Ennen kylppäreissä näki enemmänkin muovimattoja seinissä, mutta viimeisten 30 vuoden aikana niitä ei ole juuri seiniin laitettu.
On kuitenkin joitain valmistajia (Tarkett esim.), jotka myyvät muovimattoja myös seiniin. Olen kyllästynyt pesemään jatkuvasti kaakelien saumoista punertavia kalkkijäämiä, joten haluaisin laittaa muovimaton seinään, mutta voiko sen vain liimata kaakelien päälle?
Asunnon entiset omistajat ovat kaakeloineet kylppärin myyntiä varten reilu vuosi sitten ja kaakeliseinä on tosi railakkaan vihreä. En jaksaisi alkaa poistaa kaakeleita.
Muovimatto kylppärin seinään kaakelien päälle?
9
203
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikki kehittyy.
- Anonyymi
Hanki suihkukaappi. Se on hyvä ratkaisu tuohon.
- Anonyymi
Onko kukaan laittanut muovimattoa seinäkaakelin päälle? Liimallako? Kiitos. :)
- Anonyymi
Toivottavasti ei!
Ensinnäkin, se punainen laattasaumoissa einole kalkkia, vaan pintahometta. Opettele pitämään kylppärin ovea auki, ilmanvaihto kun ei kertomasinmukaan muuten toimi.
Muovimattoa ei voi asentaa kaakeleiden päälle, koska silloin syntyy kaksinkertainen kosteuseristys. Eli kylppäri pitää ensin purkaa. Muovimaton asennus on muutenkin ammattilaisten hommaa, saumat pitää hitsata kiinni ja muutenkin tietää mitä tekee. Ammattilaisen asentamanakin sen kestoikä on nykyaikaista laatoitettua kylpyhuonetta lyhyempi ja asennus kalliimpaa kuin laatoitetun tekeminen. Lisäksi muovimattoisella kylpyhuoneella olevaa asuntoa ei kukaan osta vähentämättä kauppahinnasta kylppärirempan hintaa.
Eli tehosta ilmanvaihtoa ja maalaa halutessasi ne laatat kaakelimaalilla toisen värisiksi.- Anonyymi
Ensinnäkin, bakteerit eivät ole hometta...
Anonyymi kirjoitti:
Ensinnäkin, bakteerit eivät ole hometta...
Mikrobi kuin mikrobi, liiallisestahan kosteudesta niitä kehittyy.
Oliko neuvossani mielestäsi muuten jotain väärää?
- Anonyymi
Hei Välittäjä_LKV, se punertavanruskehtava on todellakin kalkkikertymää, joka lähtee pois hyvin pesemällä, mutta asuinalueemme vesi on sen verran kalkkipitoista, että aika usein saa pestä kaakeleita ja niiden saumoja. Yhteinäinen muovimatto olisi helpompi pitää puhtaana. Kotimme ei ole montaa vuotta vanha ja ilmanvaihtojärjestelmä todellakin toimii - ei ole kyse homeesta.
Kiitos kuitenkin vastauksestasi muilta osin. ap
Joku ehdotti suihkukaappia. Se olisi muuten ihan hyvä idea, mutta se ei peitä noita karmean näköisiä laattoja. - Anonyymi
Jäi vielä kertomatta LKV:lle, että alueemme vedessä on myös ruostetta. Jos laitan vettä valkoiseen kuppiin, ja kaadan veden pois muutaman päivän kuluttua, niin kuppiin on jäänyt himmeä punertava raita.
Olen kova siivoamaan kotiani, joten hometta, edes sitä punahometta ei meidän kylppäristä löydy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1905120- 181822
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631636Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271527Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s101527Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit521197Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961094Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249307980- 196945
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7860