Muovimatto kylppärin seinään kaakelien päälle?

Anonyymi

Ennen kylppäreissä näki enemmänkin muovimattoja seinissä, mutta viimeisten 30 vuoden aikana niitä ei ole juuri seiniin laitettu.

On kuitenkin joitain valmistajia (Tarkett esim.), jotka myyvät muovimattoja myös seiniin. Olen kyllästynyt pesemään jatkuvasti kaakelien saumoista punertavia kalkkijäämiä, joten haluaisin laittaa muovimaton seinään, mutta voiko sen vain liimata kaakelien päälle?

Asunnon entiset omistajat ovat kaakeloineet kylppärin myyntiä varten reilu vuosi sitten ja kaakeliseinä on tosi railakkaan vihreä. En jaksaisi alkaa poistaa kaakeleita.

9

310

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikki kehittyy.

    • Anonyymi

      Hanki suihkukaappi. Se on hyvä ratkaisu tuohon.

    • Anonyymi

      Onko kukaan laittanut muovimattoa seinäkaakelin päälle? Liimallako? Kiitos. :)

      • Anonyymi

        Toivottavasti ei!


    • Ensinnäkin, se punainen laattasaumoissa einole kalkkia, vaan pintahometta. Opettele pitämään kylppärin ovea auki, ilmanvaihto kun ei kertomasinmukaan muuten toimi.

      Muovimattoa ei voi asentaa kaakeleiden päälle, koska silloin syntyy kaksinkertainen kosteuseristys. Eli kylppäri pitää ensin purkaa. Muovimaton asennus on muutenkin ammattilaisten hommaa, saumat pitää hitsata kiinni ja muutenkin tietää mitä tekee. Ammattilaisen asentamanakin sen kestoikä on nykyaikaista laatoitettua kylpyhuonetta lyhyempi ja asennus kalliimpaa kuin laatoitetun tekeminen. Lisäksi muovimattoisella kylpyhuoneella olevaa asuntoa ei kukaan osta vähentämättä kauppahinnasta kylppärirempan hintaa.

      Eli tehosta ilmanvaihtoa ja maalaa halutessasi ne laatat kaakelimaalilla toisen värisiksi.

      • Anonyymi

        Ensinnäkin, bakteerit eivät ole hometta...


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ensinnäkin, bakteerit eivät ole hometta...

        Mikrobi kuin mikrobi, liiallisestahan kosteudesta niitä kehittyy.

        Oliko neuvossani mielestäsi muuten jotain väärää?


    • Anonyymi

      Hei Välittäjä_LKV, se punertavanruskehtava on todellakin kalkkikertymää, joka lähtee pois hyvin pesemällä, mutta asuinalueemme vesi on sen verran kalkkipitoista, että aika usein saa pestä kaakeleita ja niiden saumoja. Yhteinäinen muovimatto olisi helpompi pitää puhtaana. Kotimme ei ole montaa vuotta vanha ja ilmanvaihtojärjestelmä todellakin toimii - ei ole kyse homeesta.

      Kiitos kuitenkin vastauksestasi muilta osin. ap

      Joku ehdotti suihkukaappia. Se olisi muuten ihan hyvä idea, mutta se ei peitä noita karmean näköisiä laattoja.

    • Anonyymi

      Jäi vielä kertomatta LKV:lle, että alueemme vedessä on myös ruostetta. Jos laitan vettä valkoiseen kuppiin, ja kaadan veden pois muutaman päivän kuluttua, niin kuppiin on jäänyt himmeä punertava raita.

      Olen kova siivoamaan kotiani, joten hometta, edes sitä punahometta ei meidän kylppäristä löydy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      420
      2091
    2. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      202
      1703
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      152
      1542
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      123
      1406
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1216
    6. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      257
      1032
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      114
      948
    8. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      17
      864
    9. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      75
      858
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      715
    Aihe