Ihan oikeasti jo alkoi arveluttamaan ajosuunnitelman mukainen toiminta tuolla..lennot oli Skopjeen ja siitä tarkoitus Kosovon läpi, pikaisesti Montenegroon ja sitte Välimeren rantaan ja lopuksi Tiranaan.
Pelottelu näillä foorumeilla on totaalisen turhaa!!! En sitte tiedä, onko lomakaudella enemmän porukkaa liikkeellä tai sekoittaako lämpö yläkerran, mutta nyt liikenteessä ei ollut mitään ihmeellistä. Ainoastaan Tiranan liikenneympyröissä meinasi tulla hiki, mutta Hertzin 11€ / vrk täystöppi rauhoitti kummadti..ja nopeudet ympyröissä on niin pienet että peltivahinkoja kummempaa ei voi tulla.
Samoin teiden kunnosta marmatettu - mitä ihmettä???!? Ok, pieni pätkä Makedonian puolella ennen Kosovoa oli kämästä, samoin Tiranasta pohjoiseen, mutta pääosin todella hyväkuntoista moottoritietä. Ja ilmeisesti Kosovossa suht uuttakin, kun iphonen navi ei edes kaikkea löytänyt.
Pari vinkkiä. Jos ajat 60 alueell 60 niin sut ohitetaan merkeistä ja sulkuviivoista huolimatta heti, on tilanne mikä tahansa - kannattaako siis ajaa 60 jos muut ajaa 90.
Poliiseja Albaniassa ja Kosovossa paljon, valoja vilkutetaan vinkiksi..
Hevoskärryjä nähnyt ensimmäistäkään.
Tiranassa taksi halpaa, vitosella pääsi useamman kilometrin ja parkkipaikat vähissä..suosittelen käyttämään.
Auto vuokrattiin rentalcars.com:in kautta. Oli puolet halvempi kuin suoraan Hertziltä. Täystöppiä ei tarjottu automaattisesti, mutta olipa edullinen ku kysyin..sen 11€/vrk.
Vielä: Kosovo ei kuulu ainakaan Telian datapakettiin..oli kallis navigointi ja kaksi kuvaa tsekkasin mesessä - 90€. Eli siellä roaming ehdottomasti pois päältä. Muutoin reissupaketilla pärjäsi mainosti..wifiä löytyy lähes joka kahvilassa.
Suosittelen EHDOTTOMASTI!! Hyvää ruokaa ja ennenkaikkea ystävällistä porukkaa!
Ajaminen Albaniassa ja naapurimaissa
4
1599
Vastaukset 4
- Anonyymi
Kuka ja missä sinua on pelotellut?
Samaa mieltä olemme siitä, että Albania on erittäin suositeltava matkakohde.
-- Anonyymi
Eri keskustelupalstoilla näitä on näkynyt. Varmaan jostain tuupovaaralta, jossa liikenneympyröistä ja leveäkaistateistä ole kuultu kuin kauhupuheita,,
- Anonyymi
Onhan se erilainen maa, en voi kieltää. Mutta voisin mennä uudelleenkin, taas ihan itse autoa ajaen! Silmät täytyy pitää oikeasti auki ja ennakoida.
Tiestöstä sivummalla ei ole kokemusta, mutta valtakunnan päätielle on joka mökin mummolla oma liittymä, niin että nopeusrajoituksia piisaa. No, kaikki ei välitä. ja voi tulla myös kolmekin rinnan vastaan meno- ja vastaantulija -kaistaparin omaavalla tiellä ..
Tiranassa ruuhkainen liikenne saattaa hieman pelottaa. Mutta ei sielläkään tahallaan päälle ajeta.
Rajan ylitys saattaa sitten kestää toisella tapaa kuin keskisessä Euroopassa. Lisäksi jotkut voivat hermostua, jos ei heti siirry eteenpäin ja väliin jää auton mentävä väli.
Terveisin a-antti
Pikku sattumukset ovat tietysti matkan suola, kunhan sitä ei ole liikaa.- Anonyymi
Meillä meni rajojen ylitykset joutuisaan..oliskohan kesäloma-aikaan enemmän porukkaa liikkeellä? Nyt siis syyslomalla. Vahva suositus!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3581134- 71758
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37696- 50612
- 41588
- 63533
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht321501Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri19491- 75471
kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22459