .
eli sen jään voi laittaa , muttei kattoa ?
no sillonhan se vesiesteen kuopa menee jäähän talvella
- saahan sitä käyttä järkeäkin !
Tuota ei ole mahdollista rakentaa pienellä budjetilla.Ei sillä summalla saa kuin maapohja työt.Ottaako kaupunki lisää velkaa kun kustannukset karkaa?
Rakennuskustannukset+nousevat+20%+lisää+.
Huom onko kukaan tietoinen peittääkö uimahalli/jäähalli/urheilutalo edellämainitujen laitosten tulot eli peittö kulut
Jos ovat tuottoisia tai edes tasan menojen suhteen niin hypriidi halli mukaan lukien niin taitaa olla aika riski pistesijaa
Ja ottakaa todella huomioon seurojen maksuvalmius joka taitaa olla aika huono ja ei niitä konsertteja/messuja joka viikonlopulle riitä ja ottakaa huomioon asukaspohja
Esim.Tampere S.joki ympärillä väkeä ihan eritavall
Mutta veroja voi nostaa ja muualtakin säästää vaikka siivoojat puolitetaan ja ottakaa selvää kokkolalaisen korruptio kuka voitele parhaiten saa hyviä urakoit esimerkkinä Kokkolan Vesi nyt siellä tutkitaan miksi ei kysytä entisiltä ja nykyisiltä työntekijöiltä. Minkälainen meininki siellä oli nyt jossai komiteassa jotka ei-tiedemies asiasta mitään niin tekee päätöksi
Eli ei korppi korpin silmää
Tiikerit hävisi .
Apinakin oppii urheilemaan
- toistaa vaan tarpeeksi samaa asiaa
urheilu täysin yliarvostettua
- aina ollut ja tulee olemaan
Kokkola ei ole yrittäjä ystävällinen.Tänne ei i nvestoida .
Koronavirustartuntojen määrä ja sairaalahoidon tarve jatkuvat erittäin korkeana Soiten alueella.
S a a t a n a saisivat edes kadut kuntoon tässä periferiassa .
Lama alkaa.Talouskasvu pysähtyy.Nyt ei pysty rakentamaan.Katsotaan uudelleen vuonna 2030 .
Teräs loppuu Helsingin seudun työmailta – ”Ei tällaista ole ikinä nähty missään”
Edessä voi olla hankkeiden viivästymisiä ja rakennusalan konkursseja.
Kustannukset nousevat kohisten.Budjetit menevät uusiksi.Tämä on faktaa jonka jokainen veronmaksaja ymmärtää.
Ainakin kustannukset karkaavat .
Päättäjillä on tiukka paikka.Siirtävät varmasti hanketta.Rahaa ei ole ja nyt on huono aika rakentaa.Tuo 50 milj. Ei riitä alkuunkaan .
Ei käyttöä.Tampere on kaupunki,Kokkola lähinnä kylä .
Täysi turhake.Virkamiesten päiväuni .
Ja erittäin kallis,toivottavasti tuo uni toteudu ja aiheuta lisää leikkauksia peruspalveluihin.
Eihän virkamiehillä mitään vastuuta ole.Vero ja lainarahoilla on mukava leikkiä .
Tuntipalkalla kun leikkii,niin kannattaa olla mahdollisimman tehoton.Mitä kauemmin kestää sen enemmän saa palkkaa.
Ei ainuttakaan paikallista maansiirtoyritystä.Kuorma autotkin vieraspaikkakunnalta .
Ei huolta. Veikkaus suurin rahoittaja.
Myös hevos esterata on saatava areenaan .Siellä on jo maakasoja valmiina .
täälläpä onkin tällainen hyvin I - eli , iloinen veronmaksu periaate .
- tarkoittaa tietenkin sitä että omat tarpeet suljetaan pois , ja keskitämme kaiken kaupungin naamojen aivoituksiin
- hommaan kuuluu se että vapaa - ajalla kuljemme naama tyytyväisessä , irrveessä
- tässä ei ole mitään ihmeellistä
10000 euroa päivässä pelkkiin korkoihin. Siihen vielä henkilökunnan palkat ja lämmityskulut päälle. Hyvä liikeidea kun ei tuota voittoa, niin ei mene veroja.
Eiköhän tuolla jo yksi yrittäjä yrittänyt jokunen vuosi jalkapallon eteen tehdä jotakin. Itse kaupunki laittoi heti kapuloita rattaisiin, ja teki kaikkensa ettei jatkuvuutta ollut.
Jalkapallo ei enää kokkolassa kiinnosta kuin 300 hlö katsomossa .Pelkää puuhastelua koko koopeeveen touhu .
SM-liigajoukkue Sportin taustayhtiöllä on maksamatonta velkaa Vaasan jäähallia hallinnoivalle kuntayhtymälle yhteensä 556 450,14 euroa
Valtava kuoppa
Välttämätön hanke Kokkolan kannalta, että saadaan kaupunki konkurssiin.
Kokkola on kusessa .
Kaupungin kassa on tyhjä .
Nyt veroja nostetaan, olispa päättäjät yhtä fixuja kuin tänne kirjoittavat ihmiset. Tällä hetkellä näyttää, ettei tuohon olisi ollut varaa ryhtyä koska muualta joudutaan säästämään ja veroja nostamaan.
Veikkaus suurin rahoittaja.
Kenellä politikolla on hyvät suhteet veikkaukseen Kokkolassa ? Silti se on väärin että ne rahoittaa merkittävästi.
Areenan rakentamista puoltaneet kannattivat isompia veronkorotuksia.Kannattaa miettiä äänestyskopissa ketä äänestää.
Haluamme korkeamman verotuksen tänne Kokkolaan.
Yllätys. Budjetti paukkuu, eikäuutta toimitusjohtajaa saada mistään.
Kannattaa katsoa mallia Perhosta. Siellä suuruudenhulluudesta alettiin kuolevaan pitäjään temppeliä rakentamaan ja kuinkas kävikään. Paikalliset päättäjät viisaudessaan valitsivat jo valmiiksi kaatumaisillaan olevan ja yrityssaneerauksessa olevan rakentajan. Nyt työmaa seisoo ja miljoonien lisäkustannukset odottavat Perholaisia mikäli hanketta jatketaan. Joka kuuseen kurkottaa se katajaan kapsahtaa, tiesi jo vanha kansa.
Onko jossain laskelma, millä tämä maksaa itsensä takaisin, vai mennäänkö taas 'kyllä tää joskus kannattaa' -strategialla?
Mutta hei, yksi säästökohde olisi vielä jäljellä: suojellun rakennusosan purku. Kun kaikki muu on jo päätetty, pitäisikö edes tämä kortti katsoa ennen kuin veroja taas nostetaan?
Veroja nostamalla ei tarvi miettiä kunnostamisen hintaa.