Onko muita vastaavassa tilannteessa: haaveena vaihtaa aso-asunnosta rakenteilla olevaan asoon. Lainaa nykyisestä jäljellä n. 20t. Uusi talo valmistuu vuoden kuluttua. Säästöt on jo käytetty nykyisen asunnon käsirahaan. Ilmeisesti vain 2 vaihtoehtoa, joko kahden päällekkäisen lainan maksaminen ( jostain sen uuden käsirahan taikominen?), tai bullet-laina. Tarjous peruutuksena, mutta taitaa jäädä em. syistä johtuen haaveeksi.
Kokemuksia bullet-lainasta?
4
155
Vastaukset
- Anonyymi
Ei näytä löytyvän ketään Tietäjää.
- Anonyymi
Jos luottotiedot ovat kunnossa, niin luultavasti saat lainaa sen uuden aso-asunnon valmistumiseen asti. Omarahoitukseksi luulisi riittävän nykyisen aso-asunnosta jo maksettu osuus.
Ei kai kukaan voi sinun tilannettasi tuntematta kertoa, mitä pankki vastaa. Pankki voisi esim. tyytyä pelkkään marginaaliin ilman lyhennyksiä.
Melkoinen tietäjä pitäisi olla, että kykenisi arvamaan, millainen on sinun taloudellinen tilanteesi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos luottotiedot ovat kunnossa, niin luultavasti saat lainaa sen uuden aso-asunnon valmistumiseen asti. Omarahoitukseksi luulisi riittävän nykyisen aso-asunnosta jo maksettu osuus.
Ei kai kukaan voi sinun tilannettasi tuntematta kertoa, mitä pankki vastaa. Pankki voisi esim. tyytyä pelkkään marginaaliin ilman lyhennyksiä.
Melkoinen tietäjä pitäisi olla, että kykenisi arvamaan, millainen on sinun taloudellinen tilanteesi.Kiitos vastauksesta! :-)
- Anonyymi
Asumisoikeussopimus käy lainan vakuudeksi 75% arvosta, voi hiukan vaihdella pankin mukaan). 100% vakuudeksi se ei enää kelpaa. Eli tarvitset joka tapauksessa säästöä tai muita vakuuksia. En osaa sanoa kuinka pitkäksi aikaa bullet lainan saa, ymmärtääkseni se on tarkoitettu lyhyempiaikaiseen käyttöön. Nyt jäin miettimään miten ja milloin aioit maksaa bullet lainan pois?
Jos saat vakuudet kuntoon uuden asunnon aso-maksun lainalle, niin varmaan fiksuin tapa olisi sopia pankin kanssa, että maksat rakennusaikana ainoastaan korkoja. Ja sitten vanhan asunnon myynnin jälkeen alat lyhentämään uuden asunnon lainaa.
Itse käytin bullet-lainaa juurikin aso-maksun kohdalla. Vakuudet oli kunnossa ja laina maksettiin pois omistusasunnon myynnistä saaduilla rahoilla. Pankille täysin riskitön lainananto tässä tapauksessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1117255Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista625199- 954864
- 524015
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee493966- 2203854
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san283558- 413183
- 522799
- 412367